Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Two cats eating from a red bowl

Jak podpořit trávení vaší kočky

5 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Dobré trávení je jedním z klíčů k vynikajícímu zdraví. Díky trávení a vstřebávání dobrých látek z potravy může vaše kočka přijímat všechny živiny, které potřebuje k udržení své kondice. Protože zdraví vašeho domácího mazlíčka je nesmírně důležité, měli byste o trávicí soustavě kočky vědět několik věcí, abyste mohli správně řešit případné problémy – přečtěte si o nich vše níže.

Jak dlouho trvá trávení u koček?

Kočky jsou poměrně malá zvířata, takže jim trvá 10 až 24 hodin, než potravu řádně stráví. Jsou to také obligátní masožravci, což znamená, že musí jíst maso. To se odráží v tom, že se jejich zuby vyvinuly spíše pro krájení než pro žvýkání. V důsledku toho kočky při jídle polykají maso po kouscích a jeho zpracování jim trvá déle.

Co způsobuje zažívací potíže u koček?

Existuje několik možných příčin zažívacích potíží u koček, ale nejčastěji souvisejí s tím, že domácí zvířata omylem pozřou tvrdé předměty. Při spolknutí něčeho, co není potrava, jako jsou tyčinky, plast nebo dokonce malé kameny, bude vnitřní pochod pravděpodobně trvat déle, zatímco se to vaše kočka bude snažit strávit. V takovém případě určitě co nejdříve kontaktujte veterináře, protože tento problém může mít vážný dopad na trávení vaší kočky, pokud není okamžitě řešen.

Rostliny mohou také způsobit problémy, protože kočičí trávicí systém nedokáže dobře zpracovat rostlinný materiál. Proto je důležité mít na paměti i tento faktor, zejména pokud máte doma okrasné rostliny.

Další možnou příčinou zažívacích potíží u koček je parazitární infekce. Běžné příznaky těchto infekcí sahají od dehydratace a úbytku hmotnosti až po břišní potíže. I když to může znít děsivě, buďte si jisti, že tyto problémy lze snadno léčit pomocí léků.

Přestože je naprosto normální, že kočky během péče o srst požírají chlupy, pokud jich požírají více, než je obvyklé, ovlivní to i jejich trávení. Nadměrné vyčesávání, jehož výsledkem jsou chlupové koule, může být známkou stresu nebo dokonce nudy, přičemž toto chování slouží jako mechanismus zvládání. Proto se vyplatí všímat si takových změn v chování vaší kočky.

Jak často byste měli svou kočku krmit?

Vytvoření krmného režimu vhodného pro vaši kočku zajistí, že dostane všechny potřebné živiny ve správný čas, a minimalizuje riziko zažívacích problémů. V závislosti na přizpůsobivosti vaší kočky můžete postupovat třemi způsoby.

Krmný plán zaměřený na 2 jídla denně (ráno a večer) se ukázal jako vysoce účinný, pokud je vaším cílem sledovat příjem potravy a dávat pozor na případné změny chování. Pokud však váš časový rozvrh neumožňuje plánované krmení, můžete se také rozhodnout pro volné krmení kočky. To znamená, že by vaše kočka měla mít vždy k dispozici krmivo, které může zkonzumovat, kdykoli má hlad.

Zatímco u první možnosti hrozí, že vaše kočka bude mít mezi jídly hlad, druhá možnost může vést k přejídání a obezitě. Proto by se jako nejlepší volba mohla ukázat kombinace obou plánů. Mohli byste kočku krmit mokrým krmivem v určitou denní dobu, ale zároveň jí nechávat poblíž granulované krmivo, které by mohla najít mezi jídly. Pokud si nejste jisti, pro kterou variantu se rozhodnout, vyzkoušejte všechny tři možnosti a zjistěte, která z nich vám a vašemu kočičímu příteli vyhovuje nejlépe.

Příznaky zažívacích problémů koček

Pokud vaše kočka špatně tráví potravu, je jedním z nejčastějších příznaků špatně formovaná stolice nebo dokonce průjem. Vaše kočka může zvracet, hubnout, mít matnou srst nebo být apatická. Navíc, pokud se změní režim vaší kočky na toaletě nebo pokud najednou nemá chuť k jídlu nebo energii, může to být také známkou toho, že se jí nedaří trávit potravu. Kdykoli zaznamenáte některý z těchto příznaků a máte obavy o trávení vaší kočky, obraťte se na svého veterináře a požádejte ho o radu.

Co by měly kočky jíst?

Kočky jako masožravci mají celý organismus přizpůsobený k přijímání masité stravy. Kočičí trávicí systém a metabolismus jsou proto uzpůsobeny k tomu, aby podporovaly a zpracovávaly vysoké množství bílkovin a tuků ze zvířecích tkání.

Zdravé trávení koček vyžaduje určité živiny, které se nacházejí pouze v živočišných tkáních, jako je aminokyselina taurin a mastná kyselina arachidonová. Proto nelze kočky krmit vegetariánskou stravou. Kvalitní bílkoviny pomáhají kočkám udržovat štíhlou svalovou hmotu, pomáhají podporovat zdravou kůži a srst a jsou nezbytné pro co nejlepší fungování jejich imunitního systému.

Vyvážená strava pro kočky musí také obsahovat optimální množství vysoce kvalitních tuků, včetně omega – 3 a omega – 6 mastných kyselin, a vybrané vlákniny, která podporuje trávení, a vitamínů a minerálů pro všestranné zdraví. Vysoce stravitelné sacharidy jsou také užitečným zdrojem energie.

V závislosti na preferencích vaší kočky ji můžete krmit buď suchým, nebo mokrým krmivem, případně kombinací obou. Pokud se objevují známky problémů s trávením, bylo by nejlepší volit převážně mokré krmivo, které má vysoký obsah vlhkosti a může trávení usnadnit.

Jak podpořit trávení vaší kočky

Podávání nejkvalitnějšího krmiva vaší kočce pomůže optimalizovat trávení. Pokud má však vaše kočka citlivý žaludek – nebo dokonce mírné zažívací potíže – můžete jí pomoci tím, že ji budete krmit stravou s následujícími výhodami:

  • Vysoce kvalitní stravitelné složky, které snižují zátěž střev.
  • Vybrané zdroje bílkovin, které snižují riziko nežádoucích gastrointestinálních reakcí.
  • Vysoce stravitelné bílkoviny, které pomáhají zlepšit snášenlivost potravy.
  • Prebiotika, která pomáhají zlepšit rovnováhu střevních bakterií.
  • Vláknina na podporu střevních buněk a usnadnění pohybu střevem.

Objevte výhody přátelských bakterií

Probiotika (živé prospěšné bakterie) mohou být také užitečnými pomocníky při trávení u koček. Zeptejte se svého veterináře na PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline FortiFlora®, která prokazatelně podporuje zdraví střev a rovnováhu mikroflóry u koček (zejména ve stresových situacích). Je také prokázáno, že zlepšuje kvalitu trusu u koťat.