S nadšením pro vaše miláčky.
Obezita u psů
španěl vzhlédl na misku s jídlem pro psy

Zdravá a vyvážená strava pro psy

2 min. čtení

Má-li pes zůstat co nejdéle zdravý, spokojený a aktivní, měl by dostávat vyváženou stravu obsahující těchto šest hlavních typů živin: proteiny, tuky, vitamíny, minerály, sacharidy a vodu.

Pamlsky a doplňky stravy

Pokud svému psu občas dáte zasloužený pamlsek, pomůže to upevnit váš vzájemný vztah. Pamlsky jsou také skvělou pomůckou při výcviku. Jestliže však pes dostává příliš mnoho nezdravých pamlsků, narušuje to vyváženost jeho každodenní stravy. V takovém případě může pes začít přibírat na váze.

Pamlsky (včetně sušenek a pochoutek ke žvýkání) by neměly představovat více než 10 % denního příjmu kalorií. Čtěte také pokyny ke krmení na obalu těchto produktů a ujistěte se, že svého psa nerozmazlujete až příliš! Vybírejte pouze pamlsky, které odpovídají velikosti vašeho psa, a pokud vám veterinář doporučil, že psovi žádné pamlsky dávat nemáte, můžete během dne odebrat část z jeho běžné krmné dávky a použít ji jako pamlsek.

Doporučujeme bedlivě sledovat tělesnou kondici vašeho psa a prostudovat si naše pokyny týkající se krmení psů uvedené níže.

Nikdy nedávejte psovi čokoládu, je pro něj mimořádně nebezpečná. Středně velkého psa může zabít pouhých 85 g čokolády na vaření.

  • Potraviny pro lidskou spotřebu/zbytky ze stolu: Zažívací ústrojí psů se od trávicího traktu člověka liší. Naše jídla jsou pro psy příliš slaná a obsahují příliš mnoho proteinů, zároveň jsou chudá na minerály a esenciální živiny, které zaručují, že pes dostává nutričně vyváženou stravu. Chcete-li psovi občas dát nějaký doma připravený pamlsek, ideální je vařené bílé kuřecí maso, z něhož jsou pečlivě odstraněny všechny kosti. Kuřecí maso je snadno stravitelné, plné proteinů a obsahuje také vitamíny a minerály. Veterináři často doporučují krmit psy, kteří se zotavují po zažívacích potížích, kuřecím masem a rýží nebo rybou a rýží. Pokud jste u psa zaznamenali průjem nebo váš pes zvrací, doporučují veterináři při zotavování krmit kuřecím masem a rýží nebo rybou a rýží. Na průjem u psa můžete podávat černé uhlí.
  • Syrové maso: I když se zdá, že syrové maso je pro psy přirozenou potravou, může obsahovat škodlivé bakterie a pes z něj může onemocnět.
  • Kosti: Nebezpečné jsou zejména úlomky kostí a rybí kosti, které mohou poškodit zuby a způsobit obstrukci krku nebo střev. Pes by nikdy neměl dostávat kuřecí kosti, protože se při žvýkání tříští a po spolknutí mohou způsobit vážné poškození zažívacího traktu. Psi by neměli dostávat ani větší kosti, i když je jimi lidé tradičně krmí, neboť mohou způsobit obstrukci střev.
  • Jedovaté potraviny: Některé potraviny jsou pro člověka zcela neškodné, u psů však mohou vyvolat vážné onemocnění nebo dokonce psa zabít – jedná se zejména o čokoládu, česnek, hrozny nebo rozinky.
  • Doplňky stravy: Pokud je váš pes zdravý a dostává nutričně kompletní a vyvážené krmivo, nepotřebuje žádné výživové doplňky. Má-li váš pes speciální nutriční nároky (např. během březosti nebo ze zdravotních důvodů), požádejte veterináře, aby vám doporučil nutričně vyváženou stravu, jejíž speciální složení odpovídá potřebám vašeho psa. Budete-li psovi dávat doplňky stravy bez přihlédnutí k živinám obsaženým v krmivu, může to vést až k deformaci kostry a dalším potížím.