Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
První krůčky

První krůčky

​Během příštích 12 měsíců kotě vyroste a bude 20krát větší, poznává život a své nové prostředí. Sledovat ho při dospívání je fascinující a zábavné! Níže najdete podrobnější informace o jeho vývoji do dospělosti po jednotlivých měsících.

Image

Leden

S koťátkem se můžete těšit na spoustu věcí. Koťata rostou po narození velmi rychle a na konci prvního týdne už mají dvojnásobnou váhu. Zhruba ve dvou týdnech otevřou oči a poprvé se podívají na ten velký svět kolem sebe, i když na začátku ho vidí poněkud rozmazaně.

Během prvních 3 až 4 týdnů je jejich výživa závislá na mateřském mléku, protože ještě nejsou úplně připravená na pevnou stravu. Potom je můžete začít krmit i suchou (granule) nebo mokrou (konzervy) stravou pro kočky, jako například Friskies® Junior, ale i nadále budou zčásti spoléhat na mateřské mléko, přibližně do 7 až 8 týdne. Nejlepší je mít neustále připravené malé množství vlhčeného krmiva Friskies® Junior a často krmivo měnit, aby kotě dostávalo jen tu nejčerstvější a nejchutnější potravu. Pro březí a kojící kočky platí stejná výživová doporučení jako pro kočky v období růstu, proto byste i matku kotěte měli krmit pokud možno výrobky Friskies® Junior. Pro koťata je důležité, aby objevila potravu své matky a měla k ní přístup. To je zárukou hladkého průběhu v období přechodu na pevnou stravu.

Primární období socializace začíná ve dvou nebo třech týdnech, v té době se na celý život formuje jeho budoucí úroveň soužití s člověkem. V prvních šesti měsících byste měli každý měsíc provádět odčervování, potom stačí každé tři měsíce a kočky starší jednoho roku stačí odčervovat dvakrát za rok.

Image

Únor

Ve druhém měsíci se kotě začíná učit, co je „normální“ a „bezpečné“. Mezi čtvrtým a osmým týdnem si začínají hrát koťata mezi sebou. Nazýváme to „sociální hraním“ a typicky se přitom honí, schovávají a vrhají na sebe. Také se začínají projevovat jejich predátorské instinkty, které se učí od matky.

Na konci druhého měsíce už kotě vůbec nepotřebuje mateřské mléko. Neustále by mělo dostávat malé porce Friskies® Junior, krmivo často měňte, aby bylo vždy čerstvé. Vždy by mělo mít k dispozici čerstvou a čistou vodu. Každodenní dostatečný příjem vody je pro zdraví vašeho kotěte stěžejní.

Image

Březen

Mezi osmým a dvanáctým týdnem je zájem kotěte o socializování a hry s ostatními koťaty potlačen jeho zvědavostí zaměřenou na hračky a předměty v domácnosti. Podívejte se na naše tipy a rady a inspirujte se, jak si můžete vy i vaše kotě tento čas her užít naplno.

V tomto čase také můžete začít seznamovat kotě s ostatními domácími zvířaty a členy rodiny. Je třeba postupovat pomalu a nejprve dětem vysvětlete, že nový člen rodiny není hračka a je třeba se k němu chovat opatrně.

Kotě byste měli nechat očkovat během prvních 12 měsíců. Proto se nezapomeňte objednat u veterináře.

Ve třech měsících roste kotě opravdu rychle a jeho nároky na výživu se každý den zvyšují. Krmení mu můžete stále zvlhčovat teplou vodou, ale už to není potřeba.

Image

Duben

Ve 12 až 16 týdnu se koťata začínají ve svém okolí cítit jako doma a začínají navazovat vztah k lidem, kteří v něm žijí. Naučte kotě, že se s ním každý den pomazlíte a pohladíte ho, aby si zvyklo na lidský kontakt.

Aby se zdravě vyvíjelo, snažte se s ním co nejvíce hrát, nechte mu ale také čas na klidný odpočinek po hře.

A nezapomínejte, zvědavá koťata mohou být roztomile zlobivá a mohou rozkousávat předměty v domácnosti. Proto byste měli domácnost upravit tak, aby byla co nejbezpečnější.

Image

Květen

Kotě si začíná pomalu osvojovat pozice dospělé kočky, například tzv. „kočičí hřbet“: vypoulená záda, naježená srst a zvednutý ocas.

Také si všimnete, že se zlepšila koordinace oka a packy, a bude vás bavit sledovat jeho hravé výpady. Hračky jsou ještě stále vděčným zdrojem zábavy.

V této chvíli je také vhodné poradit se s veterinářem, na kdy je třeba naplánovat kastraci kotěte. Všimněte si, že v tomto věku byste měli kotě zavírat vevnitř, abyste zabránili nechtěnému vrhu u koček a nehodám a toulání u kocourů.

Stále dopřávejte kotěti zdravý a šťastný život s krmivem Friskies® Junior, podávejte je 2krát až 3krát za den nebo libovolně.

Image

Červen

Šestý měsíc je obzvláště vzrušující díky budování vazeb a interakci. I když už možná nebude mít kotě tak velký zájem o hry, je totiž obklopeno prostředím plným stimulů a hravých podnětů, většina koček si však stále udržuje zdravou chuť do her a prozkoumávání okolí. Tipy, jak si užít období her na maximum, najdete v části Tipy na hraní.

