Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pořizujeme si kotě
Žena drží světlé chlupaté kotě

Jak si osvojit kočku

6 min. čtení

Rozhodnutí osvojit si kočku sebou přináší hluboký pocit uspokojení – vaše rodina se rozroste o nového člena a zároveň dáte zvířeti šanci prožít spokojený život v novém domově.

 • Dospělá kočka, kterou se rozhodneme osvojit, by již měla umět dodržovat základní pravidla života v domácnosti jako je například chození na kočičí záchod. Měla by již také mít ustálené osobnostní rysy a každodenní návyky. Osvojené kočky také bývají klidnější a uvolněnější, závisí to však na konkrétním plemeni.
 • Seriózní útulky zajistí, že kočka před osvojením absolvuje důkladnou veterinární prohlídku, je kastrovaná, očkovaná, odčervená, zbavená blech a má zavedený mikročip.
 • Záchranné stanice a útulky v některých případech znají minulost koček, takže máte k dispozici další vodítko, jestli se konkrétní zvíře bude hodit do vaší domácnosti a bude mu vyhovovat váš životní styl. V útulku vám například mohou sdělit, zda se kočka hodí k dětem, k dalším zvířatům, anebo zda vyžaduje nějakou zvláštní péči.
 • Ty nejlepší útulky nabízejí praktickou podporu a možnost konzultací po celou dobu, co s vámi bude kočka žít. Pokud vztah s kočkou nebude fungovat nebo se změní vaše životní situace, mohou si také zvíře vzít zpět.
 • Vzhledem k velkému počtu koček v útulcích je téměř jisté, že si vyberete zvíře, které se k vám výborně hodí. Vůbec nezáleží na tom, zda se jedná o čistokrevné zvíře nebo kočku smíšeného plemene.
 • Tím, že si kočku vezmete domů, jí dáváte šanci prožít dlouhý život v láskyplném vztahu s vámi – a takovou příležitost si zaslouží každé zvíře.

Při pořizování jakéhokoliv zvířete je nutné uvážit několik důležitých faktorů, a to ještě předtím, než si svého huňatého přítele přivedete domů – pro osvojené kočky to platí obzvlášť, neboť některé z nich už mají určité návyky nebo si sebou z minulého života přinášejí určité (někdy negativní) zkušenosti.

 • V jakém prostředí žijete? Pokud bydlíte v bytě bez venkovních prostor, které by kočka mohla prozkoumávat, musíte si pořídit zvíře uvyklé životu v bytě. Pokud kočka není zvyklá na život v bytě, bude pro ni aklimatizace velmi těžká. Pokud žijete v malém útulném bytě, mějte na paměti, že kočkám stísněné prostory nevyhovují.
 • Pokud nemáte příliš mnoho volného času, mohla by pro vás být vhodnější starší kočka, která je vzhledem ke svým dřívějším zkušenostem obvykle již zvyklá žít s lidmi, takže se jí nemusíte věnovat tak intenzivně jako koťatům.
 • Některé kočky z útulků bohužel prožily velmi krušný život. Mohou proto trpět zdravotními nebo behaviorálními problémy, které si s sebou přinášejí z minulosti. Pracovníků útulku se vždy ptejte na minulost kočky, kterou si chcete vzít domů.
 • Pokud byla kočka v záchranné stanici nebo útulku umístěna dlouhodobě nebo má silně zakořeněné problémy s chováním, může trvat déle, než si zvykne na život ve vaší domácnosti. Pomoci by měla trocha trpělivosti, případně speciální výcvik.
 • Pokud doma již nějaké zvíře máte, je třeba příchod nové kočky pečlivě naplánovat a připravit. Tipy, jak v takové situaci postupovat, najdete v těchto pokynech pro začlenění kočky do domácnosti s více zvířaty.
 • Náklady na péči o kočku se mohou brzy vyšplhat na poměrně vysokou částku, když uvážíme cenu pojištění, účty od veterináře, krmivo a další položky. Finanční stránka je důležitou součástí chovu domácího zvířete. Pokud má kočka dostávat dostatek lásky a kvalitní péči, je třeba na její chov vyčlenit v domácím rozpočtu odpovídající částku.
 • Na péči o domácí zvíře si musíte najít dostatek času. Týká se to zejména prvních pár dnů poté, co si je přivedete domů. Vytvoří se tak mezi vámi zvláštní pouto a kočka se lépe přizpůsobí vašim každodenním rituálům.
 • Pořídit si kočku znamená učinit celoživotní závazek. Předtím, než si kočku osvojíte, musíte si být svým rozhodnutím zcela jisti.

