Mluvící kočka – 2. lekce, feromony

Pro člověka mohou být nepostřehnutelné, ale v kočičí komunikaci hrají feromony obrovskou roli. Co to tedy feromony jsou a jak je kočky používají?

Mluvící kočka – 2. lekce, feromony

Feromony jsou chemické látky vylučované kočkami prostřednictvím žláz v jejich kůži a sliznicemi. Jsou produkovány na obličeji, po stranách tlapek, okolo řitního otvoru a také v oblasti hrudníku. V neposlední řadě jsou feromony přítomné v sekretech, např. v moči.

Tyto feromony jsou postřehnutelné pro jiné kočky, což vyvolává určité chování nebo fyziologické reakce. Když kočka ucítí feromony jiné kočky, projeví se u ní tzv. Flehmanova reakce – pootevřená tlama, horní ret otočený nahoru a drobné pohyby jazykem. Toto poněkud zvláštní chování pomáhá zavát feromony do speciálního senzoru (vomeronasální orgán), který se nachází na spodní straně patra.

Feromony se liší podle věku, pohlaví, fyziologického stavu, hormonů a emocí. Každá kočka tak má skutečně jedinečný „pach“.

Uklidňující feromony

Říkáte si, proč se vaše kočka otírá o věci? Zjednodušeně řečeno, je to proto, že tím může roznášet své feromony – a šíření feromonů přispívá k jejímu pocitu pohody. Otíráním se o předměty si může například označit své teritorium a pomáhá jí to i při mapování a lokalizaci oblastí. Otírání se o vás, škrábání a močení, to vše jí rovněž pomáhá označit svou přítomnost pomocí pachu.

Tímto chováním dává svému prostředí a těm, kdo ji obklopují, stejný, uklidňující pach. Tento pach vaši kočku uklidňuje a dává jí pocit bezpečí. Pokud to nemůže dělat, může být nervózní, takže dovolit jí toto chování a podporovat ji v jeho procvičování je důležité pro její pohodu. Proto jí dejte k dispozici škrabadlo a snadno dostupnou kočičí toaletu.