Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Péče o srst u koťat
Kočka zírá na misku

Krmení kotěte

8 min. čtení

Gratulujeme – vaše rodina se rozrostla o roztomilého a hebkého chlupáčka! Teď, když se kotě u vás trochu rozkoukalo, jistě myslíte na to, jak zajistit, aby z něj vyrostla zdravá a silná kočka.

Jaké jsou možnosti?

Zdá se, že i pro nejmenší koťata je dnes k dispozici nepřeberné množství krmiv. Dobrou zprávou je, že bez ohledu na jeho způsob života nebo tělesnou kondici bude vašemu mazlíčkovi zcela vyhovovat krmivo pro koťata.

Krmivo pro koťata má vysoký obsah bílkovin, které jsou nezbytné pro správný růst, a zvýšený obsah vápníku, hořčíku, fosforu, zinku a železa pro silné kosti a zuby.

Pokud je kotě zdravé, je pouze na vás, zda mu budete dávat suché nebo vlhké krmivo pro koťata (záleží samozřejmě také na tom, čemu bude dávat přednost kotě!).

Vyberte si krmivo z naší řady.

Suchá krmiva

Suchá krmiva se lépe odměřují a používají a mají delší trvanlivost než vlhká krmiva po otevření. Prospívají také zubům. Kotě bude suché krmivo žvýkat aktivněji, což u starších koťat pomáhá odstraňovat zubní plak.

Menší granule, z nichž většina suchých krmiv pro koťata sestává, se snáze žvýkají a polykají.

Používáte-li suchá krmiva, můžete kotěti dávat přesně takovou krmnou dávku, jakou aktuálně potřebuje.

Vlhká krmiva

  • Některá koťata dávají přednost vlhkým krmivům, která silněji voní a jsou měkčí než suchá krmiva.
  • Vlhké krmivo je k dispozici ve velmi praktických kapsičkách a vaničkách obsahujících jednu porci, takže kotě má pokaždé čerstvý příděl krmiva, které se snadno podává.
  • Kotě také ve vlhkém krmivu přijímá více vody.

Mnoho suchých a vlhkých krmiv pro koťata společnosti Purina patří mezi nejprodávanější, což je důsledkem vědeckovýzkumných pokroků, které jsme v poslední době učinili v oblasti kvality, chuti a nutričních parametrů našich produktů. Proto vám (potažmo vašim kočkám) můžeme nabízet širokou škálu receptur a typů krmiv, která jsou vhodná pro všechna životní stádia koček a všechny způsoby jejich života.

Krmiva pro koťata najdete ZDE.

Jak krmit kočku

Jelikož se kočky rády drží svých zvyků, bude pro všechny nejlepší, když si kotě co nejrychleji navykne na pravidelné rutinní postupy.

Krmivo dávejte kotěti každý den na stejném místě, ve stejnou dobu a v klidné části bytu, kde je nic nebude rušit. Misky musí být dostatečně daleko od kočičího záchodu.

Vyberte místo s povrchem, který se snadno čistí, anebo používejte podložku pro krmení koťat. Miska na krmení musí být vždy čistá, neboť kočky jsou v jádru velmi vybíravá stvoření. Některým koťatům může vyhovovat mělká miska nebo talířek – tímto způsobem je také možné zpomalit krmení u zvířat, která příliš hltají!

Pokud máte více koťat, musí být jejich misky v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby při krmení nedocházelo ke konfliktům. Pokud spolu koťata trvale nevycházejí, je možné je krmit úplně odděleně, aby by měla při krmení klid.

Jak přejít na jiné krmivo pro koťata

Zažívací systém některých koťat je mimořádně citlivý – dokud to není zcela nezbytné, změnu stravy nedoporučujeme, aby nedošlo k zažívacím potížím. Aby se nejnovějšímu členu vaší rodiny dařilo a byl zdravý, je nejlepší dávat mu stejné krmivo, jaké dostával u chovatele nebo v útulku – pochopitelně pokud šlo o nutričně vyváženou stravu. Pokud vašemu kotěti není dobře, začne náhle odmítat potravu nebo jí méně, obraťte se na svého veterináře.

Pokud veterinář navrhne změnu krmiva pro koťata, budete ji muset provést postupně, aby nedošlo k narušení citlivého zažívání kotěte. Vyzkoušejte následující postup:

  • Nabízejte kotěti zároveň nové i stávající krmivo a nechte je obě vyzkoušet.
  • Jakmile je ochutná, přimíchejte trochu nového krmiva do krmiva stávajícího.
  • Během dalších 7-10 dnů podíl nového krmiva zvyšujte tak, aby mělo kotě na konci přechodného období v misce jen nové krmivo. Postupujte pomalu – v některých případech může přechod na nové krmivo trvat déle.
  • Pokud je nutné stravu změnit ze zdravotních důvodů, poraďte se o nejlepším způsobu a načasování změny diety s veterinářem.

Pokud kotě přechází z vlhkého krmiva na suché, mějte na paměti, že bude více žvýkat, bude potřebovat více vody a možná se bude k misce víckrát vracet a nesní celou porci najednou. V suchých krmivech je více energie než ve vlhkých, takže pokud bude kotě přecházet na vlhké krmivo, musíte mu ho dát do misky o něco více, aby dostalo stejný objem kalorií. Kočky všech věkových kategorií musí mít vždy k dispozici dostatek čerstvé pitné vody.

Kdy můžu začít kotěti dávat krmivo pro dospělé kočky

Koťata mohou vypadat dospěle již ve věku 6-8 měsíců, biologicky jsou to však pořád nedospělí jedinci! Jejich kosti stále ještě sílí a těla se jim zakulacují. Výživné krmivo pro koťata by měla kočka dostávat zhruba až do věku 12 měsíců. Až potom může začít dostávat krmivo pro dospělé kočky. Více informací o krmení dospělých koček naleznete v těchto pokynech.

Značky Purina pro koťata

Mnoho suchých a vlhkých krmiv pro kočky společnosti Purina patří mezi nejprodávanější v Česku, což je důsledkem vědeckovýzkumných pokroků, které jsme v poslední době učinili v oblasti kvality, chuti a nutričních parametrů našich produktů. Proto vám (potažmo vašim kočkám) můžeme nabízet širokou škálu receptur a forem krmiv, která jsou vhodná pro všechna životní stádia koček a pro jejich různé životní styly. Krmiva pro koťata najdete ZDE.