Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Logo Friskies
Krmení kotěte
Kočka pečující kotě na posteli

Péče o koťata

7 min. čtení
Logo Friskies
Sponzorováno Friskies

Na začátek je důležitý vydařený společný start. Na pomoc jsme vám připravili několik užitečných tipů a informací, díky kterým se vaše nové přátelství vydá tou správnou cestou.

Bezpečný domov pro kotě

Vaše kotě je jako malá kulička plná energie. Navíc má snížené hledisko, to znamená, že vidí věci, které my ve stoje nevidíme. Proto je potřeba upravit domov tak, aby byl pro kotě bezpečný. Zde uvádíme několik nápadů:

 • Vše v domě je pro vaše kotě nové. Kolem něj se děje spousta věcí. Proto ho nejprve pusťte do jedné místnosti a poté mu postupně zpřístupněte i další místnosti.
 • Váš domov je nové prostředí a kotě se musí cítit bezpečně. Pelíšek je stěžejní nejen na spaní, ale také jako útočiště, kam se může uchýlit a odpočívat. Takový pelíšek by měl být teplý, suchý a pohodlný a měl by se nacházet v klidné části domu, daleko od ostatních domácích zvířat a dětí. Kotě musí mít svůj vlastní suchý záchod, misku s vodou, misku na krmivo a škrabadlo. Ukažte mu, kde se všechny tyto věci nachází a nepřemísťujte je, aby mělo nějaké referenční body.
 • Zavírejte dveře a okna nebo do oken nainstalujte síťky, aby kotě nevypadlo, nepouštějte kotě na balkón, horní verandu ani na střechu.
 • Čisticí potřeby, přípravky proti molům, nemrznoucí směsi apod. uchovávejte uzavřené a mimo dosah (koťata láká jejich sladká vůně). Také pomůcky na šití, jehly, sešívačky, korálky a hliníkové uzávěry plechovek uchovávejte mimo dosah kotěte v plastových sáčcích, do kterých se nedostane.
 • Odstraňte jedovaté pokojové rostliny* nebo je dejte do visících košíků, aby byly zcela mimo dosah.
 • Zavírejte poklop na toaletě. Jinak by si koťata mohla hrát ve vodě, poklop by mohl spadnout a uvěznit je. Také kapsle na čištění toalet by mohly způsobit kotěti při spolknutí problémy.
 • Před krbem musí být kryt (tmavý tichý krb je pro kotě lákavé místo, které si může splést se svým záchodem).
 • Schovejte elektrické kabely pod koberec a přilepte je páskou k podlaze nebo na zeď. Také můžete použít tlustou ochranu kabelu (zakoupíte v železářství), aby je kotě nemohlo rozkousat.
 • Nikdy nepodávejte kotěti léky bez konzultace s veterinářem. Všechny léky musí být uloženy mimo dosah kotěte.
 • Když trávíte čas v kuchyni, vždy sledujte, kde se kotě pohybuje, než zavřete dveře ledničky, trouby, myčky nebo sušičky nebo než zasednete ke stolu.
 • Vždy se porozhlédněte po kotěti, než si sednete na gauč nebo než odejdete z domu, abyste ho náhodou nezamknuli ve skříni nebo prázdné místnosti.
 • Dokud si na vás a svůj nový domov kotě plně nezvykne, tak ho raději nenechávejte samotné pobíhat venku. Pokud pouštíte kotě i ven, vždy zatrubte nebo zaklepejte na kapotu, než nastartujete motor. Kotě se mohlo schovat pod kapotou, aby se zahřálo.
 • Na vyhřívání kočičího pelíšku nepoužívejte elektrické deky, kotě by mohlo rozkousat kabely.
 • Neuvazujte kotěti kolem krku mašli, mohla by se při hraní o něco zachytit.
 • Vždy používejte bezpečné hračky a zapomeňte na šňůrky, kotě je může spolknout, a ohrozit tak své zdraví.

* Rostliny jako Ficaceaes (fíkus), Liliaceases (lile, tulipán, hyacint, konvalinka a luštěnice), Araceaes, Euphorbiaceaes, Apocynaceaes, Agavaceaes (dračinec) atd. jsou pro kočky nebezpečné. Projděte si s veterinářem seznam jedovatých rostlin. Další informace najdete pod následujícím odkazem: http://www.icatcare.org/advice-centre/cat-care/cats-and-poisonous-plants.

Základní výživa

Již více než 50 let dává značka PURINA® FRISKIES® kočkám 100% kompletní a vyváženou stravu v mnoha různých příchutích, aby se mohly naplno rozzářit. Můžeme tak říct, že jsme odborníky na zajišťování správné výživy koťat.
Ve třech nebo čtyřech týdnech už může kotě přejít na pevnou stravu – speciálně připravenou recepturu jako např. FRISKIES® Junior. Nikdy kotě nekrmte krmivem pro dospělé kočky, protože neposkytuje dostatek živin pro zdravý a harmonický růst kotěte.

Abyste kotěti usnadnili přechod z mateřského mléka na pevnou stravu v období odstavení, doporučujeme přidat do suchého krmiva (granulí) FRISKIES® Junior teplou vodu v poměru 1 ku 3. Nezapomínejte – i když už vaše kotě začíná navenek vypadat dospěle, stále roste a vyvíjí se. Proto jsou po dobu 12 měsíců nejlepší granule pro koťata s recepturami Junior.