Vybrat si správnou kočku znamená zvolit to nejlepší pro vás i pro vašeho čtyřnohého přítele. Více informací o tom, jak najít oboustranně vhodné řešení, je uvedeno v těchto pokynech pro osvojení kočky.

Jakmile si ujasníte, jaká kočka je pro vás vhodná, nezbývá vám než najít "tu pravou"!

Po celé zemi existuje velké množství různých dobročinných organizací, útulků a chovných stanic, které se zabývají osvojováním zvířat. Mnoho z nich najdete na internetu. Seznam koček, které potřebují nový domov, může mít i váš veterinář. Existují i speciální umísťovací výstavy koček z útulků, o kterých se můžete informovat u veterinářů ve vašem okolí.

Jakmile jste se rozhodli, odkud si chcete kočku osvojit, je třeba zvolený útulek navštívit, abyste si udělali vlastní obrázek a blíže se seznámili se svou potenciální novou kočkou!

Kvalitní útulky mají čisté a útulné kotce vybavené zatepleným a chráněným místem na spaní, čistými kočičími záchody a hračkami. Zaměstnanci jsou přátelští, starostliví a dobře informovaní, a rádi vám řeknou vše, co o dané kočce ví – odkud kočka pochází, co má ráda a co nesnáší, jaký typ domácnosti je pro ni vhodný (např. zda se snese s dětmi či dalšími zvířaty). Položí vám také spoustu otázek o vás a vašem životním stylu, tak aby vám pomohli najít kočku, která se k vám bude nejlépe hodit.

Jakmile jste si jistí, že vybraný útulek je ten pravý, začíná vzrušující fáze samotného výběru kočky.

 • Promluvte si se zaměstnanci útulku o tom, jaký typ kočky hledáte. Na základě tohoto rozhovoru by měli být schopni vybrat zvířata, která se k vám podle nich nejlépe hodí.
 • Když najdete kočku, která je pro vás podle vašeho názoru ideální, informujte konzultanta útulku, který vám zvíře bude rezervovat.
 • Někdo si může myslet, že si kočku odnese domů ještě týž den, ale tak to opravdu nefunguje! Pracovníci útulků, které opravdu zodpovědně pečují o svěřená zvířata, se budou chtít osobně ujistit, že vaše domácnost je pro kočku, kterou si hodláte osvojit, vhodným prostředím (např. bez rizikových faktorů jako jsou vodní nádrže, frekventované silnice atd.).
 • Budete také požádáni o zaplacení poplatku za osvojení – jeho výše se v různých útulcích a střediscích liší. Tento poplatek bývá paušálním příspěvkem na provoz útulku.
 • Některé útulky mohou provést před osvojením kastraci kočky a aplikaci mikročipu. Pokud kočka není kastrována, doporučujeme se co nejdříve domluvit s vaším veterinářem a nechat ji vykastrovat.

I když většina z nás osvojení kočky pečlivě plánuje, může se stát něco neočekávaného. Pokud najdete toulavou kočku, anebo se cizí kočka začne ve vašem domácím prostředí zabydlovat sama, měli byste předtím, než si ji osvojíte, učinit několik opatření.

V prvé řadě se musíte ujistit, že kočka skutečně nikomu nepatří. Podívejte se, zda má kočka obojek, ptejte se sousedů, a v okolí bydliště vyvěste letáky. Můžete také zkusit kočce nasadit odepínací obojek se vzkazem, v němž se dotazujete na případného majitele (uveďte své kontaktní údaje).

Pokud žádný z těchto kroků nevede k nalezení majitele, vezměte kočku k veterináři, který zjistí, zda zvíře nemá mikročip. Pokud kočka mikročip má, veterinář by měl být schopen na základě zjištěných dat identifikovat majitele a kočku mu vrátit.

Pokud kočka mikročip nemá a majitele není možné vystopovat, nebo v případě, že majitel kočku opustil, můžete si ji osvojit. Určitě je vhodné nechat kočku důkladně prohlédnout veterinářem, aby zjistil, zda je zdravá a zda potřebuje nějaké ošetření, odčervením počínaje a kastrací konče.

Ať už se kočka do vašeho života dostala jakýmkoliv způsobem, v každém případě se můžete radovat z toho, že se stane novým členem rodiny a prožijete s ní mnoho krásných okamžiků!