Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Logo Friskies
Kočka a nadváha
Zrzavá kočka skáče z brány

Tipy na hraní

3 min. čtení
Logo Friskies
Sponzorováno Friskies

S každým hravým máchnutím ocasu vyzařuje z kotěte vitalita. Zároveň je to pro vás skvělá příležitost, jak si užít společně strávený čas a posílit vzájemnou vazbu. Hraní také pomáhá zlepšovat koordinaci oka a packy kotěte.

Vitalita

Připravte kotěti překážkovou dráhu. Je to dobrý způsob, jak ho udržet plné energie a v dobrém zdravotním stavu, psychickém i fyzickém. Nejprve mu představte jednotlivé překážky po jednom a nakonec ho nechte proběhnout celou překážkovou dráhou najednou. Možná mu bude chvíli trvat, než se naučí zdolat jednotlivé překážky, ale buďte trpěliví a pamatujte, že v čase, který strávíte spolu, se mezi vámi vytváří opravdová vazba.

Můžete také improvizovat a zařadit nové překážky. Musí však být pro kočku bezpečné. Nedávejte kočce odměnu přímo z ruky, položte granuli na podlahu pokaždé, když úspěšně zvládne překážku.

Co potřebujete na začátek:

  • kruh (nebo jakýkoli kruhový předmět, např. dětskou obruč),
  • prázdnou kartonovou krabici,
  • kočičí tunel (koupíte ho například ve zverimexu nebo si ho můžete vyrobit doma z dek a židlí),
  • židli nebo škrabadlo,
  • granule FRISKIES®,
  • klikátko na posílení určitého chování (volitelné).

1. krok

První překážkou je kruh. Umístěte ho nad podlahu, kočka je na jedné straně a výborná granule FRISKIES® na druhé. Když kočka proskočí na druhou stranu, dostane svoji odměnu.

2. krok

Vyrobte překážku z prázdné kartonové krabice. Kočka je na jedné straně a odměna na druhé. Kočka musí krabici přeskočit.

3. krok

Třetí překážkou je kočičí tunel. Pomocí granule FRISKIES® kočku proveďte tunelem. Na konci ji musíte odměnu předat.

4. krok

Na závěr musí kočka vylézt nebo vyskočit na malou stoličku nebo židli. Za odměnu dostane poslední granuli FRISKIES®.

Jak vychovat kočku

Jak už budete své kotě trochu znát, všimnete si, že si už v raném věku formuje svoji vlastní malou osobnost a vzory chování. Vliv jeho matky a sourozenců spolu s interakcí s lidmi také přispívá k tomu, jak tyto vzory budou nakonec vypadat.

Nenechávejte si kotě hrát s vašima rukama. Pohybující ruka by se tak stala objektem na hraní a až kotě vyroste, mohlo by vás bolestivě poškrábat. Raději podněcujte kotě, aby si hrálo s hračkami, které stimulují jeho smysl pro hru a pomáhají mu vyrůst ve šťastnou a inteligentní kočku. Když hraní zařadíte do svého každodenního programu, bude váš den nejen veselejší, ale také se posílí vazba mezi vámi a kočkou.

Změny ve hraní

Zhruba po pěti měsících si koťata zcela přirozeně přestávají tolik hrát. Někteří odborníci považují za možnou příčinu to, že dospěla na konec období učení. Ale budete-li kotě správně motivovat a zvyknete-li si na pravidelné hraní, můžete si společně užívat hravé chvilky ještě několik let.

Kromě toho, že hraní přináší radost vám i vaší kočce a posiluje vazbu mezi vámi, také prospívá zdraví a vitalitě kočky, protože rozvíjí koordinaci oka a packy.

Navíc se bystrá koťata mohou naučit některé triky, například sednout si na zadní. Stačí trocha trpělivosti, hodně chvály a několik chutných granulí FRISKIES® za odměnu a vy i vaše kočka se můžete společně bavit u zdokonalování triků. Je to také skvělá cesta jak naučit kočku povely.

Správné hračky

I ty nejprostší věci dokážou váš život rozzářit. Například pingpongový míček nebo zmačkaný papír se dokážou postarat o hodiny a hodiny zábavy. Jenom nepoužívejte příliš malé předměty, které by mohlo kotě spolknout. Ať si může kotě volně hrát a vy si nemusíte dělat starosti.

Další hravé nápady na rozptýlení najdete v našem výběru her.

Koťata i dospělé kočky jsou zdravě zvědavé vždy, když uvidí papírový sáček. Plastové sáčky však před nimi ukliďte, aby si mohly hrát bezpečně. Tyče na šplhání a škrabadla jsou skvělou zábavou a koťata si na nich navíc mohou nabrousit drápky a vy ušetříte nábytek od kočičích škrábanců.