S nadšením pro vaše miláčky.
Strakatá kočka leží na posteli

Kočka a nadváha

4 min. čtení

Stejně jako lidé i kočky mohou přibírat na váze, zejména když začínají stárnout, jsou méně aktivní, anebo pobývají výhradně v bytě.

Jak poznáte, že má kočka nadváhu

Rozhodnout, zda má kočka nadváhu, může být poměrně obtížné, zejména u dlouhosrstých koček. Kočky některých plemen jsou navíc od přírody mohutnější. 

Pokud si ani potom nebudete jistí nebo máte dojem, že vaše kočka má nadváhu, poraďte se s veterinářem. Jestliže si myslíte, že vaše kočka má nadváhu, prvním krokem je konzultace s veterinářem (teprve poté můžete uvažovat o změně jídelníčku). Přírůstek váhy totiž může být příznakem choroby a ne důsledkem nadměrného příjmu potravy.

Rizika obezity koček

Když kočka začne nadměrně přibývat na váze, může dojít k přetížení jejího vnitřního systému a kloubů, což může vést k vážným zdravotním rizikům. Obezita koček výrazně snižuje kvalitu života kočky, ale může ji také vystavit vyššímu riziku zdravotních potíží, jako je cukrovka, onemocnění močových cest, artritida, kardiovaskulární a respirační onemocnění. U koček s nadváhou jsou také časté kožní problémy, protože čím více přibývají na váze, tím obtížnější je péče o ně.

Jak kočky vážit

Jednoduchým způsobem průběžného sledování tělesné hmotnosti kočky je pravidelné vážení v domácím prostředí. Je to opravdu jednoduché. Vezměte kočku do náruče, stoupněte si na váhu a od celkové hmotnosti odečtěte vlastní váhu. Výsledkem je váha kočky. Nicméně nespoléhejte pouze na vážení. Daleko komplexnější představu o zdravotním stavu kočky získáte na základě správně provedeného hodnocení tělesné kondice.

Jak můžete kočce pomoci zhubnout

Pokud jste dospěli k závěru, že přírůstek váhy není důsledkem zdravotního problému a poradili jste se s veterinářem o optimální dietě, můžete začít měnit návyky kočky v oblasti krmení.

Začněte tím, že po dobu dvou týdnů omezíte pamlsky a chuťovky, včetně speciálního mléka pro kočky. Možná budete mít pocit, že to ke kočce není fér, z dlouhodobého hlediska je to nicméně to nejlepší, co můžete pro kočku s nadváhou udělat. Je nezbytné, aby o tomto opatření věděli všichni členové vaší rodiny a aby ho nikdo z nich neporušoval (např. kvůli tomu, že je mu kočky líto). Máte-li více koček, krmte kočku s nadváhou odděleně od ostatních, aby neujídala zbytky z jiných misek.

Dobré je také rozdělit denní příděl krmiva na menší porce, které budete kočce podávat častěji. Nebude pak mít takový hlad. V každém případě si zaznamenávejte, co a v jakém množství kočce dáváte. Váš veterinář vám pravděpodobně navrhne dávat kočce méně krmiva nebo přejít na speciální nízkokalorickou stravu – veterinární praxe také nabízejí redukční programy, které monitorují proces hubnutí a nabízejí majitelům podporu a spoustu informací.

Po uplynutí dvou týdnů opět vyhodnoťte tělesnou kondici kočky a pokračujte v dietě do doby, než bude mít kočka optimální kondici a váhu. Je třeba postupovat pomalu a plynule, neboť rychlý úbytek váhy je škodlivý a může být také příznakem vážné choroby.

Až se kočka dostane do optimální kondice, můžete mírně upravit velikost podávaných porcí s cílem stabilizovat hmotnost kočky do budoucna.

Nízkokalorické receptury

Stačí si jen vybrat, zda zvolíte dietní kapsičky nebo dietní granule pro kočky.

Redukční krmiva jsou méně koncentrovaná a mají nižší obsah kalorií, takže je můžete kočce dávat ve stejném množství jako dříve. I když kočce dodávají méně energie, obsahují všechny esenciální živiny, které potřebuje. Dokonce i v případě, že je opravdu nutné snížit velikost krmné dávky, nemusíte se obávat, že by kočce některé nezbytné živiny chyběly.

Pokud již kočce dáváte stravu, kterou vám doporučil veterinář, před přechodem na jinou stravu si s ním ještě promluvte.

Mějte na paměti, že nadváhu kočky není možné řešit hladověním. Mohlo by jí to způsobit vážné zdravotní problémy. Pokud snížíte denní příděl krmiva o více než 10–15 %, může to narušit vyváženost příjmu esenciálních minerálů a vitamínů, což může vyvolat zdravotní obtíže jako je lipidóza jater. Jedná se o závažné a potenciálně smrtelné onemocnění jater vyvolané nedostatkem potravy.

Kočka musí být aktivní

Je třeba si uvědomit, že dieta je pouze součástí dlouhé cesty ke zdraví a dobré kondici – váhu vaší kočky ovlivňuje také její denní režim. Přibírání na váze je zejména důsledkem nedostatku fyzické aktivity. Snažte se proto kočku vést k fyzické aktivitě, díky níž bude spalovat nadbytečnou energii. Chcete-li kočku vést k aktivnímu způsobu života, vyzkoušejte následující tipy:

  • Každý den si vyčleňte čas na hraní – řada koček ráda honí míček nebo chňapá po návnadě na provázku.
  • Prolézačky a škrabadla kočky stimulují a motivují je k fyzické aktivitě.
  • Pokud vaše kočka pobývá výhradně v bytě, uvažujte o možnosti pouštět ji ven – například oplotit zahradu nebo postavit na dvorku výběh, který by ji motivoval k větší aktivitě.
  • Je také možné umístit část denního krmného přídělu do speciálního míčku, s nímž si kočka musí hrát, aby z něj uvolnila granule. Další možností je dát jí krmivo na místo, kam musí vyjít po schodech, anebo na vyvýšené místo na prolézačce.

Má-li být redukce váhy trvalá, musí probíhat pomalu a postupně, což může trvat měsíce. Pokud máte dojem, že vaše kočka má nadváhu, buďte především trpěliví, dodržujte pokyny veterináře a je-li to možné, zapojte svoji kočku do speciálního redukčního programu, které majitelům koček poskytují užitečnou podporu.