Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Více informací o společnosti PURINA
Purina

Výběr štěněte

Výběr štěněte

Každé štěně je svým způsobem jedinečné, ale můžete si toho hodně promyslet, abyste zajistili, že to, které si vyberete, bude pro vás tím pravým. Jaké plemeno bude pro Vás a Vaše prostředí nejlepší? Měli byste zachránit štěně, které potřebuje domov, nebo byste si měli vzít psa od renomovaného chovatele? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v následujícím oddíle.

Každé štěně je svým způsobem jedinečné, ale můžete si toho hodně promyslet, abyste zajistili, že to, které si vyberete, bude pro vás tím pravým. Jaké plemeno bude pro Vás a Vaše prostředí nejlepší? Měli byste zachránit štěně, které potřebuje domov, nebo byste si měli vzít psa od renomovaného chovatele? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v následujícím oddíle.

Co je třeba zvážit

Psi jsou věrní, inteligentní a oddaní domácí mazlíčci a skvělí parťáci pro děti. Přivést si psa do rodiny je závažné rozhodnutí. Zde je několik bodů k zamyšlení.

Psi jsou skvělí domácí mazlíčci. Jsou věrní, inteligentní a naprosto oddaní, takže jsou nejen nejlepšími přáteli, s nimiž mohou Vaše děti vyrůstat a milovat je, ale jsou i stálými společníky, kteří vás při příchodu domů každý den přivítají s nadšeně vrtícím ocasem a procítěným pozdravem plným chlupů. Se psy ale není jen zábava, jejich bezpodmínečná láska dodává teplo každé domácnosti a nebude to dlouho trvat a ani si nebudete umět vybavit svou rodinu bez nich. Jen si představte všechny ty dlouhé dobrodružné rodinné procházky, které spolu podniknete, jak spolu budete pádit přes písečné duny a pak sebou šťastně plácnete do moře. Není divu, že majitelé psů bývají často šťastnější a zdravější než lidé, kteří zvířata nemají!

Ať už si chcete domů přivést čistokrevného psa, nebo veselého voříška, musíte mít na paměti, že každý typ psa vyžaduje jiné množství péče. A správné rozhodnutí je důležité pro Vás i pro něj.

Psi jsou velcí i malí, tlustí i tencí, mohou to být něžní a zahloubaní obři jako bernský salašnický pes nebo nadšení neposedové jako Jack Russell teriér – každý z nich má svůj osobitý charakter a temperament. Nezáleží na tom, zda hledáte hrdé čistokrevné zvíře, nebo veselého voříška, různé typy psů vyžadují různé množství péče a pozornosti. Správné rozhodnutí je důležité pro Vás i pro něj. Váš pes se stane významnou a velmi milovanou součástí života Vaší rodiny na celé desetiletí nebo i déle, proto se prosím dobře informuje, než se rozhodnete, které zvíře bude pro Vaši rodinu tím pravým.

Vyberete-li si čistokrevné zvíře nebo zvíře s průkazem původu, budete mít lepší představu o tom, co si pořizujete. Když si zvolíte určité plemeno, můžete si být poměrně jisti, jak velký pes Vám ze štěněte vyroste, a dokonce i jaký povahový typ to bude. Musíme vás ale varovat, že některá čistokrevná zvířata mohou mít větší sklony k dědičným chorobám.

Kříženci jsou oproti tomu neopakovatelní, veselí a jedineční – a skutečnost, že úplně přesně nevíte, co z nich vyroste, může být součástí zábavy, kterou si užijete, až budete svého nového psa poznávat.

První věc, kterou musíte rozhodnout, je, zda si chcete koupit štěně od renomovaného chovatele, nebo dát druhou šanci na život v rodině staršímu zvířeti z útulku.

Vše jste doma prodiskutovali a rozhodli jste se, že chcete mít v rodině psa. Nadešel čas si nového rodinného mazlíčka vybrat – kde ale začít?

Vybrat si nového rodinného kamaráda ze seriózního psího útulku může být velice vděčná volba. Mít možnost milovat psa, který možná byl v minulosti týraný, a moci sledovat, jak roste, nabývá sebevědomí a probouzí se k životu, to je velká pocta pro celou rodinu.

Poptávka po štěňatech je ale v útulcích nesmírně vysoká a rozhodnete-li se poskytnout domov staršímu psovi, měli byste strávit čas s personálem útulku, aby se zajistilo, že si odvedete psa, který pro Vás a Vaši rodinu bude vhodný.

Vybrat si štěně od registrovaného chovatele může být snazší, ale určitě se předem dobře informujte a vybírejte si pouze registrované chovné stanice.

Psi mají jiné vlastnosti a osobnost než feny. Při výběru pohlaví rodinného psa si musíte promyslet, které z nich lépe zapadne do dynamiky vaší rodiny.

O volbě pohlaví Vašeho budoucího mazlíčka musí rozhodnout celá rodina. Někteří majitelé tvrdí, že psi-samci bývají nezávislejší než fenky a zdá se, že psi mohou být obtížněji vycvičitelní (což může platit zejména u strážních plemen). Fenky jsou oproti tomu přítulnější (přestože někteří lidé trvají na tom, že jsou odtažitější než psi). Nekastrovaní psi obou pohlaví mohou mít své problémy, proto se, než učiníte konečné rozhodnutí, obraťte se s prosbou o radu nebo o další informace na svého veterinárního lékaře nebo etologa.