Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Mohou kočky jíst česnek?
Can Cats Eat Pork

Mohou kočky jíst vepřové?

4 min. čtení

Vaše kočka pravděpodobně mnohokrát projevila zájem ochutnat některé z vašich jídel. Vůně šťavnaté slaniny po ránu jistě upoutala její pozornost více, než jste si dříve uvědomovali. Mohou však kočky jíst vepřové maso v jakékoli podobě, nebo je lepší je od takových potravin držet dál?

Krátká odpověď zní ano, kočky mohou jíst vepřové maso, protože jsou obligátní masožravci, což znamená, že strava založená na mase jim poskytuje potřebné bílkoviny. Samozřejmě mají chuť masa rády. Nejlepší však je, aby pravidelně nekonzumovaly lidské potraviny, a my vám v tomto článku vysvětlíme, proč přesně. Níže uvádíme několik odpovědí na případné otázky, které vás k tomuto tématu mohou napadnout.

Mohou kočky jíst vepřové maso?

Kočky jako obligátní masožravci mohou jíst vepřové maso, pokud je to s mírou a správně tepelně upravené. Vepřové maso totiž poskytuje stejný druh bílkovin, jaký se nachází v kuřecím mase nebo rybách. Abyste však měli jistotu, že to neovlivní jejich trávení a zdraví, nabídněte svému kočičímu příteli pouze pár kousků vepřového masa jako pamlsek, a to jednou za několik měsíců. 

Mohou kočky jíst syrové vepřové maso?

Ne, kočky by měly dostávat pouze tepelně upravené maso. Syrové vepřové maso může obsahovat paraziti a bakterie, kteří by mohli být pro vaši kočku škodliví a mohli by jí způsobit onemocnění. Z tohoto důvodu se doporučuje, aby bylo vepřové maso před nabídnutím vašemu zvířeti vždy tepelně upraveno. Kromě toho byste neměli přidávat ani žádné koření, protože by to mohlo mít vliv na trávení vaší kočky. 

Je vepřové maso pro kočky škodlivé?

Vepřové maso je potravina s vysokým obsahem sodíku a tuku, což znamená, že při časté konzumaci může vést ke zdravotním problémům, jako je obezita nebo ucpané tepny. Kvůli obsahu sodíku může mít vliv na játra, ledviny a srdce vaší kočky. Častá je také mylná představa, že krmení kočky vepřovými kostmi udržuje ústní hygienu, ale to je ve skutečnosti nepravdivé a kosti nejenže představují pro kočku nebezpečí udušení, ale mohou dokonce negativně ovlivnit zdraví jejích zubů. 

 

Výhody vepřového masa pro vaši kočku

Možná vás zajímá, zda má přidávání vepřového masa do jídelníčku vaší kočky nějaké výhody. Pokud je vepřové maso nabízeno velmi příležitostně, může být skutečně užitečné. Zde jsou některé výhody používání vepřového masa jako pamlsku pro vaši kočku:

  • Je dobrým zdrojem bílkovin, které jsou pro masožravce nezbytné.
  • Je snadno stravitelné.
  • Vepřové maso je nabité vitamíny a živinami, jako je vitamin B, niacin, zinek, draslík a selen.
  • Obsažený vitamin B12 může pomoci posílit nervový a imunitní systém vaší kočky.

 

Jak krmit kočku vepřovým masem

Než svého chlupatého přítele seznámíte s vepřovým masem, je třeba mít na paměti několik věcí, abyste se ujistili, že si na něm bezpečně pochutná.

  1. Doporučujeme používat vepřové maso jako pamlsek a krmit jím kočku pouze jednou za čas. 
  2. Stejně jako u všech druhů masa by mělo být vepřové maso čerstvé, bio a pokud možno kvalitní. Může být jednodušší a cenově dostupnější sáhnout po zpracovaných výrobcích, ale ty nebudou nejvhodnější, protože mohou mít velmi vysoký obsah sodíku.
  3. Než kočce nabídnete vepřové maso, vždy z něj odstraňte všechny kosti.  
  4. Nezapomeňte ho nakrájet na malé kousky, aby ho vaše kočka snáze strávila.
  5. Vepřové maso byste měli před podáním kočce uvařit. Můžete ho buď uvařit nebo upéct, ale vyhněte se při tom použití jakýchkoli dochucovadel nebo koření.


To je vše! Nyní máte odpověď na otázku: "Mohou kočky jíst vepřové maso?". Pokud jste v procesu výběru nové stravy pro svého kočičího přítele, můžete se také obrátit na svého veterinárního lékaře, který vám vždy pomůže tím, že vám nabídne ty nejlepší možné alternativy. 

Pokud potřebujete více informací o tom, co můžete zařadit do jídelníčku vaší kočky, podívejte se, co kočky jedí.