Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Příčiny FLUTD

Onemocnění močových cest u koček

2 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Termínem onemocnění dolních močových cest u koček (FLUTD) označujeme celou řadu potíží postihujících močový měchýř a močovou trubici koček. FLUTD je časté, komplikované a závažné onemocnění – obstrukce močových cest může být u koček mimořádně bolestivý a životu nebezpečný stav.

Pokud si povšimnete některého z níže uvedených příznaků, okamžitě se poraďte s veterinářem.

  • Namáhavé močení.
  • Bolest při močení (mňoukání při používání kočičího záchodu).
  • Časté olizování oblasti genitálií.
  • Krev v moči.
  • Málo moči nebo žádná moč při snaze vymočit se.
  • Ztráta návyků souvisejících s vyprazdňováním.

Příčiny FLUTD

Problémy s močením u koček mohou mít několik příčin. Patří mezi ně:

Idiopatická cystitida – častý stav vyvolávající bolestivý zánět měchýře. Zánět měchýře způsobuje pronikání Proteinů a krve do moči, které u kocourů mohou ucpat močovou trubici. Tato komplikace je životu nebezpečná.

Močové kameny: méně častý problém. Kočky mohou mít v měchýři různé typy močových kamenů (nejčastěji je to struvit nebo šťavelan vápenatý), které mohou u kocourů způsobit obstrukci močové trubice.

Anatomické abnormality: kočky se mohou s abnormální anatomií dolních cest močových narodit, anebo je abnormalita důsledkem traumatu. Příznaky závisí na místu a typu abnormality.

Bakteriální infekce močového ústrojí: velmi neobvyklé u koček bez jiných zdravotních potíží, jako je diabetes nebo onemocnění ledvin.

Věk, hmotnost a stres: potíže s močovým ústrojím mohou trápit kočky s nadváhou nebo starší kočky, a také kočky, které často zažívají stres. Je prokázáno, že idiopatická cystitida se zhoršuje při stresu: důvodem může být například stěhování, příchod nového zvířete do domácnosti a dokonce i nevlídné počasí.

Diagnóza

Veterinář potvrdí konkrétní diagnózu pomocí několika testů. Pro vyloučení některých primárních onemocnění je možné provést krevní testy; vzorek moči je testován na přítomnost zánětlivých buněk, krve a krystalů; je stanovena koncentrace moči.

Léčba

Pokud má kočka zablokovanou močovou trubici, musí tento stav okamžitě řešit veterinář. Do močové trubice je pod sedativy nebo při anestézii zasunut močový katétr, kterým se odstraní blokáda a obnoví normální průtok moči.

Močové kameny je někdy třeba odstranit chirurgicky, u některých typů kamenů musí kočka přejít na jinou stravu. Ve případech bakteriální infekce mohou být předepsána antibiotika.

Léčba idiopatické cystitidy je náročná a zahrnuje kombinaci úlevy od bolesti, zmírnění stresu a podání léků na doporučení specialisty. Snížit koncentraci moči může pomoci změna diety.

Jak můžete kočce pomoci

Léčba FLUTD je obtížná a je nutné se během ní obrnit trpělivostí. Přemýšlejte o tom, co vaši kočku v každodenním životě stresuje, a jak můžete tento stres zmírnit. Pokud si povšimnete výrazné změny v chování vaší kočky, promluvte si o tom se specialistou na veterinární péči o kočky nebo s odborníkem na chování zvířat.

Veterinář může doporučit přechod na krmivo založené na vědecky podložené receptuře, jako jsou granule pro kočky na močové cesty nebo krmivo PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline UR St/Ox Urinary, granule pro kočky s kuřetem.