S nadšením pro vaše miláčky.
Mohou kočky jíst mrkev?
can cats eat ham

Mohou kočky jíst šunku?

3 min. čtení

Masné výrobky, zejména chutná a na bílkoviny bohatá šunka, jsou jednou z nejoblíbenějších potravin na celém světě, na které si pochutnávají lidé a po které pravděpodobně touží i většina zvířat. Vsadíme se, že se vám už nejednou stalo, že na vás kočka nebo pes zírali a žadonili o kousek. Pokud jste se někdy ocitli v kuchyni při přípravě šunkového sendviče a skončili jste s otázkou: "Mohou kočky jíst šunku?", možná vás překvapí, že ano, mohou. 

Než se však pustíte do sdílení sendviče se svým kočičím přítelem, měli byste vědět několik věcí.

Mohou kočky jíst šunku?

Ano, kočky mohou jíst šunku. Jsou to obligátní masožravci, což znamená, že jejich strava vyžaduje živiny, které se nacházejí pouze v masných výrobcích. Není to však ta nejlepší potrava, kterou si mohou dopřát. Maso z lahůdek je obvykle nadměrně zpracované a obsahuje hodně soli, proto se doporučuje, abyste ji v případě, že svou kočku šunkou krmíte, podávali pouze v malém množství. 

Vyvážená a kompletní strava je nezbytná pro udržení zdraví vaší kočky a krmivo pro kočky obsahuje všechny živiny a bílkoviny, které potřebují, proto je nejlepší nabízet pochutiny jako je šunka pouze s mírou.

 

Mohou koťata jíst šunku?

Malý kousek šunky jednou za čas kotěti neuškodí. Koťata však mohou být velmi choulostivá a v období růstu vyžadují speciální stravu, proto je lepší vyvarovat se krmení čímkoli, co by mohlo ovlivnit jejich trávicí systém.

 

Jakou šunkou můžete krmit svou kočku?

Jakýmkoli druhem šunky, která má nízký obsah soli a je důkladně uvařená, nejlépe vlastnoručně. Většina lahůdkového masa obsahuje konzervační látky a koření, které mohou vaší kočce způsobit problémy. Volba syrové šunky, kterou si můžete uvařit doma, proto přináší jistotu, že kočku nekrmíte žádnými nebezpečnými chemickými látkami.

Je šunka pro kočky škodlivá?

Šunka zakoupená v obchodě, která je zpracovaná a má vysoký obsah sodíku a dalších koření, může u vaší kočky vyvolat žaludeční potíže. Například česnek nebo cibule mohou poškodit jejich červené krvinky, což vede k nedostatku kyslíku v krevním oběhu. Doporučuje se také vyhýbat se krmení kočky syrovým masem, protože může obsahovat škodlivé bakterie, jako je salmonela, E. Coli nebo listerie.

Výhody konzumace šunky

Pokud je šunka nabízena v malém množství jako pamlsek, může vaší kočce poskytnout některé důležité živiny. Zde je několik vitamínů a minerálů, které obsahuje a které mohou podpořit zdraví vašeho chlupatého přítele:

  • Vitamín B6 – důležitý pro správnou funkci červených krvinek, podporuje zdraví srdce, mozku a nervového systému vaší kočky.
  • Selen – přírodní minerál, který může pomoci posílit imunitní systém vaší kočky tím, že přispívá ke zdraví její kůže.
  • Zinek – přispívá ke zdraví srsti a kůže vaší kočky.
  • Železo – zabraňuje anémii nebo pomáhá zmírnit příznaky anémie.

 

Jak mám krmit kočku šunkou

Nejbezpečnější způsob, jak krmit kočku šunkou, je koupit ji syrovou a neochucenou a uvařit si ji sám. Další možností je koupit lahůdkové kousky, které mají nízký obsah sodíku. Zkontrolujte složení a nenabízíte kočce šunky příliš mnoho. Mějte na paměti, že šunka neposkytne vaší kočce všechny základní živiny, které potřebuje, a proto je lepší ji používat pouze jako pamlsek. Pokud si nejste jisti, jaké živiny vaše kočka potřebuje, poraďte se svým veterinářem, který vám bude schopen doporučit vhodnou stravu pro vašeho mazlíčka.

Nyní, když jste si odpověděli na otázku: "Mohou kočky jíst šunku?", můžete se pustit do zjišťování dalších informací o tom, jakými dalšími potravinami můžete svou kočku krmit.