S nadšením pro vaše miláčky.
Páníček hladí zlatého retrievera v podzimním lese

Proč jsou psi dobrými společníky

2 min. čtení

Psi si skutečně zaslouží označení "nejlepší přítel člověka". Jsou věrní, inteligentní, oddaní a láskyplní a je známo, že díky jejich společnosti dochází ke zlepšení naší tělesné i duševní kondice.

Výhody soužití se psem

Není nic lepšího než dlouhá vycházka za chladného jarního rána se čtyřnohým přítelem po boku. Nebo výraz radosti ve tváři psa, když vezmete do ruky míček a on už ví, že je čas jít si hrát do parku! Dokonce i odpočinek doma si užijete více, když máte na blízku svého psího přítele a pejsek to cítí stejně.

Jedno staré a nepochybně pravdivé rčení říká, že láska, kterou věnujeme zvířatům, se nám desetkrát vrátí.

Ještě než se vrhnete do shánění psa, je třeba si vše řádně promyslet. Péče o psa může být velmi náročná. Jedná se o celoživotní závazek, neboť váš pes na vás bude odkázán pěknou řádku let.

Jestliže jste si jistí, že budete mít na psa dostatek času a že vám váš životní styl umožní se o něj řádně starat, a pokud jste si nastudovali charakteristiky různých psích plemen a osobností s cílem najít zvíře, které se k vám bude nejlépe hodit, můžete se obrátit k výhodám, které soužití se psem přináší.

Víte, že...?

 • Studie prokázaly, že majitelé psů mají nižší krevní tlak a nižší hladinu cholesterolu než lidé, kteří doma psa nemají. U lidí, kteří mají psa, také hrozí nižší riziko vzniku méně závažných i těžkých zdravotních potíží.
 • Majitelé psů mají obecně silnější imunitní systém, díky čemuž jsou zdravější a stráví méně času překonáváním nemocí a infekcí. Majitelé psů navštěvují lékaře méně často než lidé, kteří žádné zvíře nemají, a je u nich také nižší pravděpodobnost, že budou užívat nějaké léky.
 • Pokud má člověk psa, rychleji se zotavuje z nemocí a dokonce má větší šanci na přežití po infarktu.
 • Děti, které žijí v domácnosti s huňatým kamarádem, mají nižší počet zameškaných hodin ve škole kvůli nemoci.
 • Děti s chronickým onemocněním často lépe zvládají léčbu, pokud mají doma pejska.
 • Psi v nás vzbuzují pocit emocionální pohody, neboť nám poskytují nepodmíněnou lásku a náklonnost. Právě proto jsou skvělými společníky osamělých lidí, kterým poskytují útěchu.
 • Soužití se psem může lidem pomoci překonat osobní trauma způsobené například úmrtím blízké osoby.
 • Společnost psa může lidem pomoci překonat také psychické potíže a zase cítit lépe.
 • Pravidelné vycházky se psem nepochybně zlepšují vaši tělesnou kondici a pomáhají vám uchovat si pevné zdraví!
 • Na vycházkách se psem se budete setkávat s jinými majiteli psů – vy i váš pes tak máte možnost najít si nové přátele.
 • Na vycházkách máte také skvělou šanci zapomenout na všechny starosti a strávit příjemné chvíle s věrným přítelem.

Kromě všech těchto seriózních výhod je třeba si také uvědomit, že se psem je především ohromná zábava. Pes vás dokáže rozesmát, po těžkém dni v práci na vás bude doma oddaně čekat a téměř vždy, když potřebujete utěšit, jej můžete obejmout nebo vzít do náručí.