Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Alergie u psů
Sponzorováno Pro Plan

Informace o alergiích u psů

Řada psů je alergická na různé věci. I když má pes vážné alergické reakce, veterinář vám pomůže najít způsob, jak alergii zvládnout. V tomto článku se zaměříme na příznaky a příčiny alergií u psů a také na různé možnosti jejich léčby.

Alergie na bleší kousnutí

Blechy může dostat každý pes, ne každý je však alergický na bleší kousnutí. Alergičtí psi trpí po kontaktu bleších slin s kůží silným svěděním a závažnou alergickou reakcí.

To vede k vypadávání chlupů a vzniku otevřených ran nebo strupů na kůži, většinou na zádech u kořene ocasu. I na ostatních částech těla můžete pozorovat kožní léze. V ranách se mohou uchytit bakteriální infekce.

Pokud má pes alergii na bleší kousnutí, jedná se o vážnější situaci, než když má pes pouze blechy. Alergii nelze vyřešit zastřižením srsti nebo tím, že psa budeme držet pouze v bytě. Máte-li podezření, že váš pes je alergický na bleší kousnutí, poraďte se s veterinářem.

Veterinář vám může doporučit speciální dietní krmivo, které díky svému složení tlumí alergické kožní reakce. Jedná se například o krmivo PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine DRM Dermatosis.

Kontaktní alergie

Kontaktní alergii může u psů vyvolávat celá řada věcí, včetně obojků proti blechám, soli ze silnic, vlny nebo různých rostlin. Zjistit příčinu alergie bývá často náročná detektivní práce!

Příznaky kontaktní alergie zahrnují intenzivní svědění, vyrážky nebo bulky na kůži. Ty se mohou na těle objevit všude tam, kde dochází ke kontaktu s alergenem. Nejčastěji se nicméně objevují v oblasti brady, hrudníku, břicha a ocasu.

Jednou z možností, jak se s kontaktní alergií vypořádat, je zamezit kontaktu s látkou, která prokazatelně vyvolává alergickou reakci. Veterinář vás poučí také o dalších možnostech léčby, včetně přechodu na speciální dietní krmivo, jako je PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine DRM Dermatosis.

Inhalační alergie

Psi mohou být stejně jako lidé alergičtí na pyly stromů, travin a plevelů, a také na plísně nebo prachové roztoče. Psi s tímto typem alergie jsou obvykle alergičtí na více než jednu látku. Inhalační alergie se může rozvinout v jakémkoliv věku, většinou se však projeví ve věku jednoho až čtyř let.

Hlavním příznakem inhalační alergie je intenzivní svědění a škrábání, zejména v oblasti tváře a uší. Důvodů, proč se pes nadměrně škrábe, je však daleko více.

Proto je dobré poradit se s veterinářem, který zvolí optimální způsob léčby. Jedním z opatření je přechod na speciální dietní krmivo. Některé alergeny se také vstřebávají kůží. Zmírnit účinky některých alergií proto mohou časté koupele s použitím hypoalergenního šamponu.

Alergie na potraviny

U psů často vzniká alergie na potraviny, které v minulosti bez potíží konzumovali. Nejčastějším důvodem je reakce na konkrétní Protein v dané potravině, např. v hovězím nebo vepřovém masu.

Mezi příznaky alergie na potraviny patří svědění, zažívací potíže a problémy s dýcháním. Pokud si těchto symptomů povšimnete, poraďte se s veterinářem.

Veterinář vám poradí, jak správně identifikovat problémovou složky stravy. Prvním krokem je přechod na speciální hypoalergenní dietní krmivo, jako je např. PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS® Canine HA Hypoallergenic. Toto krmivo by měl pes dostávat po dobu 8-10 týdnů.

Hypoalergenní dieta je založená na vědecky podložené receptuře, která minimalizuje riziko alergických reakcí. Jakmile si pes na novou dietu zvykne, je možné opět postupně do stravy zařazovat různé přísady, dokud se nezjistí příčina alergických reakcí.

Podaří-li se příčinu určit, veterinář vám doporučí optimální dietu, která alergické reakce utlumí. Pes by pak měl být dlouhodobě spokojený a bez potíží.