Kotě sice stále roste, ale růst se po dosažení 6 měsíce poměrně výrazně zpomaluje. V důsledku toho se mění také jeho potřeby ohledně výživy. Přečtěte si proto pozorně pokyny ke krmení na našich produktech řady Friskies® Junior, abyste věděli, jaká je správná porce FRISKIES Junior pro šestiměsíční kotě.

Také nezapomeňte dávat pozor na jeho nové zářivé zoubky, celkem jich má 30 a vyvíjí se právě v této době.

Image

Červenec

Kotě bude růst i nadále, ale mnohem nižším tempem než prvních šest měsíců. V tomto věku už může být sexuálně aktivní. Doporučujeme navštívit veterináře a kotě nechat v tomto věku vykastrovat. Zabráníte tak nechtěnému vrhu u koček a potyčkám a toulání u kocourů.

Dráždivě běžným problémem se mohou stát blechy, a to i v těch nejčistších domácnostech. Dávejte na to tedy neustále pozor a používejte prostředky určené pro koťata.

Aby vaše kotě stále sršelo zdravím a spokojeností, pokračujte v krmení produktem Friskies® Junior, podávejte ho 2krát až 3krát za den nebo libovolně.

Image

Srpen

I když už vaše kotě vypadá docela dospěle, ještě má kousek cesty před sebou. Nadále se vyvíjí koordinace oko – packa a vy budete pyšně sledovat, jak se kotě zdokonaluje v lovu.

Také zaznamenáte, jak neuvěřitelně dokáže vaše kotě skákat. Jak roste, jeho cíle jsou čím dál výše. Připravte mu proto bezpečné prostředí a potenciálně nebezpečné předměty posuňte absolutně mimo dosah.

Jakmile si kotě začne hrát venku, zamyslete se nad instalací dvířek pro kočky, aby se kotě mohlo volně pohybovat podle své chuti.

Image

Září

I když to vypadá, že už kotě úplně dorostlo, ještě stále potřebuje speciální živiny, pokud si má hravý krok udržet i do dospělosti. Proto je třeba i nadále krmit kotě produkty Friskies® Junior po celou dobu 12 měsíců.

Jak koťata dospívají, zdají se čím dál více nezávislá. Ale nenechte se zmást – stále potřebují každodenní sociální kontakt. Proto je hraní stále důležité a každodenní chvilky cvičení jsou stěžejní, chcete-li, aby vaše kotě zářilo zdravím vnitřně i navenek.

V devátém měsíci se také začíná projevovat dominantní packa. Celkem 49,5 % koček má dominantní pravou packu, 40,4 % levou a 10,1 % je oboustranných*. Chcete-li zjistit, kterou packu má vaše kotě dominantní, podívejte se na naše Aplikace pro kočky.

*Zdroj: Tan U, Kutlu N., Univerzita Atatürk, Lékařská fakulta, Ústav fyzilogie, Erzurum, Turecko. [www.ncbi.nlm.nih.gov].

Image

Říjen

Koťata většinou dorůstají do své plné výšky mezi 10 a 12 měsícem, i když některá dlouhosrstá plemena, jako mainské mývalí kočky a perské kočky, se mohou zcela vyvinout až mezi 15 až 18 měsícem.

Pokojové kočky aktivně vyhledávají stimulaci a zůstávají velmi zvědavé. Abyste udrželi bystrost kotěte, nabídněte mu pravidelné příležitosti ke hrám, prozkoumávání a šplhání. Kdo ví, třeba se z nich stane dobrý retrívr a budou vám šťastně aportovat a nosit malé hračky. Podívejte se, co můžete pro své kotě vyrobit – v části Doma vyrobené hry.

V této fázi se rozvíjí u koťat a koček teritorialita. Pokud u vás doma žije více než jedna kočka, rozmístěte kočičí záchody, misky na krmivo a vodu i pelíšky na několik míst v domě.

Pokračujte v podávání živin, které vaše kotě potřebuje pro zdravý a spokojený život – s krmivem Friskies® Junior, podávejte je 2krát až 3krát za den nebo libovolně.

Image

Listopad

V této chvíli se už u většiny koťat vyvine jejich osobnost. Ale hraní a sociální interakce může stále posilovat jejich vztah k lidem. Jelikož jsou tak bystrá, můžete je naučit spoustu zábavných triků a povelů, jako například „k noze“ nebo „sedni“. S trochou trpělivosti a dobrým načasováním vám může oběma výcvik přinést spoustu zábavy.

Image

Prosinec

Gratulujeme! Vaše malé sluníčko je už velké.

Aby z něj vyzařovalo zdraví a vitalita, stimulujte ho i nadále hračkami a různými aktivitami. Každodenní hraní, cvičení a sociální interakce jsou koneckonců stěžejní pro jeho zdraví a pohodu. Při pravidelném dovádění a interakci také můžete zblízka pozorovat zdraví a jeho celkový stav.

Nyní můžete přejít na produkty pro dospělé kočky Friskies® Adult. Objevte naši úžasnou řadu granulí a kapsiček, 100% kompletní a vyvážené krmivo, které přispívá ke zdraví, vitalitě a pohodě vaší kočky. Přechod by měl být postupný, po dobu alespoň pěti dní pomalu zvyšujte množství nového krmiva.

 • Zdraví vaší kočky a rady – časté dotazy

  ​Odpovědi na vaše dotazy

  Najdete zde

 • Galerie

  ​Televizní reklamy, videa, tapety: vše najdete v naší galerii.

  Prohlížejte a sdílejte

 • Očima vaší kočky

  ​Víte, jak se na svět dívá vaše kočka?

  Udělejte si test.