Jsou kočky žijící v bytě či domě méně šťastné než kočky žijící venku?

Kočky se mohou spokojeně přizpůsobit životu v bytě či domě, pokud dokážete uspokojit specifické potřeby spojené s tímto stylem života.

Jsou kočky žijící v bytě či domě méně šťastné než kočky žijící venku?

Když vidíte svou kočku, jak se dívá oknem ven, nemůžete si pomoci, ale říkáte si, že lépe by jí bylo, kdyby si hrála v zelené trávě. Ale dát kočce svobodu venku není vždy možné. Znamená tedy život doma, že je nešťastná?

Je pravda, že život v uzavřeném prostředí omezuje její životní prostor a stimulaci. Kvůli menší fyzické aktivitě věnuje více času odpočinku, péči o srst a jídlu. Nedostatek stimulace může způsobovat nudu nebo úzkost, zatímco fyzická nečinnost snižuje její spotřebu energie – zpomaluje se jí trávení a riziko obezity se zvyšuje až o 40 %. A jelikož roční období na ni mají menší vliv, líná nepřetržitě, spíše než v několika fázích. To znamená, že při péči o svůj kožíšek může spolykat velké množství srsti, takže se jí mohou v žaludku tvořit smotky chlupů.

Jak ji doma udržet spokojenou

Vytvořením interaktivního prostředí spolu s dostatečnou péčí a přiměřenou výživou jí lze doma poskytnout stejné výhody jako při životě venku. Nejprve jí vytvořte životní prostor napodobující život mimo domov. Nabídněte jí například přístup do různých výšek, různá místa k odpočinku a místo na krmení dostatečně vzdálené od jejího záchodku.

Dále ji nezapomínejte podněcovat k činnosti. Hrajte s ní hry a nechte jí činnost na dobu, kdy jste pryč, například hračku, která během hry dávkuje méně kalorické granule. Nápady na hračky a hry najdete v článku „Jaké hračky jsou pro moji kočku nejlepší?“ nebo „Kočičí hry jako pomoc při úpravě hmotnosti“. A konečně, mějte její srst pod kontrolou díky pravidelnému kartáčování a stravě bohaté na vlákninu, která pomáhá snižovat tvorbu smotků chlupů.