S nadšením pro vaše miláčky.
Kočky se krmí z misek

Jak a čím krmit starší kočku

5 min. čtení

Zhruba ve věku sedmi let začínají kočky brát život poněkud ležérněji – a kdo by se jim divil!

Nutriční požadavky koček se s přibývajícím věkem mění. Vzhledem k tomu, že vaše kočka stráví v "seniorském" věku 40 % života, je nezbytné dávat jí správnou stravu, aby zůstala zdravá. Ve vyšším věku je pro kočky více než kdy jindy důležité, aby dostávaly vysoce kvalitní a chutné krmivo obsahující snadno stravitelné bílkoviny a vyváženou směs klíčových živin.

Dobré krmivo pro staré kočky by mělo obsahovat koncentrované vysoce kvalitní bílkoviny, méně tuku a snadno stravitelné sacharidy (zdroj energie). Klíčové minerály podporují zdravotní stav kloubů a vitamíny a proteiny posilují imunitní systém starších koček.

U starších koček je běžné, že kvůli poklesu fyzické aktivity přibírají. Tento problém je třeba brát vážně, neboť u koček s nadváhou a u obézních koček je vyšší riziko rozvoje diabetu, potíží s močovým ústrojím a artritidy.

Pravidelně kočku važte a s cílem zjistit, zda má optimální váhu, vyhodnoťte její skóre tělesné kondice. Pokud si všimnete, že vaše kočka má nadváhu, proberte to s veterinářem. To je důležité zejména v případě, že kočka občas odmítá krmivo, neboť to může být příznak onemocnění.

Nižší obsah kalorií v krmivech pro starší kočky pomáhá regulovat přírůstek váhy – vyzkoušejte některé speciální dietní receptury Purina, které kočkám pomáhají zhubnout na optimální váhu:

Výběr správného krmiva je pouze jednou z možností péče o starší kočku, která potřebuje zhubnout. Je třeba se také snažit, aby kočka zůstala aktivní. Pokud veterinární prohlídka neodhalí žádné zdravotní potíže, snažte se kočku formou hry přimět, aby vyvíjela určitou fyzickou aktivitu, anebo ji třeba vezměte na procházku do zahrady. Kočka díky tomu spálí kalorie a získá opět dobrou kondici. Pohyb je také dobrou prevencí onemocnění souvisejících s vyšším věkem, jako je například artritida.

Starší kočky také často s přibývajícím věkem hubnou, protože se zhoršuje jejich zdravotní stav a ochabují smysly. Pokud kočce slábne chuť a čich, bude mít menší chuť k jídlu.

K váhovému úbytku mohou vést také změny metabolismu a funkce zažívacího traktu, což může ovlivňovat způsob, jakým organismus kočky zpracovává a vstřebává potravu. Pokud si u své kočky povšimnete změn ve stravovacích návycích, promluvte si s veterinářem. Mohlo by se jednat o příznak nějakého zdravotního problému.

Pokud je veterinář přesvědčen, že pro ztrátu chuti žádný zdravotní důvod neexistuje, pokuste se apetit kočky povzbudit pomocí následujících tipů. Zkuste například krmivo ohřívat na pokojovou teplotu nebo do něj přidejte malé množství potraviny se silnou vůní/chutí (například lžičku tuňáka z konzervy). Pomoci může také občasná změna chuti a textury krmiva. Krmivo musí být pro kočku snadno přístupné, zejména pokud má pohybové potíže.

Před přechodem na jiné krmivo si promluvte s veterinářem, který připraví optimální krmný režim vyhovující potřebám vaší kočky a poradí vám, jak co nejlépe zvládnout změnu diety.

Značky Purina pro starší kočky

Nutriční nároky starších koček splňuje několik krmiv Purina, jejichž receptury byly připraveny speciálně pro tuto věkovou kategorii. Pro více informací klikněte na kteroukoliv z níže uvedených značek.