Pořizujeme si kotě

Rozhodli jste se, že poskytnete láskyplný domov roztomilému koťátku – na všechno jste se připravili a vybrali jste si plemeno.
Ryšavé a mourovaté kotě si hrají v trávě
Ryšavé a mourovaté kotě si hrají v trávě
Ryšavé a mourovaté kotě si hrají v trávě

Pořizujeme si kotě z útulku nebo ze záchranné stanice

Two cats sitting together icon

Útulky a záchranné stanice v celé zemi neustále hledají pro své svěřence nové majitele, kteří by jim poskytli láskyplný domov. Týká se to koček všech plemen a věkových kategorií, včetně koťat. Pokud uvažujete o osvojení kotěte z útulku, měli byste při hledání vhodného útulku nebo záchranné stanice pamatovat na řadu věcí a zajímat se o nejrůznější informace.

Útulek by například měl být zateplený a čistý a jeho zaměstnanci by se měli se zájmem věnovat vám i svým svěřencům – dokazují tím, že jejich cílem je skutečně najít pro zvířata, o něž pečují, co nejlepší domov.

Více informací o osvojení kotěte z útulku naleznete v našich pokynech týkajících se osvojování koček:JAK SI OSVOJIT KOČKU.

Jak postupovat při koupi kotěte od chovatele

Pokud byste si raději kotě koupili od chovatele, dobře si rozmyslete, které plemeno bude nejlépe vyhovovat životnímu stylu vaší rodiny. Uvědomte si také, že čistokrevnou kočku nepořídíte levně! Při rozhodování o tom, kde koupit kotě, musíte vzít v úvahu řadu faktorů.

Veškeré informace ohledně čistokrevných plemen koček a jejich šlechtitelů v České Republice jsou dostupná na stránkách Sdružení Chovatelů koček v České Republice .

Můžete také navštívit různé výstavy koček, kde chovatelé kočky pravidelně vystavují.

Blue information icon

Poté, co jste si udělali průzkum trhu a vybrali jste si chovatele, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům, je vhodné zeptat se na vše potřebné. Podle odpovědí na následující otázky byste měli poznat, zda jsou vámi vybraní chovatelé či prodejci pro vás ti praví:

 • Vystavují svá koťata a pravidelně je odchovávají, anebo jsou to pouze domácí mazlíčci? Jejich odpovědi vám napoví, kolik pozornosti věnují přípravě koťat na život v domácnosti.
 • Jak dlouho už se chovatelství věnují? Zkušení chovatelé mají více znalostí o plemeni, kterému se věnují.
 • Na které plemeno koček se zaměřují? Chovatelé zaměřující se na více plemen mohou koťata množit výlučně pro zisk a nezajímají je dobré životní podmínky zvířat.
 • Kolik vrhů odchovají ročně? Zodpovědní chovatelé odchovají pouze jeden vrh na jednu samičku ročně.
 • Kolik vrhů tato konkrétní kočka již měla?
 • V jakém prostředí budou koťata chována, než si je vezme nový majitel? Nejlepší je, když kotě vyrůstá v rušné domácnosti společně s dalšími kočkami, psy, dětmi a početnými návštěvami. Koťata pocházející z takového prostředí budou lépe socializována než koťata odchovaná v klidné domácnosti nebo v útulku.
 • Nabízí chovatel, že si kotě/kočku vezme zpět, pokud dojde kdykoliv během života zvířete k nějakým vážným problémům (vyskytnou-li se například zdravotní problémy a problémy s chováním kočky nebo dojde-li ke změně životních poměrů majitele)?
 • Jsou kočky testovány na případné genetické poruchy typické pro dané plemeno? Abyste věděli, zda podobné testy pro dané plemeno existují, měli byste si tuto problematiku prostudovat ještě předtím, než se s chovatelem setkáte.
 • Jsou koťata v okamžiku, kdy si je berete domů, pojištěna?
 • Do jaké míry je chovatel ochotný komunikovat s vámi poté, co si vezmete kotě domů? Zodpovědní chovatelé vám nabídnou možnost konzultací a podpory po celou dobu života kočky.
 • Mají koťata mikročip?
 • Budou koťata před předáním očkována, odčervena a ošetřena proti blechám? Zodpovědní chovatelé zajistí všechny uvedené náležitosti již v útlém věku kotěte.

