Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Jak si osvojit kočku
Běžná kočka domácí nebo konkrétní plemeno?

Pořizujeme si novou kočku: praktický průvodce

5 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Tím, že jste se rozhodli vzít si domů novou kočku, jste učinili významný a vzrušující krok! Nejprve byste však měli zvážit několik důležitých okolností. Tento průvodce vám pomůže při rozhodování, co je nejlepší pro vás i vašeho nového čtyřnohého přítele.

Vzít si kočku od chovatele nebo z útulku?

Máte-li možnost vybrat si, jakým způsobem si kočku pořídíte, mějte na paměti, že chovatel vám může poskytnout řadu doporučení a také informace o konkrétní kočce. V útulcích někdy nebývají údaje o minulosti koček k dispozici. U chovatele si můžete být celkem jistí, že kočka pochází z vhodného prostředí a byla jako kotě řádně socializována. Chovatel vám také poskytne konkrétní informace o daném plemeni, anamnéze zvířete a genetických či zděděných zdravotních rizicích.

Vezmete-li si na druhé straně kočku z útulku, je pravděpodobné, že poskytnete doživotní domov kočce, která v minulosti hodně zkusila a která vám bude neskonale vděčná jen za trochu lásky a pozornosti. Ať už minulost kočky znáte nebo ne, nikdo vám nezaručí, že kočka se v novém prostředí bez problémů adaptuje – kvalitní útulky nicméně provádí behaviorální hodnocení jednotlivých koček s cílem sladit jejich potřeby s novým prostředím u potenciálních majitelů.

Většina koťat a koček z útulků navíc absolvuje důkladné veterinární prohlídky, některé jsou již také kastrované, očkované a odčervené.

Běžná kočka domácí nebo konkrétní plemeno?

Při výběru kočky, která se k vám bude hodit, byste měli důkladně zvážit temperament a osobnost vašeho budoucího domácího mazlíčka. Kočky některých plemen mají vrozené predispozice v oblasti temperamentu. Tyto vlohy jsou jistě dobrým vodítkem při výběru vhodné kočky, bohužel však vůbec nic nezaručují! Věčný spor o vlivu dědičnosti a prostředí či výchovy je mimořádně aktuální právě u koček. Období socializace koťat v útlém věku a výcvik, který absolvují v prvním roce života, zásadním způsobem ovlivňuje jejich temperament v dospělosti. Krátkosrsté a dlouhosrsté kočky domácí nemají výrazné dědičné povahové predispozice. Jejich osobnost je individuální jako u ostatních koček a lze ji ovlivnit výcvikem a prostředím.

Kotě nebo dospělá kočka?

Rozhodnete-li se pro kotě, rozzáří vám sice domov úžasný, rozpustilý a huňatý mazlíček, budete mu však muset věnovat poměrně hodně času a trpělivosti. Je-li vaše rozhodnutí konečné, připravte se na to, že kotěti se budete muset denně věnovat, aby z něj vyrostla zdravá a spokojená kočka. Většina koťat od chovatelů a z útulků se již začala učit chodit na kočičí záchod. Ve výcviku však budete muset pokračovat a pokud budete chtít, aby se kotě vyprazdňovalo mimo dům, budete je to muset průběžně učit.

Kotě se také musí naučit, že nesmí při hře s lidmi používat zuby a drápky, což také vyžaduje čas a trpělivost. Dobrá zpráva je, že kočky se velmi rychle učí a že kotě osvojené v útlém věku si vytváří pevné pouto se svými lidskými společníky, zejména pokud v domácnosti nejsou další kočky.

Dospělé a starší kočky již na druhou stranu mají vyprofilovanou osobnost a temperament, což může pomoci při rozhodování, zda se k vám budou hodit. Dospělé kočky také umí chodit na kočičí záchod a jsou dostatečně socializované pro kontakt s lidmi. Obecně platí, že dospělé kočky si na nový domov zvykají poměrně snadno, zejména pokud se jedná o typ prostředí, s nímž již mají zkušenosti.

Způsob života

Životní styl je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem při výběru vhodné kočky. Ať už pracujete dlouhé hodiny v kanceláři, nebo máte dům plný malých dětí, je velmi důležité, aby váš způsob života vyhovoval povaze kočky, kterou si chcete přivést domů. Některé kočky si stejně jako lidé bez problémů zvyknou na společnost malých dětí, jiné upřednostňují život v klidném prostředí.

Kočky jsou od přírody samotářská zvířata a nejsou proto ideálně uzpůsobeny k soužití s jinými kočkami. To je třeba mít na paměti, chcete-li novou kočku přivést do domácnosti, kde již kočka či kočky žijí. Zbytečný stres tak prožívají jak kočky, které se musí přizpůsobit, tak lidé, kteří se kočce snaží v nové situaci pomoci.

Měli byste také uvažovat o tom, zda chcete kočku chovat výhradně v bytě, anebo ji budete pouštět také ven. Kočkám žijícím v bytě budete muset celoživotně věnovat více času a pozornosti, jelikož jsou na vás plně závislé co se týká her, fyzické aktivity a přirozených projevů chování, které bez pobytu venku nemohou uplatnit (např. lov a další chování spojené s přirozeností šelmy).

Obecně lze říci, že rozhodnutí přivést si domů novou kočku je důležitý a vzrušující krok. V této fázi byste měli zvážit všechny myslitelné proměnné týkající se vaší domácnosti a vašeho životního stylu, abyste si vybrali kočku, která pro vás bude skutečně ta pravá.

VÝŽIVA KOŤAT

Jak vybrat vhodné krmivo?

Kočky jsou od přírody masožravci, proto si nejvíce pochutnají na živočišných bílkovinách a tucích. V porovnání se psem potřebuje kotě ve své potravě až o 66 % více bílkovin, které, mimo jiné, využívá k tvorbě energie. Další důležitou složkou, kterou by mělo vhodné krmivo obsahovat je taurin. Tato esenciální aminokyselina je potřebná pro zdravý růst a prevenci očních a srdečních onemocnění. Kočka si ji však není schopná vytvořit sama, proto ji musí přijímat skrze potravu.

V neposlední řadě nezapomeňte kočce zajistit neomezený přístup k čerstvé pitné vodě. Ideální je vodu podávat ve velké nerezové misce. Plastová miska do sebe může absorbovat různé pachy, které kotěti zkazí chuť. Pokud chcete svému mazlíčkovi udělat radost, pořiďte mu vodní fontánu s tekoucí vodou. 

Imunitní okno

Koťata získávají důležité složky imunitního systému z mateřského mléka, a proto po odstavu klesá hladina protilátek v těle kotěte. To je tak náchylnější k infekcím, zažívacím potížím a průjmům. Imunitní systém dozrává až v 5 měsíci věku. Do té doby je třeba podporovat imunitní systém pomocí vhodné výživy.