Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Cat being brushed

Kočičí lupy: Příčiny a tipy na léčbu

4 min. čtení

Kočičí lupy se dají zvládnout, ale jejich řešení může zabrat hodně času a úsilí, zejména pokud není známa příčina. Podívejte se, co všechno potřebujete vědět, abyste ji dokázali včas odhalit a odpovídajícím způsobem léčit.

Kočky jsou jedny z nejodolnějších zvířat, nebojácně šplhají po stromech a vždy se postaví na nohy, není divu, že se o nich říká, že mají devět životů! Stejně jako všechny živé bytosti však mohou mít i ony neduhy a jedním z nich jsou kočičí lupy, malé bílé šupinky, které odpadávají ze suché kůže. Lupy jsou rozhodně nevzhledné, ale mohou vašemu kočičímu kamarádovi způsobit i skutečné potíže, zejména pokud se delší dobu neléčí.

Naštěstí lze lupy odhalit včas a při správné léčbě mohou zmizet rychleji, než byste si mysleli. Abyste se ujistili, že jste připraveni, podívejte se na některé možné příčiny a příznaky kočičích lupů a také na několik tipů, jak se těchto nepříjemných bílých šupinek zbavit:

Co způsobuje lupy u koček?

Lupy jsou obvykle důsledkem toho, že mazové žlázy vašeho domácího mazlíčka produkují příliš mnoho nebo příliš málo oleje, což způsobuje nerovnováhu kůže. Přestože se jedná o stav, který lze zvládnout, je důležité zjistit, proč má vaše kočka tento problém. Příčin tohoto stavu však může být několik.

Nezdravá strava

Kvalitní krmivo je pro zdravý a spokojený život kočky nejdůležitější, zatímco nevyvážená strava, která je chudá na mastné kyseliny, může u koček vyvolat lupy. Zkontrolujte, zda krmivo vaší kočky obsahuje omega mastné kyseliny, které jsou obsaženy například v rybím oleji nebo lněném semínku, což rozhodně pomůže zlepšit stav suché kůže.

Nedostatečná nebo nadměrná péče o kočku

Dá se říci, že kočky jsou poměrně čistotná zvířata, vzhledem k tomu, že jsou většinou pečlivé v péči o srst. To je důvod, proč se nemusí koupat jako psi. Kartáčování může mít také vliv na kůži vašeho zvířete, pokud je prováděno příliš často, proto má smysl dbát na to, abyste je nepřečesávali. Věnujte také zvýšenou pozornost tomu, zda vaše kočka v poslední době nezpomalila ve svých návycích při péči o srst, nebo zda se naopak nezačala nadměrně česat. Obě tato chování totiž mohou naznačovat, že by mohlo být něco v nepořádku.

Nízká vlhkost

Pokud žijete v suchém prostředí a vaše kočka nemá dostatek hydratace, může to být také příčinou vzniku kočičích lupů. Stejně tak život v přetopeném prostoru, například v chladných měsících, může přispívat k vysušování kůže, což může vést k problému s lupy.

Sezónní alergie nebo alergie na prostředí

Ti z nás, kteří trpí alergií na prach nebo sezónní alergií, znají nepříjemné pocity spojené s vystavením těmto alergenům, kdy je všude plno pylů trav a stromů, i když někteří lidé jsou postiženi více než jiní. Možná však nevíte, že lupy nejsou neobvyklým příznakem těchto alergií u koček. I tak je ale důležité si uvědomit, že vaše kočka může být alergická i na něco v krmivu, takže nezapomeňte zkontrolovat i to jako potenciální problém.

Bakteriální a plísňové infekce

Viníkem způsobujícím lupy u koček může být i něco závažnějšího, například infekce. Pokud si myslíte, že by to mohl být váš případ, je nejlepší zavolat veterináři a požádat ho o podrobnější vyšetření.

Jaký je rozdíl mezi lupy a šupinami kůže u koček?

Zatímco lupy jsou kožní onemocnění koček, přítomnost šupin odumřelé kůže je zcela přirozená a je způsobena procesem vylučování odumřelých kožních buněk. Šupinky odumřelé kůže jsou navíc téměř mikroskopické, takže byste si jich v srsti své kočky pravděpodobně ani nevšimli.

Jaké jsou nejčastější příznaky lupů u koček?

Lupy obvykle doprovází několik možných příznaků, jako je vypadávání srsti, svědění nebo zarudnutí kůže. Pokud si všimnete, že se vaše kočka upravuje více než obvykle, může to také poukazovat na závažnější problém, který by měl být pečlivě zkontrolován. Obecně platí, že pokud se vaše kočka nezdá být v pořádku a není to její veselé a hravé já, bylo by nejlepší obrátit se na veterinárního lékaře, aby vás vyšetřil a doporučil vhodnou léčbu lupů u koček.

Jaká je vhodná léčba lupů u koček?

Vyvážená strava bohatá na omega 3 mastné kyseliny by měla pomoci s navrácením kůže vaší kočky do normálu. Pokud lupy stále nemizí, měli byste také zvážit poskytnutí mokrého krmiva pro případ, že vaše kočka sama nepije dostatek vody. Dalším řešením by mohlo být pořízení zvlhčovače vzduchu, který by zajistil dostatek vlhkosti ve vzduchu pro správnou hydrataci její kůže.

Pozor také na přílišnou péči: péče o kočku by měla stačit jednou za šest týdnů. Pokud však máte podezření, že problém je způsoben nedostatečnou péčí, zkuste svého mazlíčka kartáčovat několikrát týdně. To pomůže stimulovat kůži k produkci většího množství oleje a odstraní odumřelé kožní buňky a přebytečné chlupy.

Většinou jsou lupy jen drobným problémem, ale pokud je pozorujete spolu s jiným neobvyklým chováním vaší kočky, možná by stálo za to navštívit veterináře, aby vyloučil vážnější příčiny.

Chcete-li se dozvědět více o dalších kožních problémech, které se u vaší kočky mohou objevit, přečtěte si náš další článek o kožních problémech koček.