Při jednání s chovatelem koťat by vás nemělo překvapit či dokonce urazit, pokud se bude na řadu věcí ptát také on vás. Naopak to svědčí o skutečném zájmu chovatele zajistit pro svá koťata co nejlepší domov. Chce se ujistit, že jste připraveni se o kotě postarat a že vaše domácnost vyhovuje typu kočky, o kterou máte zájem.

Pokud jste s odpověďmi chovatele spokojení – a chovatel se přesvědčil, že jste schopni kotěti poskytnout vhodné útočiště – je čas, abyste se setkali osobně.

Blue information icon

Ať už kupujete kotě od registrovaného chovatele nebo od důvěryhodné osoby (např. vašeho přítele), měli byste si prohlédnout podmínky, v nichž kotě vyrůstá. Mělo by to být teplé a suché místo, čisté na pohled i takříkajíc vonící čistotou. Matka s koťaty by měly mít vlastní pelíšek, nejlépe oddělený od ostatních dospělých koček. Prostředí by nemělo vzbuzovat dojem nedostatku prostoru.

Před pořízením kotěte musíte vidět jeho matku (není pravděpodobné, že budete mít možnost vidět i otce) a také ostatní koťata z vrhu, abyste si ověřili, že všechna zvířata jsou spokojená a přátelská a že je jim u chovatele dobře. Pokud se k vám matka bude chovat při prohlídce vrhu obezřetně, je to zcela přirozené. Měla by však působit spíše ostražitým než nervózním či agresivním dojmem. Pokud jsou již koťata dost stará, zeptejte se chovatele, kdy si je můžete vyzvednout.

Podívejte se, jak je matka vašeho kotěte velká, a zeptejte se na zdravotní stav a temperament obou rodičů. Tyto informace vám mohou napovědět něco o tom, jaké bude vaše kotě v dospělosti.

Blue information icon

Pokud jste po setkání s chovatelem se vším spokojeni, můžete si své vysněné kotě vyzvednout! K prvnímu setkání obvykle dochází, když je kotěti 6 týdnů. Je-li to však možné, zajeďte se na něj podívat už ve věku 3-4 týdnů, aby vás začalo poznávat co nejdříve. Můžete-li, navštivte kotě u chovatele hned několikrát a vezměte sebou i ostatní členy rodiny, aby si na vás všechny začalo kotě postupně zvykat. Příliš mnoho cizích tváří najednou může být pro malé kotě stresující zážitek, takže se na něj jezděte dívat spíše v menších skupinkách.

Ve věku 6 týdnů by již kotě mělo projevovat zájem o vás i o okolní prostředí. Dychtivě bude zkoumat svět kolem sebe a důkladně si prohlédne i vás. V této fázi by mělo být hravé a přátelské a nejspíš bude vyvádět nejrůznější skopičiny.

Až se budete rozhodovat, které kotě z vrhu se vám nejvíce zamlouvá, nevybírejte si to nejmenší (většinou to bývá nejslabší jedinec z vrhu). Dokonce i když je ze všech nejroztomilejší – což nejmenší koťátka často jsou – bude mít pravděpodobně zdravotní problémy. Po určitém čase, který strávíte pozorováním vrhu, začnete rozpoznávat osobnosti jednotlivých koťat. Nervózní či do sebe uzavřená koťata budou pravděpodobně vyžadovat intenzivnější socializaci nebo nejsou po zdravotní stránce v pořádku, takže si je raději nevybírejte. V ideálním případě by vaše kotě mělo být dostatečně sebejisté, ne ovšem přehnaně nezávislé.

Purple cat icon

Pokud vám některé kotě padlo do oka, vezměte je k sobě a jemně se s ním pomazlete. Mluvte na ně něžným a uklidňujícím hlasem. Mělo by se vrtět, projevovat touhu hrát si a příst.

