Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Proč se trichobezoáry tvoří?

Jak omezit tvorbu trichobezoárů u koček

2 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Kočky jsou krásná stvoření, která mají obecně zářivou a velmi čistou srst. Důvodem je fakt, že kočky o srst pečují velmi důkladně. Výsledky studií naznačují, že kočky věnují péči o srst 8 % času, kdy nespí nebo neodpočívají!

Proč se trichobezoáry tvoří?

Kočky se olizují drsným jazykem, otírají se předními tlapkami a systematicky si tak čistí celé tělo. Olizování stimuluje vyměšování kožních sekretů, díky nimž srst odolává vodě a je zářivá. Sliny ulpívající na srsti také v horkém počasí ochlazují celé tělo. Pokud máte více koček, možná jste si všimli, že se občas olizují navzájem, když společně odpočívají na svých oblíbených místech.

Jednu nevýhodu však pečlivá očista u koček přece jen má. Je to tvorba smotků chlupů (trichobezoárů) v trávicím ústrojí.

Kočky mají na jazyku jakési zpětné "háčky" a jazyk tudíž funguje jako hřeben, na němž se zachycují chlupy, které kočka polyká. I když většina chlupů projde zažívacím traktem a je vyloučena ve výkalech, určitá část srsti, které kočka spolkne, se hromadí v žaludku a působením běžných pohybů zažívacího traktu se formuje do tvaru kuličky či válečku. Jakmile smotek dosáhne této velikosti, kočka jej buď vydáví (vyzvrací), anebo se dostává do střev, kde může vyvolat obstrukci.

I když se jedná o přirozený proces, řadu majitelů koček to znepokojuje. Pokud kočka do jedné nebo dvou hodin po krmení kašle, dáví nebo zvrací, může se jednat o příznaky potíží s vyloučením trichobezoáru.

Kočky, které si nadměrně olizují srst nebo intenzívně línají, mohou být k tvorbě trichobezoárů a jejich dávení náchylnější. To platí také pro dlouhosrsté kočky, které mohou trpět střevními obstrukcemi v důsledku trichobezoárů dokonce již jako koťata.

Jak mohu kočce pomoci?

Jestliže podle vašeho názoru kočka dáví smotky chlupů příliš často, poraďte se svým veterinárním lékařem. Tvorbu trichobezoárů u koček můžete omezit také následovně:

  • Kočku pravidelně kartáčujte s cílem odstranit uvolněné chlupy – spolyká tak daleko méně chlupů.
  • Zkontrolujte, zda nemá kočka blechy – při zamoření blechami se kočky více olizují a spolykají více chlupů.
  • Podávejte kočce krmiva, která cíleně podporují průchod smotků trávicím traktem.

Tvorbu trichobezoárů omezují krmiva, která obsahují hodně vlákniny. Vláknina protlačí smotky střevem, takže kočka je snadněji vyloučí ve výkalech a nemusí je vyzvracet.

Krmivo, které udrží srst vaší kočky v nejlepší kondici je například: PURINA® PRO PLAN® ELEGANT Adult 1+ s Derma Care, granule pro kočky s vysokým obsahem lososa.