Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Cat's ears being inspected

Jak léčit ušní roztoče u koček

5 min. čtení

Ušní roztoči jsou častou příčinou ušních problémů koček. Tito drobní parazité mohou způsobovat velké svědění a v případě neléčení mohou způsobit trvalé následky. Přečtěte si více o tom, co jsou zač a jak je úspěšně léčit.

Škrábe si váš kočičí kamarád uši více než obvykle? Jednou z nejčastějších příčin nepříjemných pocitů kočičích uší jsou mikroskopičtí parazité známí jako ušní roztoči. Přečtěte si, jak roztoči v uších ovlivňují zdraví vašeho domácího mazlíčka a jakou léčbu roztočů pro kočky použít, abyste se jich zbavili.

 

Co jsou roztoči v kočičích uších?

Nejčastějším typem ušního roztoče u koček je Otodectes cynotis. Pouhým okem jsou sotva viditelné, ale projevují se jako velmi malé bílé tečky. Diagnostika proto obvykle vyžaduje hledání roztočů pod mikroskopem. Roztoči se dostanou do zvukovodu vaší kočky, kde se živí ušním mazem a zbytky kůže, což způsobuje výrazné svědění, zánět a otok zvukovodu. Je důležité vědět, že postiženy mohou být kočky všech věkových kategorií a plemen, přičemž nejnáchylnější k infekci ušními roztoči jsou venkovní kočky.

Jaké jsou příznaky ušních roztočů u koček?

Vaše kočka se začne škrábat v uších a třást hlavou, aby se zbavila svědění způsobeného těmito drobnými parazity. Zde jsou nejčastější příznaky, na které byste si měli dát pozor:

 

  • Škrábání v uších
  • Třesení hlavou
  • Tmavý suchý výtok z postiženého ucha
  • Zarudlé, zanícené uši
  • Škrábance na boltci (vnějším uchu)
  • Kožní léze v okolí ucha

Tyto příznaky jsou nespecifické a mohou naznačovat různé příčiny problémů s ušima, včetně jiných parazitárních infekcí, kožních alergií a bakteriální infekce. Než se pokusíte o jakoukoli léčbu roztočů u koček, je nejlepší vyloučit jiné onemocnění a vyžádat si názor veterináře.

Co způsobuje ušní roztoče u koček?

Vaše kočka může roztoče v uších chytit téměř odkudkoli, včetně jiných koček. Kontakt s jiným domácím zvířetem, které je přenáší, je ideální příležitostí pro změnu hostitele a přesun na srst vaší kočky. Odtud se roztoči dostanou do uší. Roztoči mohou postihnout i psy, i když méně často než kočky.

Ušní roztoči mohou také žít v prostředí po omezenou dobu, během níž se mohou přenést na jakoukoli kočku, která projde kolem. Proto jsou venkovní kočky vystaveny vyššímu riziku postižení touto konkrétní parazitární infekcí.

Jak se roztoči v uších diagnostikují?

Veterinář vyšetří ušní kanálek vaší kočky pomocí otoskopu, zda se v něm nenacházejí roztoči. Bude hledat známky zánětu, otoku a výtoku. Bude také pátrat po dalších příčinách problému s uchem, mezi které může patřit cizí těleso, například semeno trávy.

Někdy jsou uši vaší kočky příliš bolavé na to, aby mohla během vyšetření sedět v klidu, a může být nutné ji pro diagnostiku a počáteční léčbu uspat. Běžně se provádí mikroskopické vyšetření výtoku z ucha, aby se zjistilo, zda se v něm nenachází roztoči, a aby se zkontrolovaly jiné typy infekcí.

Léčba ušních roztočů u koček

Veterinář poté poradí, jaká léčba je pro vaši kočku nejvhodnější. Může kočce vyčistit uši, aby odstranil nahromaděný vosk, zejména pokud je vaše kočka již uspána.

K prevenci a léčbě ušních roztočů je vhodná řada přípravků proti blechám, které vám veterinář může doporučit. Pokud kočku obzvlášť svědí, může jí veterinář předepsat další léky, které zmírní příznaky, zatímco léčba proti roztočům bude působit. Určitě se poraďte s veterinářem, zda je nutné léčit i další zvířata v domácnosti, ale nikdy nepoužívejte léčbu předepsanou pro jednoho jedince na jiné zvíře. Nikdy byste také neměli podávat léky nesprávnému druhu zvířat, protože to může mít závažné vedlejší účinky a dokonce být toxické.

Další léčbou ušních roztočů u koček je aplikace ušních kapek. Ty jsou antiparazitární a obvykle vyžadují pravidelné používání po dobu několika týdnů. Je důležité dodržet doporučenou délku léčby. Některé z těchto léků jsou zaměřeny na likvidaci roztočů, nikoli jejich vajíček, zatímco jiné přípravky řeší obojí. To znamená, že může být nutné pokračovat v léčbě, abyste se zaměřili na různá stádia vývoje roztočů.

Nezapomeňte, že v domě mohou stále žít ušní roztoči, které lze snadno znovu zachytit. Vyhněte se tomu, abyste museli začít proces od začátku, důkladným čištěním koberců a kočičího steliva a nezapomeňte dodržovat veterinární doporučenou prevenci proti parazitům.

Jak dlouho trvá, než se kočky zbaví ušních roztočů?

Životní cyklus ušních roztočů trvá obvykle tři týdny, což znamená, že byste měli počkat alespoň tak dlouho, než se vaše kočka tohoto mikroskopického hmyzu zbaví. Svědění by mělo začít ustupovat, jakmile začne léčba roztočů u vaší kočky účinkovat, ale pokud se příznaky vaší kočky nezlepší, měli byste kontaktovat svého veterináře.

Lze ušním roztočům u koček předcházet?

Roztočům lze předcházet vhodnou antiparazitární léčbou roztočů pro kočky. Měli byste se poradit se svým veterinářem, který přípravek vám doporučí a zda se na ušní roztoče vztahuje obvyklá léčba proti blechám vaší kočky. Je nutné udržovat vnitřní prostředí vaší kočky co nejčistší, zejména pokud byla v minulosti léčena proti roztočům.

Zeptejte se svého veterinárního lékaře, zda vaší kočce doporučuje čištění uší. U většiny z nich to není podmínkou, ale může to být vhodné, pokud mají v minulosti pravidelné problémy s ušima.