S nadšením pro vaše miláčky.
Ležící hnědý španěl hrající si s hračkou

Jak si osvojit psa

5 min. čtení

Osvojení psa je skvělou příležitostí jak získat nového člena rodiny a zároveň nabídnout zvířeti druhou šanci na šťastný život.

 • V porovnání se štěňaty bývají dospělí psi z útulku klidnější, mají ustálené osobnostní rysy a každodenní návyky.
 • Někteří starší psi se již umí chovat v domácnosti a rozumí základním povelům.
 • Seriózní útulky zajistí, aby byl pes před osvojením důkladně prohlédnut veterinářem a byl kastrovaný, očkovaný, odčervený a v případě nutnosti se mu dostalo adekvátního ošetření.
 • Zaměstnanci útulků v některých případech znají životní příběhy konkrétních psů, takže vám mohou pomoci najít zvíře, které se bude hodit do vaší domácnosti a kterému bude vyhovovat váš životní styl. Může se stát, že najdete psa, se kterým se k sobě budete dokonale hodit.
 • Nejlepší útulky nabízejí cennou podporu a možnost konzultací po celou dobu, co s vámi bude pes žít. Pokud se změní vaše životní situace a nebudete se moci o psa postarat, mohou si jej také vzít zpět a najít mu nový domov.
 • Vzhledem k velkému počtu psů v útulcích je téměř jisté, že si i díky pomoci poradců útulku vyberete zvíře, které se k vám bude výborně hodit.
 • Navíc budete mít dobrý pocit z toho, že jste dali psovi z útulku šanci prožít spokojený život v láskyplném vztahu s vámi – takovou příležitost si zaslouží každé zvíře.

Při pořizování jakéhokoliv zvířete je nutné uvážit několik důležitých faktorů, a to ještě předtím, než si nového přítele přivedete domů. U osvojených psů to platí dvojnásob, neboť mohou mít některé vrtochy, s nimiž již do útulku přišli.

 • Psi potřebují dostatek místa, kde se mohou volně pohybovat; neradi se mačkají ve stísněných prostorách. Podívejte se realisticky na podmínky, v nichž bydlíte – máte pro psa dost místa?
 • I když máte pro psa místo ve svém srdci, musíte pro něj najít dostatek prostoru také ve svém diáři. Na rozdíl od koček, které si v mnoha ohledech poradí sami, o fyzickou aktivitu a zábavu psů se musíme z velké části postarat sami. Vyhraďte si proto dostatek času na uspokojování jejich behaviorálních, sociálních a fyzických potřeb.
 • Někteří starší psi již mohou mít ustálené vzorce chování, které je obtížné změnit. Psovi může trvat delší dobu, než se ve vaší domácnosti zabydlí, ale neklesejte na mysli – i starého psa můžete naučit novým kouskům!
 • Někteří psi se bohužel ocitli v útulku proto, že s nimi jejich majitelé nezacházeli dobře. Mohou tedy trpět emocionálními nebo behaviorálními problémy, které si s sebou přinášejí z minulosti. Předtím, než si psa vezmete domů, požádejte pracovníky útulku o co nejvíce informací z jeho minulosti, ať víte, co můžete od psa očekávat.
 • Pokud doma již jednoho psa máte, je nutné příchod psa z útulku pečlivě naplánovat a připravit. Někdy bývá snazší začlenit do domácnosti štěně než dospělého psa z útulku. Více informací o začlenění štěněte do domácnosti, kde již žijí jiná zvířata, najdete ZDE.
 • Pokud byl pes dříve držen na chov nebo se účastnil výstav, má pravděpodobně naučené některé vzorce chování, s jejichž adaptací mu budete muset pomoci. Více informací by vám měli poskytnout v útulku.
 • Péče o psa něco stojí, uvážíme-li výdaje za pojištění, veterinární léčbu a krmivo. K povinnostem majitele psa patří, že se o něj po všech stránkách dobře postará. Než se rozhodnete vzít si psa domů, pořádně si rozmyslete, jestli je ve vašich silách zajistit mu vše potřebné.
 • Pes je závazek na celý život. Předtím, než si psa vezmete domů, ujistěte se, že mu můžete nabídnout stabilní prostředí.

Při výběru psa je nutné zamyslet se nad tím, co je nejlepší pro vás i pro vašeho psa. 

Jakmile si ujasníte, jaký pes pro vás bude nejlepší, můžete se pustit do hledání nového čtyřnohého přítele!

Po celé zemi existuje velké množství různých dobročinných organizací, útulků a chovných stanic, které se zabývají osvojováním zvířat. Mnoho z nich najdete na internetu. Seznam psů, kteří potřebují nový domov, může mít i váš veterinář. Existují i speciální umisťovací výstavy psů z útulků, o kterých se můžete informovat u veterinářů ve vašem okolí.

Jakmile najdete vhodný útulek, domluvte si osobní návštěvu. Útulek by měl být čistý a bez zápachu a jeho pracovníci by měli mít čas probrat s vámi různé možnosti. Pokud chcete psa konkrétního plemene, mohou vám poradit veterináři ve Vašem okolí, který útulek by psa, o nejž máte zájem, mohl mít k osvojení.

A nyní ta vzrušující fáze – výběr psa a kroky vedoucí k tomu, že si jej vezmete domů.

 • Promluvte si se zaměstnanci útulku o tom, jaký typ psa hledáte. Na základě tohoto rozhovoru by měli být schopni vybrat psy, kteří se k vám podle nich nejlépe hodí.
 • Pokud najdete psa, který je pro vás podle vašeho názoru ideální, informujte pracovníka útulku, který vám bude zvíře rezervovat.
 • Pracovníci útulku se budou chtít osobně přesvědčit, že vaše domácnost je pro psa, kterého si hodláte osvojit, vhodným prostředím. Nebuďte proto zklamaní, když si pejska z útulku neodvezete ještě týž den!
 • Budete také požádáni o zaplacení poplatku za osvojení, který bývá většinou paušálním příspěvkem na provoz útulku
 • Některé útulky mohou také provést kastraci a čipování psa, je proto dobré se informovat, zda je zvíře kastrováno a čipováno. Čipování není v České Republice povinné, ale v některých městech tuto povinnost nařizují městské vyhlášky. Také pokud budete chtít svého psa vzít do zahraničí, bude nutné, aby byl označen identifikačním čipem.

I když většina z nás osvojení psa pečlivě plánuje, občas se může stát něco nečekaného. Pokud najdete toulavého psa, kterého byste si chtěli vzít domů, musíte nejprve učinit několik kroků.

V prvé řadě se musíte ujistit, že pes skutečně nikomu nepatří. Ptejte se sousedů, vylepte plakáty v okolí a upozorněte také místní veterináře. Pokud žádný z těchto kroků nevede k nalezení majitele, vezměte psa k veterináři, který zjistí, zda zvíře nemá mikročip, v němž jsou uloženy údaje o majiteli.

Jestliže údaje v mikročipu již neplatí, majitele není možné najít, anebo pes vůbec mikročip nemá, můžete si psa osvojit. Předtím ovšem nechte psa důkladně prohlédnout veterinářem, aby zjistil, zda je pes zdravý a zda nepotřebuje nějaké ošetření.

Bez ohledu na to, jestli vám psa do života přivedla šťastná náhoda nebo promyšlený plán, můžete se těšit na vzrušující budoucnost naplněnou mnoha společnými zážitky!