vydaje
img
img

VÝPOČET VÝDAJŮ ZA KOTĚ

Kočky jsou obvykle levnější než psi, přesto vyžadují pravidelné měsíční výdaje, jakož i počáteční náklady na pořízení kotěte.

​Před tím, než se rozhodnete pořídit si kotě, je nezbytné si vypracovat rozpočet a ujistit se, že si můžete kočku dovolit. A k promýšlení je toho spousta!

Náklady na pořízení kotěte nebo kočky se liší podle toho, z jaké organizace nebo záchranné stanice kotě adoptujete. Jen pro obecnou představu, cena za adopci kočky se pohybuje kolem 500 Kč (tato částka se v jednotlivých útulcích liší). Tyto poplatky jsou určeny na provoz útulku a mohou také zahrnovat náklady na očkování a kastraci kotěte.

V rámci přípravy na příchod nového domácího mazlíčka bude zapotřebí nakoupit krmivo a misky, pelíšek, záchod, stelivo a pravděpodobně přepravku na kočky (kvůli odvozu). Také je vhodné koupit nějaké kočičí hračky, ale můžete si vytvořit i své vlastní. V našem průvodci kočičími hračkami najdete několik nápadů a tipů.

​Plánování nečekaných událostí


​Zřejmě největší náklady, které budete muset do rozpočtu zahrnout, jsou účty za veterináře. Některé náklady jsou plánované, například očkování, odčervení nebo prevence proti blechám. Také můžete chtít kotě opatřit mikročipem, aby je bylo možné najít, kdyby se náhodou ztratilo.

Co však může být velkou zátěží pro vaši peněženku, jsou nečekané výdaje za veterináře. Náklady na ošetření nebo dokonce pobyt na klinice po úrazu či nemoci se mohou vyšplhat do tisíců korun. Nicméně neplánované výdaje za veterináře vám může pomoci pokrýt pojištění domácích mazlíčků, které, pokud je k dispozici, je rozděleno do měsíčních plateb.

Často opomíjenými náklady při sestavování rozpočtu jsou náklady na hlídání, pokud odjíždíte na dovolenou. Možná, že máte přátele nebo rodinu, kteří jsou schopni postarat se o vašeho mazlíčka, zatímco budete pryč, ale pokud ne, jsou to další náklady, které je třeba zvážit.

​Nic takového jako koťata zdarma neexistuje! I když adoptujete kotě z nechtěného vrhu, bude váš nový mazlíček stále potřebovat měsíční rozpočet.
​Volba dlouhosrsté nebo krátkosrsté kočky není jen estetický výběr – kočky s dlouhými chlupy mohou potřebovat odbornou péči, což může váš rozpočet ještě navýšit.