S nadšením pro vaše miláčky.
Can cats eat carrots

Mohou kočky jíst mrkev?

3 min. čtení

Mrkev je plná vitamínů a skvělého zdroje minerálů. Patří mezi superpotraviny, které by měli všichni lidé zařadit do svého jídelníčku. Ale co kočičí přátelé, mohou mrkev jíst i kočky? A pokud ano, jakými způsoby je bezpečné kočku krmit? 

Pokud uvažujete o tom, že své kočce nabídnete zeleninu jako je mrkev, zde jsou některé věci, které byste měli vědět, než tak učiníte.

 

Mohou kočky jíst mrkev?

Mrkev je bezpečná zelenina, kterou můžete kočku krmit. I když jsou kočky obligátní masožravci, mohou konzumovat mrkev, která je pro ně stejně výživná jako pro nás. Nedoporučuje se však krmit kočku syrovou mrkví, takže pokud ji plánujete přidat do jídelníčku vaší kočky, dávejte ji jako pamlsek a v malém množství.

Je mrkev pro kočky vhodná?

Mrkev je skvělým zdrojem vlákniny a vitaminů jako je draslík, vitamin C, vápník a železo – všechny tyto látky přispívají ke správnému fungování imunitního systému a celkovému zdraví vaší kočky. Mrkev má však také velmi vysoký obsah cukru, a pokud je konzumována ve velkém množství, může vést k zažívacím potížím a také k obezitě a cukrovce. Vaše kočka je přeci jenom masožravec, takže její strava by měla být založena především na mase.

 

Jak krmit kočky mrkví?

Aby vaše kočka využila vitamíny obsažené v mrkvi, doporučujeme mrkev před nabídnutím vždy uvařit. 

Začněte tím, že ji před vařením důkladně omyjete a oloupete – můžete ji buď vařit, péct, nebo vařit v páře, dokud není měkká a žvýkací. 

Ačkoli vás může lákat ochutit ji, aby kočce lépe chutnala, nedělejte to, protože některé přísady mohou být pro kočky toxické. Nakrájejte mrkev na drobné kousky, aby se kočce lépe žvýkala a trávila. Nezapomeňte kočce mrkev nabízet pouze příležitostně a v malém množství.

Mohou koťata jíst mrkev?

Koťata mohou mrkev jíst také, ale protože jsou velmi mladá a mají citlivý trávicí systém, je lepší držet se vhodné stravy. Malý kousek mrkve jednou za čas by jim však neměl nijak ublížit. 

Pokud máte pochybnosti o tom, jakou zeleninou můžete kočku nebo kotě krmit, určitě se vždy obraťte na svého veterináře a zeptejte se na jeho názor. Ten by vám měl být schopen poradit, jaký typ stravy by vašemu kočičímu kamarádovi nejlépe prospěl.

Nyní, když jste získali odpověď na otázku "mohou kočky jíst mrkev", je čas prozkoumat další výživové rady pro vaši kočku