S nadšením pro vaše miláčky.
Kočka jí z červené misky

Jak a čím krmit dospělé kočky

10 min. čtení

Jakmile kočka dosáhne jednoho roku věku, je třeba začít uvažovat o zavedení pravidelného krmného režimu. Z hravého kotěte se stává dospělá kočka, která potřebuje přísun těch správných živin, díky nimž bude zdravá a spokojená.

Jaké jsou možnosti?

Může se zdát, že pro kočky je dnes k dispozici nepřeberné množství krmiv, takže je na místě otázka, které z nich bude pro vaši kočku nejlepší. Dobrou zprávou je, že správné krmivo nakonec najdete bez ohledu na denní režim, fyzickou kondici nebo věk vaší kočky.

Pokud je kočka zdravá, je pouze na vás, zda jí budete dávat suché nebo vlhké krmivo (záleží samozřejmě také na tom, čemu bude dávat přednost ona sama!).

Suchá krmiva

 • Suchá krmiva se lépe odměřují a používají a mají delší trvanlivost než vlhká krmiva po otevření.
 • Suchá krmiva také prospívají zubům. Kočka bude granule usilovněji žvýkat a bude jíst delší dobu.
 • Kočky raději suché krmivo křoupou a obecně jim nechutnají granule namočené ve vodě.

Vlhká krmiva

 • Některé kočky dávají přednost vlhkým krmivům kvůli jejich vůni a textuře. Vlhké krmivo je k dispozici ve velmi praktických kapsičkách a vaničkách obsahujících jednu porci, takže kočka má pokaždé čerstvý příděl krmiva, který se snadno podává.
 • Kočka také na posezení sní více krmiva a bude méně pít.

Majitelé svým kočkám někdy podávají směs suchého a vlhkého krmiva – některé kočky dávají přednost vlhkému krmivu ráno a přes den si rády zajdou do misky na pár suchých granulí. Vyzkoušejte obojí a zjistěte, čemu dá vaše kočka přednost.

Sortiment krmiv pro dospělé kočky

Purina® v České Republice vyrábí několik nejprodávanějších suchých a vlhkých krmiv pro dospělé kočky, která jsou vhodná pro všechna životní stádia koček a všechny způsoby jejich života. Celý náš sortiment si můžete prohlédnout zde: Krmiva Purina® pro dospělé kočky.

 • Pokud kočky tráví většinu času v bytě, mohlo by jim prospívat speciální krmivo, které redukuje tvorbu smotků chlupů v žaludku (bezoárů), anebo nízkokalorické krmivo – u koček, které téměř nechodí ven, je totiž vyšší riziko přibírání na váze.
 • Vykastrovaným zvířatům pravděpodobně bude vyhovovat speciální krmivo pro kastrované kočky, které pomáhá udržovat dobrý zdravotní stav močového traktu.
 • Mírně upravenou stravu potřebují také starší kočky, březí kočky a kočky trpící obezitou nebo nadváhou.

Pokud má vaše kočka speciální nutriční nároky nebo si nejste jistí, jakou stravu byste jí měli dávat, poraďte se s veterinářem.

Jak krmit kočku

Jelikož se kočky rády drží svých zvyků, bude pro všechny nejlepší, když si co nejrychleji navykne na pravidelné rutinní postupy, a to jakmile dospěje do věku, kdy může přejít na krmivo pro dospělé kočky. Kočky jsou od přírody nastaveny tak, že jedí málo a často – v ideálním případě byste se při rozhodování jak často krmit kočku měli přiklonit k variantě více dávek denně. Pokud vám to váš životní styl nedovoluje nebo se rozhodnete podávat kočce vlhké krmivo, měly by jí stačit dvě porce denně.

Nejlepší je dávat krmivo kočce každý den na stejném místě, ve stejnou dobu a v klidné části bytu, kde ji nic neruší. Misky musí být v dostatečné vzdálenosti od kočičího záchodu.

Vyberte místo s povrchem, který se snadno čistí, anebo používejte podložku pro krmení koček. Miska na krmení musí být vždy čistá a pokud možno keramická nebo kovová. Některým kočkám může vyhovovat mělká miska nebo talířek – tímto způsobem je také možné zpomalit krmení u zvířat, která příliš hltají!

Pokud máte více koček, musí být jejich misky v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby při krmení nedocházelo ke konfliktům. Pokud spolu kočky trvale nevycházejí, je možné je krmit úplně odděleně, aby by měly při krmení klid.

Přechod na jiné krmivo pro kočky

Nutnost upravit složení stravy vaší kočky může být zapříčiněna změnou nejrůznějších okolností. Už jenom to, když se přestěhujete z domu se zahradou do bytu bez zahrady, znamená, že kočka bude mít méně pohybu a bude potřebovat méně kalorií! Měli byste pečlivě sledovat zvyky vaší kočky při krmení a její tělesnou kondici. Pokud zpozorujete nějaké změny nebo máte dojem, že by kočka měla změnit jídelníček, poraďte se s veterinářem.

Pokud veterinář souhlasí, že kočka by měla změnit stravu, bude nutné to provést postupně. Náhlá změna diety (např. přechod z vlhkého na suché krmivo nebo změna značky) by mohla kočce narušit zažívání.

 • Přidejte trochu nového krmiva do stávajícího krmiva a promíchejte je.
 • Během týdne postupně zvyšujte podíl nového krmiva ve směsi, kterou kočce dáváte. Některé kočky potřebují až dva týdny na to, aby úplně přešly z jednoho krmiva na druhé, takže buďte trpěliví!
 • Pokud je nutné stravu změnit ze zdravotních důvodů, poraďte se o nejlepším způsobu a načasování změny diety s veterinářem.
 • Pokud kočka přechází z vlhkého na suché krmivo, bude během dne potřebovat více vody a možná se bude k misce víckrát vracet a nesní celou porci najednou.
 • Při přechodu ze suchého na vlhké krmivo je zcela normální, že kočka pije méně vody a sní více krmiva za kratší dobu, než tomu bylo dříve.
 • V suchých krmivech je obvykle více energie než ve vlhkých krmivech, takže pokud bude kočka přecházet na vlhké krmivo, musíte jí ho dát do misky o něco více, aby dostala stejný objem kalorií.

Značky Purina pro dospělé kočky

Mnoho suchých a vlhkých krmiv pro dospělé kočky společnosti Purina patří mezi nejprodávanější v Česku, což je důsledkem vědeckovýzkumných pokroků, které jsme v poslední době učinili v oblasti kvality, chuti a nutričních parametrů našich produktů. Proto vám (potažmo vašim kočkám) můžeme nabízet širokou škálu receptur a typů krmiv, která jsou vhodná pro všechna životní stádia koček a všechny způsoby jejich života.

Nabídku krmiv pro dospělé kočky najdete zde: Krmivo pro dospělé kočky.