Voda

Aby bylo kotě zdravé, musí každý den dostávat dostatek čerstvé vody (v čisté misce). Během horkých letních měsíců může jíst méně, ale musí více pít. Proto neustále misku s vodou doplňujte čerstvou a čistou vodou.

Nepolevujte ve snaze naučit kotě pít z misky a ne z kuchyňského dřezu nebo záchodové mísy či vany. Tato voda může obsahovat zbytky desinfekčních a čisticích prostředků – nemluvě o tom, že může kotě do vany či záchodu spadnout.

Poprvé venku

Pokud jste se rozhodli pouštět kotě ven, ukazujte mu okolní svět postupně. Všechno pro něj bude nové a vzrušující, ale možná také děsivé, proto mu buďte stále nablízku. Veterinář vám poradí, kdy už může kotě samo bezpečně ven, většinou je to týden po posledním očkování, když má asi 3 měsíce.

Několik užitečných tipů:

 • Dodržujte potřebná očkování a zeptejte se veterináře na nové vakcíny proti různým onemocněním koček.
 • Vaše kotě by mělo být označené identifikační známkou, na které je uvedena vaše adresa a telefonní číslo veterináře. S reflexním páskem na obojku ho řidiči v noci lépe uvidí.
 • Máte-li zahradu a žijete-li v klidné oblasti, jsou vhodným řešením uzamykatelná dvířka pro kočky. Kotě se tak může během dne pohybovat nezávisle na vás, ale v noci je zavřené uvnitř v bezpečí.
 • Bezpečnou zónu můžete připravit také u vás na zahradě. Velký výběh pro kočky na zahradě může být propojen s domovními dvířky pro kočku. Pokud postavíte výběh, měl by mít teplou část do každého počasí a z poloviny by se měl nacházet na slunci a z poloviny ve stínu. Uvnitř může být kmen stromu, konstrukce na lezení, lana, bidla, šanta kočičí, suchý záchod a miska s vodou tak, aby vaše kotě mělo venku vše, co potřebuje.
 • I když jsou kočky bystré, často nedbají na různá nebezpečí, jako například auta. Pokud tedy bydlíte v bytě nebo poblíž rušné ulice, měli byste možná kočku chovat uvnitř nebo venku používat postroj či vodítko. Také nezapomínejte před couváním zkontrolovat příjezdovou cestu.
 • Při převážení kočky venku nebo autem vždy používejte přepravky pro kočky.
 • Upozorněte sousedy na svého nového mazlíčka, abyste předešli potenciálnímu nebezpečí – používají-li sousedi například jedy na myši a krysy.

Jak vychovat kočku

Kočky jsou dost chytré, dokážou rozeznat své jméno a dají se dokonce vycvičit na několik povelů. Čím dříve s tréninkem začnete, a čím více ho propojíte se zábavou a odměnami, tím větší je pravděpodobnost úspěchu. Ale nezapomeňte, každé kotě má svoji vlastní malou osobnost, proto bude každé napoprvé reagovat jinak. Některé vás bude ignorovat, jiné bude velmi zvídavé a nadšené do učení. Stále mějte na paměti, že musíte být hodně trpěliví – a čas strávený při výcviku vám oběma přinese nekonečné hodiny zábavy a radosti.

Tipy na výcvik:
1. Kočku začněte cvičit před jídlem, odměna v podobě jídla by se totiž s plným žaludkem nejevila tak lákavě. Přitom ji ale nenechávejte kvůli výcviku „vyhladovět“. Hladová kočka se totiž velmi rychle promění v podrážděnou kočku.
2. Vypněte televizi nebo stereo přehrávač, protože jakýkoli zvuk by kočku rozptyloval.
3. Jednotlivé lekce by měly být krátké (přibližně 15 minut), aby byla kočka svěží a nezačala se nudit nebo se neunavila.
4. Povely při výcviku, signály a odměny musí být vždy stejné.
5. Snažte se výcviku věnovat alespoň 10–15 minut každý den a nepolevujte. Podaří se vám tak vybudovat hlubší vazbu s vaší kočičkou a pravděpodobněji tak dosáhnete kýžených výsledků.

Návštěva u veterináře

Se zdravou a šťastnou kočičkou doma bude každý den o něco veselejší. Proto by měl veterinář znát stav vaší kočky od útlého věku a provést úvodní kontrolu a očkování. Sdělte mu co nejvíce informací, včetně data narození a předchozích očkování. Pamatujte, první návštěva koťátka u veterináře může zanechat následky na celý život, proto se snažte minimalizovat stres, aby si kotě budoucí návštěvy u veterináře nespojovalo se špatnými vzpomínkami.

Nově narozená koťátka získávají protilátky z mateřského mléka. První očkování většinou začíná kolem šesti týdnů, další mohou následovat později. Zeptejte se veterináře, kdy by mělo kotě zahájit svůj imunizační plán.

Také nezapomínejte, že po vás a vaší rodině je veterinář nejdůležitější osobou v životě kotěte. Když budete mít jakékoli obavy či pochybnosti, raději zvolte bezpečnou cestu a zeptejte se veterináře.