zima

JAK ZAJISTIT KOČCE ZDRAVÍ A BEZPEČÍ BĚHEM ZIMY

Teplota klesá a zimní měsíce se blíží. Až se budete natahovat pro teplé prádlo, zamyslete se chvilku nad tím, jestli víte, jak tuto zimu udržet svou kočku zdravou a v bezpečí.

​S tím jak se počasí přiklání směrem k zimě, zkontrolujte, zda jste udělali to nejzákladnější, abyste udrželi svou kočku v prvotřídní kondici během chladnějších měsíců. Za prvé, pokud žijete v chladném podnebí, stojí za to vzít kočku na zimní prohlídku. Veterinář může zjistit, jestli nemá žádné zdravotní problémy, kvůli kterým by byla citlivá na chlad.

Venkovní kočky mohou přes noc zmrznout, a to zejména v případě, že přijde neočekávaně chladné počasí. Ujistěte se, že vaše kočka zůstává přes noc doma a že ani během dne nezůstává venku delší dobu, pokud je obzvláště zima. Jestliže ji krmíte venku, postarejte se o to, aby neměla zmrzlé krmivo ani vodu. I v zimě u ní může dojít k dehydrataci.

Zvláštní pozornost věnujte starší kočce nebo kočce s artritidou, protože zima může vážně ovlivnit zanícené klouby. Ujistěte se, že spí na místě, kde není průvan, a pokud je hůře pohyblivá, pomozte jí dostat se na její oblíbená místa pomocí schůdků nebo rampy.

​Bezpečnost především


​Kočky milují teplá místa, a to zejména v zimním období, a je známo, že kvůli teplu spí pod kapotami aut. I když budete mít své kočky doma, před nastartováním auta zabouchejte hlasitě na kapotu nebo zatrubte, abyste se ujistili, že se pod autem nikdo neukrývá.

Jedním z největších nebezpečí v zimě je pro zvířata nemrznoucí kapalina. Dokonce i v nepatrných dávkách je to pro kočky smrtící jed. Otrava nemrznoucí kapalinou hrozí (častěji u psů než u koček, kteří na rozdíl od koček cítí její sladkou chuť) zejména, když mají nedostatek pitné vody a v obdobích s teplotami pod bodem mrazu, nebo když majitelé mění nemrznoucí kapalinu v autě a nechají ji vytéci na silnici, kde ji kočky olížou. Pokud si myslíte, že vaše kočka mohla požít nemrznoucí kapalinu, ihned navštivte veterináře.

Během svátků na konci roku se objevují ohňostroje. Za těchto nocí držte své mazlíčky bezpečně uvnitř. Bohužel každoročně v tomto období kočky umírají, při nehodách a nebo v důsledku lidské krutosti. Hlasité zvuky by také mohly vaši kočku vystresovat nebo dezorientovat, takže by mohla vběhnout do silnice nebo se ztratit.

​V chladném počasí nikdy nenechávejte kočku samotnou v autě, auto může fungovat jako lednička a udržovat uvnitř chladno. Pokud byste ji tam nechali příliš dlouho, mohla by zmrznout.
​25 % – Tolik krmiva navíc může kočka sníst během zimních měsíců v případě, že tráví hodně času venku v mrazu. Vše závisí na počasí a životním stylu kočky. Poraďte se s veterinářem, jestli potřebujete zvýšit krmné dávky.