Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Cat sitting in bathroom

Koupání koček: Vše, co potřebujete vědět

4 min. čtení

Koupání kočky může být obtížný úkol, protože většina koček má velký odpor k vodě, ale není to úkol nemožný. Naučte se, jak tento zážitek zpříjemnit oběma, a to pomocí několika jednoduchých kroků.

Kočky obvykle koupel nepotřebují, ale existují výjimečné okolnosti. Pokud se vyválely v něčem, co si nemohou samy umýt, nebo mají dlouhou srst, která se zacuchala, může být důkladná očista dobrým nápadem. Koupání koček však může být docela náročné, protože většina z nich koupel opravdu nemá ráda a může pro ně být velmi stresující.

Přesto existují vzácné případy, kdy je koupání kočky nevyhnutelné, a v takovém případě existují způsoby, jak vám oběma tuto zkušenost zpříjemnit. Přečtěte si další informace o tom, kdy a jak kočku koupat.

Jak často byste měli kočku koupat?

Obecně platí, že kočky by se měly koupat jednou za 4-6 týdnů, v závislosti na tom, jak často se samy čistí, a na prostředí, ve kterém se obvykle zdržují. Pokud je vaše kočka spíše venkovní a při hře se ušpiní, je dobré jí s péčí pomoci, protože sama se nedokáže řádně vyčistit. Totéž platí, pokud je kočka buď starší, nebo má nadváhu.

Bezsrstá plemena však vyžadují častější péči kvůli produkci přebytečných olejů, proto byste měli zvážit jejich koupání jednou týdně.

Před koupáním kočky

Připravte si vše potřebné na jednom místě, abyste měli po zahájení koupání kočky vše snadno po ruce. Budete potřebovat:

  • Velký plastový kbelík, umyvadlo nebo vanu (vyloženou protiskluzovou podložkou), kterou můžete použít jako kočičí lázeň.
  • Speciální šampon pro kočky nebo koťata. Najděte si jemný univerzální šampon bez drsných chemikálií a parfémů. Nikdy nepoužívejte lidský šampon, protože je nevhodný pro kočičí srst a kůži kvůli rozdílným hodnotám pH.
  • V případě potřeby použijte kondicionér pro kočky. Nepoužívejte kondicionér na vlasy.
  • Ručník nebo dva.
  • Kartáč, který pomůže odstranit zacuchanou srst.

Jak koupat kočku?

Zvolte správný čas

Aby se koupání stalo pro vaši kočku pozitivním zážitkem, musíte vystihnout správný čas. Pokud jsou příliš čilé nebo se zdají být podrážděné, může se vše rychle zvrtnout, proto je nejlepší provádět tuto činnost, když jsou mírnější a unavené. Možná si společně zahrajte několik her a spalte všechnu energii, než skočíte do koupelny.

Připravte kočku

Dále byste měli zastřihnout drápky, abyste předešli případným škrábancům, a vykartáčovat kočce srst, abyste ji zbavili veškeré odumřelé kůže a chlupů. Je také dobré použít vatu do uší, kterou je třeba vložit před koupáním, aby přebytečná voda nevtékala do uší a nezpůsobovala jim nepříjemné pocity.

Umístěte vše potřebné po ruce

Aby vše probíhalo hladce, umístěte do umyvadla nebo vany gumovou podložku nebo složený ručník. Vaše kočka tak bude moci správně stát na neklouzavém povrchu aniž by uklouzla, což pomůže udržet ji v klidu.

Když se z vašeho kočičího kamaráda snažíte smýt něco nepříjemného nebo dráždivého, vždy používejte rukavice, abyste ochránili svou pokožku. Pokud však přišla kočka do kontaktu s toxickými látkami, je nejlepší ji nejprve vzít k veterináři.

Je také dobré mít po ruce pamlsky, abyste je mohli použít jako odměnu za dobré chování. Jelikož je jídlo příjemným zážitkem, naučí se kočka spojovat koupání s pozitivními pocity.

Koupání a sušení kočky

Nejprve napusťte do vany tak akorát teplé (ne horké) vody, abyste kočku umyli, a opatrně ji do ní spusťte. Nepoužívejte příliš mnoho vody, protože to by vaši kočku ještě více zneklidnilo! Také zvuk tekoucí vody kočky obvykle znervózňuje, takže by bylo nejlepší to udělat předtím, než je přivedete do koupelny. Ze stejného důvodu se při koupání koček vyhněte používání sprchové hlavice a místo toho použijte malou konvici pro větší účinnost a pro jejich pohodlí.

Dále použijte šampon pro kočky bez vůně a připravte roztok z 1 dílu šamponu a 5 dílů vody. Existuje také možnost, že se u vaší kočky objeví alergie na některé šampony, proto je nejprve otestujte, než je použijete na celé tělo.

Důležité je postupovat pomalu a minimalizovat hlasité zvuky, které by mohly kočku zneklidnit. Pro čištění obličeje vždy používejte vlhkou žínku a jemně ji otírejte.

V závěrečné části koupele kočku zabalte do velkého ručníku, aby se osušila. Fén může být také vhodnou volbou, pokud jej použijete na nejnižší stupeň, ale záleží na citlivosti kočky na hluk. Většina koček obvykle považuje hluk za příliš zneklidňující, proto je nejlepší je pořádně otřít do příjemného měkkého ručníku.

Po každé koupeli si spolu s nabídkou pamlsků udělejte čas na to, abyste kočku pochválili za její dobré chování a projevili jí hodně náklonnosti. A je to – váš kočičí kamarád je nyní čistý a pravděpodobně připravený vrátit se ke hře.

Výhody koupání koček

Koupání koček přináší řadu výhod, od zdravější srsti a menšího výskytu lupů až po odstranění parazitů nebo odumřelých chlupů. Koupání kočky může být prospěšné pro její zdraví, ale také výrazně sníží její zápach a množství vypadané srsti, zejména pokud se jedná o kočky s dlouhou a jemnou srstí.

Potřebujete další tipy k péči o kočku? Dále si přečtěte našeho průvodce, jak správně ošetřovat kočičí srst a kůži.