S nadšením pro vaše miláčky.
Starší labrador dostává misku

Pes a nadváha

3 min. čtení

Stejně jako my lidé, i psi mohou přibírat, zejména pokud začínají stárnout nebo jsou méně aktivní.

Má váš pes nadváhu?

Jestli má váš pes nadváhu, snadno zjistí veterinář při pravidelných prohlídkách. Menší psy nicméně můžete snadno zvážit i doma na osobní váze. Nejprve se zvažte sami, poté vezměte psa do náruče a zvažte se i s ním. Odečtením vlastní váhy zjistíte hmotnost psa. U větších psů je tento postup obtížněji proveditelný, takže bude asi lepší vážit psa u veterináře.

Dietní krmiva

Má-li váš pes nadváhu, můžete vyzkoušet jedno z našich speciálních nízkokalorických ("Light“) krmiv. Nízkokalorická krmiva obsahují méně tuku než standardní krmiva pro psy, jsou však obohacena o esenciální živiny, které váš pes bude dostávat v dostatečném množství i při redukční dietě. Jestliže v současné době dáváte psovi ze zdravotních důvodů nějaké speciální krmivo nebo krmivo, které prospívá jeho choulostivému zažívání, poraďte se před změnou stravy s veterinářem.

Jakmile pes opět dosáhne optimální tělesné kondice, mírně upravte jeho krmnou dávku tak, aby se stabilizovala jeho váha – pes už by neměl dále hubnout! Nadále pravidelně sledujte tělesnou kondici svého psa, aby byl dlouhodobě spokojený a zdravý.

Buďte trpěliví

Než začnete podnikat jakékoli kroky vedoucí k tomu, aby váš pes zhubl, poraďte se s veterinářem. Tělesná hmotnost vždy úzce souvisí se zdravotním stavem. Veterinář vám pomůže pro vašeho psa sestavit individuální redukční režim, bude průběžně sledovat celý proces a poskytne vám nezbytnou podporu. Řada veterinárních praxí provozuje pravidelnou poradnu zaměřenou na psy s nadváhou. V jejím rámci vám poradí, jak psa motivovat a jak zajistit, že bude hubnout zdravě.

Pes by měl hubnout postupně – podle toho, kolik potřebuje zhubnout, to může trvat až několik měsíců, v některých případech až jeden rok. Pokud pes zhubne příliš rychle, brzy opět přibere, takže raději buďte trpěliví.

Značková krmiva Purina pro psy s nadváhou a obézní psy

Společnost Purina nabízí několik značkových nízkokalorických krmiv pro psy s nadváhou. Tyto receptury jsou výsledkem vědeckovýzkumných pokroků, které jsme v poslední době učinili v oblasti kvality, chuti a výživy s cílem nabízet krmiva pro programy řízeného úbytku váhy. Pro více informací klikněte na kteroukoliv z níže uvedených značek.

Jak psovi pomoci zhubnout

Před jakoukoliv změnou stravy vašeho psa si promluvte s veterinářem, který vám pomůže určit, jaká je optimální váha vašeho psa a jak jí dosáhnout. Optimální váha například u labradorů je pochopitelně jiná než u extra malých plemen, takže je třeba si nejprve ujasnit, kolik by váš pes měl vážit. Předtím, než začnete bojovat s nadváhou vašeho psa, je nutné jej zvážit a důkladně vyšetřit, zda nemá nějaké základní onemocnění nebo zdravotní problém. Nadváha totiž nemusí být pouze důsledkem přejídání.

Chcete-li psovi pomoci zhubnout, snažte se mu dopřát více pohybu (výcvik, hraní apod.), aby spálil více kalorií, a omezte příjem energie z potravy. Zbytky ze stolu a pamlsky jsou často velmi kalorické, takže je zcela vyškrtněte z jídelníčku vašeho psa. Toto opatření musí dodržovat všichni členové rodiny. I když je hlavním motivem porušování tohoto pravidla náklonnost k milovanému zvířeti, pořád se jedná o podvádění!

Máte-li více psů, krmte psa s nadváhou odděleně, aby po ostatních nedojídal zbytky. Pes bude mít menší hlad a nebude tolik žadonit o jídlo, když mu denní příděl krmiva rozdělíte na menší porce a budete je podávat častěji. V každém případě si zaznamenávejte, co přesně psovi dáváte. Veterinář vám může poradit, abyste psovi dávali menší porce nebo přešli na speciální nízkokalorické dietní krmivo. Bez výslovného pokynu veterináře psa nikdy nenechávejte "hladovět" a nebraňte mu v přístupu ke krmivu.

Poraďte se s veterinářem

Pokud pes nehubne ani navzdory vyšší fyzické aktivitě a sníženému přísunu kalorií, opět se poraďte s veterinářem. Bude nutné zjistit, zda pes netrpí nějakým základním onemocněním, které by způsobovalo přírůstek váhy. Veterinář vám také může nabídnout účast ve skupinovém programu řízeného úbytku váhy nebo granule pro psy s nadváhou. Pracovníci veterinární praxe, kteří tyto programy vedou, pomáhají majitelům sledovat váhu jejich psů a poskytují jim spoustu užitečných tipů a rad. Řízené snižování váhy u psů je dlouhodobý a pomalý proces – klíčem k úspěchu je především trpělivost.