Zažívání: ochrana zdraví vaší kočky

Nedávné výzkumy ukázaly, že udržování zdravého trávicího traktu a zažívání hraje zásadní roli v našem celkovém zdraví. Střeva společně se žaludkem skutečně tvoří první vnitřní obrannou bariéru proti patogenům (virům a bakteriím), které se nacházejí v jídle.

Zažívání: ochrana zdraví vaší kočky

Trávicí trakt je proto jedním z nejdůležitějších článků obranného imunitního systému. Imunitní buňky ve střevech produkují protilátky, které dokáží najít nežádoucí organismy. Tyto protilátky se na patogeny dokáží navázat a neutralizovat je a tělo je pak může vyloučit bez dalšího ohrožení.

Zdravá a vyvážená střevní mikroflóra také hraje zásadní roli v boji proti vnějším patogenům, jako jsou bakterie, a následným onemocněním, které mohou způsobit. Tzv. špatné bakterie bojují ve střevech proti dobrým bakteriím, které se zde přirozeně vyskytují. Pokud je střevní mikroflóra vyvážená a zdravá, nemají špatné bakterie možnost vytvářet ve střevech kolonie a způsobovat zdravotní problémy.

Jak můžete posílit zdraví trávicího traktu vaší kočky?

Nejlépe pomocí vyváženého a plnohodnotného krmiva, které pokrývá nutriční požadavky vaší kočky. Navíc je vědecky prokázáno, že konzumace tepelně ošetřených bakterií (laktobacilů) posiluje přirozenou obranyschopnost vaší kočky, neboť podporují produkci protilátek v jejím trávicím traktu. Tyto protilátky na sebe váží viry a bakterie a ty jsou potom přirozeně vyloučeny z těla. Tento proces také pomáhá podporovat zdravou střevní mikroflóru.

Zdravý trávicí trakt pomáhá zajistit dostatečné vstřebávání všech důležitých živin z krmiva vaší kočky. Vnitřní zdraví má dopad i na vnější zdraví.

Kůže vaší kočky, ukrytá většinou pod srstí, kterou tak rádi hladíme, hraje důležitou roli ve zdraví kočky: tvoří hranici mezi vnějším a vnitřním prostředím, pomáhá redukovat ztrátu tekutin a chrání kočku proti vnějším negativním vlivům. Omega 6 mastné kyseliny (které si kočky nedokáží v těle sami vytvořit a proto je nazýváme esenciální) hrají důležitou roli ve zdraví kůže a srsti. Když se ve stravě kočky nachází v optimálním množství, jsou pak vstřebány ve střevech, odkud odchází krevním řečištěm do buněk v těle. Omega 6 mastné kyseliny jsou nezbytné pro kůži, aby dokázala odolávat všem nepříznivým vnějším vlivům.

Jak poznám, že střeva mé kočky jsou zdravá?

Kočka trpící zažívacími potížemi může vykazovat několik symptomů jako jsou průjem, zácpa, ztráta chuti k jídlu, apatie nebo letargie. Původců těchto symptomů může být hned několik: stres, viry, parazité, náhlá změna stravy, smotky chlupů, ... Pokud vaše kočka trpí zažívacími potížemi, nejlepší je se poradit s vaším veterinářem, který zjistí důvod potíží a navrhne vhodné řešení.

Stolice je výborným indikátorem zdravého zažívání vaší kočky, a i když její pozorování není z nejpříjemnějších, je důležité ji pravidelně kontrolovat!

Stolice vaší kočky by měla být pravidelná (jednou či dvakrát denně), měla by držet svůj tvar a být pevná.

Výrazně řídká či příliš tvrdá a suchá stolice nebo šedě zabarvená stolice může být známkou přemnožení patogenů ve střevech nebo nevhodné stravy. Pokud máte jakékoliv pochyby, neváhejte se obrátit na svého veterináře.

Přečtěte si 5 jednoduchých a účinných tipů k udržení zdravého zažívání vaší kočky