S nadšením pro vaše miláčky.
PPVD
Onemocnění jater u koček
Cystitis in Cats

Zánět močového měchýře u koček: Příznaky, příčiny a léčba

6 min. čtení
PPVD
Sponzorováno Pro Plan Vet Diets

Pokud jste si všimli, že vaše kočka má problémy s močením, může to být způsobeno běžným onemocněním zvaným cystitida. Konkrétně je cysticida u koček způsoben zánětem močového měchýře, který ovlivňuje schopnost vylučovat moč a může být pro vašeho chlupatého přítele často velmi bolestivý a nepříjemný.

Tento stav je také známý jako idiopatická cystitida u koček, přičemž výraz "idiopatická" znamená, že není jasná příčina. Bohužel se jedná o častý a zároveň složitý stav, a protože příznaky mohou být zdravotní a/nebo behaviorální, nebudete vždy přesně vědět, co jej vyvolalo.

Ačkoli zánětem močového měchýře mohou onemocnět jak kocouři, tak kočky, kocouři mají užší a delší močovou trubici, která se může ucpat uniklými bílkovinami a krví. Jedná se o život ohrožující komplikaci, která znamená, že se kočka nemůže vymočit.

 

Co způsobuje idiopatickou cystitidu u koček?

Nejčastějším spouštěčem kočičí idiopatické cystitidy je stres, který se může projevovat v mnoha podobách. Když vaše kočka prožívá úzkost, ochranná vrstva močového měchýře se často stává nejednotnou a přestává plnit svou funkci, tj. zajišťovat ochranu močového měchýře před agresivními chemickými složkami obsaženými v moči. 

Bez ohledu na to, jak klidně a netrápivě se vaše kočka může jevit, vždy se u ní projevuje určitá míra stresu, kterou možná ani nejste schopni odhalit, protože ji umí výborně skrývat. Obecně jsou častými spouštěči stresu změny. Může se jednat o delší pobyt o samotě, nutnost sdílet prostor s jinými domácími zvířaty a interakce s cizími lidmi. Dokonce i stěhování nábytku v domácnosti může u vaší kočky vyvolat abnormální úroveň stresu. 

Genetika může také hrát klíčovou roli v tom, zda bude vašemu zvířeti diagnostikována kočičí idiopatická cystitida. Tu nemůžete nijak ovlivnit, a proto je velmi obtížné jí předejít. Jediné, co můžete udělat, je být ve střehu a včas rozpoznat příznaky, abyste mohli zajistit vhodnou léčbu.

 

Příznaky cystitidy u koček

Příznaky kočičí idiopatické cystitidy mohou být jak behaviorální, tak zdravotní, několik nejčastějších příznaků cystitidy u koček je uvedeno níže.

 • Opakované chození do a z kočičího záchodu.
 • Močení na neobvyklých místech v domě.
 • Námaha při vylučování.
 • Bolest při močení (obvykle charakterizovaná mňoukáním při pobytu na toaletě).
 • Olizování genitálií mnohem častěji než obvykle.
 • Krev v moči, která může být růžová nebo tmavá.
 • Malá nebo žádná produkce moči po námaze.
 • Ztráta kontroly nad močovým měchýřem (ta je vzácná).
 • Nechutenství.
 • Letargie a snížený zájem o běžné činnosti.

 

Pokud se u vaší kočky projeví některý z výše uvedených příznaků, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc. Zánět močového měchýře u koček může být velmi závažným a život ohrožujícím onemocněním, proto je nutné, aby byl zachycen včas.

 

Diagnostika kočičí idiopatické cystitidy

Jakmile veterinář provede několik testů, aby vyloučil jiné příčiny, jako jsou kameny v močovém měchýři, nádorové útvary nebo infekce, s největší pravděpodobností diagnostikuje stav vaší kočky jako kočičí idiopatickou cystitidu. Může ještě provést krevní testy, aby se ujistil, že vaše kočka nemá žádné základní problémy s ledvinami nebo jiné problémy, a může odebrat vzorek moči. Pokud je potřeba další potvrzení, veterinář může chtít provést rentgenové snímky a použít ultrazvuk, aby získal jasnější obraz o močovém měchýři a močové trubici vaší kočky.

