Kůže vaší kočky

Vnější stav kůže vaší kočky může být známkou jejího vnitřního zdraví. Na co si tedy musíte dávat pozor a jaká jsou řešení?

Kůže vaší kočky

Škrábe, líže nebo kouše si vaše kočka příliš často kůži? Jednou z prvních možných příčin, které je vhodné prozkoumat, jsou blechy. Nejenže ji to otravně svědí, ale bleší kousnutí může způsobit i alergickou reakci. Spolu se svěděním mohou příznaky blech zahrnovat vypadávání srsti u kořene ocasu, strupy a červené kožní léze. Na likvidaci blech lze použít šampóny, spreje a spot on (kapky) a je vhodné provádět pravidelná preventivní ošetření.

Pokud ztratila srst, má šupinkaté skvrny a kožní léze na hlavě, uších nebo tlapkách, pak se může jednat o velmi nakažlivé plísňové onemocnění, dermatofytózu. Jestliže si myslíte, že vaše kočka má plísňové onemocnění, ihned navštivte veterináře, jinak se může tato nemoc rychle přenést na jiná zvířata a lidi.

Co dalšího?

Ušní roztoči způsobují svědivé, začervenalé uši s tmavým výtokem, vši nadměrné svědění a svraboví roztoči mohou mít za následek vážné odlupování a šupinatění kůže. Kvasinky nebo bakteriální kožní infekce způsobují zarudnutí, svědění a výtok. V případě pochybností ihned navštivte veterináře.

Ale co když není jasná příčina? Může mít sezónní alergii nebo suchou pleť v zimních měsících. Rovněž buďte opatrní s čistícími prostředky pro domácnost, protože mohou u koček vyvolat kožní problémy. Také stres může být jednou z příčin, proto zjistěte, jestli ji něco netrápí.

Může trpět alergií na potraviny: všechny potravinové proteiny mohou u citlivých koček vyvolat alergickou reakci. Pokud si myslíte, že je vaše kočka na něco alergická, navštivte veterináře a poraďte se s ním o eliminační dietě, abyste našli příčinu obtíží.