Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Příznaky diabetu u koček

Diabetes u koček

2 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Co je diabetes?

Cukrovka (neboli diabetes mellitus) je jednoduše řečeno stav, kdy organismus nemůže využívat cukr jako zdroj energie.

Zažívací trakt po krmení rozkládá požitou stravu na jednotlivé složky. Jednou z těchto složek je cukr (glukóza). Organismus vstřebává glukózu z trávicího ústrojí do krevního řečiště. Glukózu pak využívají různé orgány jako zdroj energie pro svoji činnost.

Aby však tělo mohlo glukózu využít, potřebuje inzulín, hormon produkovaný slinivkou břišní. Je-li produkce nebo využívání inzulínu abnormální, glukóza nepřechází z krve do tělesných orgánů a zůstává v krvi, což vede ke zvýšení hladiny krevního cukru.

Tělesné orgány pak mají nedostatek glukózy a jako zdroj energie proto začnou využívat tuky a proteiny. Důsledkem je úbytek váhy a chřadnutí svalstva.

Příznaky diabetu u koček

Diabetické kočky obvykle více pijí, močí a jedí. Zároveň však hubnou. Mohou mít také opakované infekce močového ústrojí. Při diabetu se může zhoršovat kvalita a vzhled srsti.

Péče o kočky s diabetem

Diabetes mellitus typu 2 se často vyskytuje u koček s nadváhou. Dobrá zpráva je, že pokud kočka s diabetem typu 2 dosáhne optimální hmotnosti, často nepotřebuje další léčbu (pokud si zdravou váhu udrží).

Veterinář obvykle při podezření na diabetes začne tím, že kočce odebere vzorek krve a moči. V závislosti na výsledcích testů se veterinář pokusí stabilizovat hladinu krevního cukru, většinou úpravou stravy nebo podáváním inzulínu. To může na první pohled vzbuzovat určité obavy, ale lze to bez problémů zvládnout a životní podmínky kočky to radikálně zlepší.

Veterinář vám také může poskytnout inzulínové injekce, které budete kočce denně aplikovat. Poradí vám také, jak a v jakých intervalech kočku krmit. Vědecky podložené receptury, např. krmivo pro kočky s cukrovkou ​PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline DM St/Ox Diabetes Management, kapsička pro kočky s kuřetem, prokazatelně snižují potřebu inzulínu u diabetických koček. Aby byla léčba úspěšná, je třeba dodržovat pokyny veterináře v oblasti krmení a podávání inzulínu.

Pro sledování vývoje onemocnění a úpravu stravy či dávky inzulínu podle výsledků testů je nutné opakovaně navštěvovat veterináře. Má-li vaše kočka nadváhu, pomozte jí zhubnout. Možná že po dosažení zdravé hmotnosti vůbec nebude inzulín potřebovat.

I když léčba nějakou dobu trvá a vyžaduje dostatek odhodlání majitele, diabetické kočky se většinou daří stabilizovat. Ve většině případů pak žijí normálním způsobem života a jsou spokojené.