Koťata by měla být buclatá, ne ovšem otylá, a neměla by mít na těle žádné bulky či boule. Podívejte se zejména, jestli nemá kulaté bříško. Může to sice vypadat roztomile, ale bývá to někdy příznak onemocnění (včetně parazitární infekce). Prohlédněte také oblast pupečníku na bříšku, jestli kotě nemá nějaký otok, který by mohl být příznakem kýly.

Kotě by mělo mít čisté, doširoka otevřené oči a jasný pohled, uši by měly být čisté a bez zarudnutí či zápachu, čistý by měl být také zadeček. Srst by měla být jemná a čistá, bez lysin a boláků, strupů a černých teček, které jsou příznakem zamoření blechami, zejména pokud se kotě drbe.

Zjistit, zda kotě dobře slyší, není jednoduché, ale pokud víte, že jeho plemeno je v tomto směru ohrožené (to se týká zejména bílých koček), zkuste je postavit na podlahu a udělat nějaký zvuk. Uvidíte, zda bude reagovat. Pokud kotě nereaguje, můžete se chovatele zeptat na další možnosti testování sluchu.

Purple cat icon

Jistě se už na své kotě velmi těšíte a nemůžete se dočkat, až si je přivedete domů. Pro koťata je však důležité, aby strávila dostatek času s matkou a sourozenci. Během několika prvních týdnů života, která jsou pro koťata zásadní, se při hraní se sourozenci naučí komunikovat s ostatními kočkami. Naučí se chodit na kočičí záchod a osvojí si základní pravidla lovu. Pokud je kotě od matky a sourozenců odděleno příliš brzy, může být později nervózní a plaché.

Nový majitel si obvykle vyzvedává kotě přibližně ve věku 8 týdnů (chovatelé čistokrevných koček někdy prodlužují tuto lhůtu na 9 týdnů), aby mělo čas se socializovat a přizpůsobit se rušnému chodu domácnosti. Pokud je kotě, které si vyberete, o hodně starší, buďte obezřetní. Chovatel má zřejmě nějaký důvod, proč si kotě nechal tak dlouho, takže se na něj zeptejte. Kočka, která přijde do nového domova ve vyšším věku, může méně snadno navazovat vztah s novým majitelem nebo se pomaleji zabydluje v nové domácnosti.

Někteří chovatelé požadují, aby si majitel vyzvedl kotě až po absolvování všech vakcinací, tedy ve věku 12 týdnů. Pokud kotě vyrůstá v rušné domácnosti, kde je dobře socializováno (pokud máte děti, je výhodou, když kotě vyrůstá v rodině s dětmi), není to problém

Mějte na paměti, že věk kotěte při vyzvednutí rozhoduje o tom, proti kterým chorobám bylo již kotě očkováno. Požádejte chovatele o seznam očkování, odčervení a ošetření proti blechám, které kotě již absolvovalo a které ještě absolvovat má.

A než si konečně odnesete svého mazlíčka domů, nezapomeňte s chovatelem probrat krmný režim kotěte, abyste v něm mohli doma pokračovat, přinejmenším do doby, než se u vás kotě zcela zabydlí.

Orange heart and house icon

Máte-li ve svém srdci dost místa na to, abyste poskytli láskyplnou péči nové kočce nebo kotěti, možná také uvažujete o tom, že si zvíře nekoupíte od chovatele, ale nabídnete nový domov kočce nebo kotěti z útulku. Po celé zemi je řada útulků plných koťat a koček, které by se rády staly členy vaší rodiny.

Při hledání vhodného útulku byste se měli zaměřit na následující charakteristiky. Útulek by měl být vytápěný, prostorný a čistý, a jeho zaměstnanci by vám měli pohotově zodpovědět všechny vaše dotazy.

Více informací o výběru útulku a převzetí zvířete najdete v našich pokynech týkajících se osvojení koček JAK SI OSVOJIT KOČKU.

Ať už máte kotě z útulku nebo od chovatele, můžete se těšit na spoustu zábavy, kterou spolu v budoucnu zažijete!