 

Léčba cystitidy u koček

Léčba kočičí idiopatické cystitidy může být složitá a vyžaduje hodně trpělivosti a času. Může vyžadovat i pomoc kočičího veterinárního specialisty nebo behavioristy. Toto onemocnění může také samo odeznít, ale vzhledem k nepohodlí a bolesti, které může kočce způsobit, je nejlepší vyhledat léčbu, jakmile se objeví první příznaky. 

Dobrou zprávou je, že s veterinární pomocí mnoho koček s močovými problémy pokračuje v normálním a spokojeném životě. Níže jsou uvedeny některé z nejběžnějších možností léčby zánětu močového měchýře a močových problémů u koček.

Úleva od bolesti

Zánět močového měchýře u koček je často poměrně nepříjemný, a protože bolest může způsobit i další zúžení močové trubice, často se předepisují léky proti bolesti.

Léky

Některé léky mohou být použity k uvolnění močové trubice u kocourů a snaží se tak zabránit nebo léčit její ucpání. Veterinární lékař vám také může doporučit další podpůrné prostředky, jako jsou lékové doplňky nebo feromonová terapie, které pomohou zlepšit výstelku stěny močového měchýře vaší kočky.

Snížení stresu

Je známo, že stres hraje u kočičí idiopatické cystitidy určitou roli, proto si promluvte se svým veterinářem o všem, co by podle vás mohlo způsobovat stres vaší kočky a jak se tomu vyhnout. Váš veterinář vám může doporučit, abyste si promluvili s veterinárním behavioristou, nebo vám navrhne léčbu syntetickými feromony, která by pomohla s případnou úzkostí, kterou vaše kočka může pociťovat.

Existuje také několik věcí, které můžete udělat, abyste stres své kočky co nejvíce minimalizovali. 

 • Zajistěte každému zvířeti v domě další misku na jídlo, misku na vodu a zásobník na stelivo.
 • Rutina je klíčová. Důsledně dodržujte dobu jejich jídla a co nejvíce minimalizujte interakce s cizími lidmi.
 • Udržujte jejich misky v čistotě a oddělte je od misek na stelivo. Kočky také dávají přednost hrudkujícímu stelivu bez vůně a jejich záchůdky by měly být vždy dostatečně velké.
 • Nevystavujte je hlasitým zvukům, jako je vysavač nebo pračka.
 • Zajistěte jim "kočičí domeček", který jim poskytne dostatek podnětů a možností zábavy.
 • Zvažte vyvýšené spací plošiny pro kočky, které pomohou snížit jejich stres.
 • Umožněte svému zvířeti chodit ven, kdykoli bude chtít

 

Snížení koncentrace moči

Je nesmírně důležité, aby vaše kočka přijímala kvalitní stravu s vyváženým pH a pila hodně vody, aby se předešlo případným příznakům cystitidy u koček. Pokud vaše kočka v současné době konzumuje suchou stravu, zkuste ji převést na mokré krmivo. Pokud již jí mokrou stravu, přidejte jí trochu vody nebo jí podávejte "polévky" z tuňáka nebo kuřete ve velkém množství vody (bez soli).

 

Zvýšený příjem vody

Povzbuďte kočku k tomu, aby pila více vody, tím, že jí poskytnete dostatek zdrojů vody – od kočičích fontánek po misky se širokým okrajem – na několika místech v domě i mimo něj. Kočky obvykle nemají silnou touhu pít vodu, proto ji zkuste ochutit nesoleným kuřecím vývarem nebo šťávou z tuňáka, aby byla lákavější. Kromě toho jim misky s vodou naplňte až po okraj, aby nemusely strkat hlavu hluboko do misky, aby se napily. Dbejte také na častou výměnu vody a používejte filtrovanou nebo destilovanou vodu. Pokud vás zajímá, kolik vody by vaše kočka měla pít, přečtěte si našeho průvodce na toto téma.

Ať už je příčina kočičí idiopatické cystitidy jakákoli, váš veterinář by měl být schopen rychle předepsat léčbu, která vašemu mazlíčkovi vrátí jeho obvyklou energickou a šťastnou podobu, abyste si mohli co nejlépe užít společné chvíle.