Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Informace o diabetu u psa
Pooperační rána a stehy

Péče o psa po chirurgickém zákroku

1 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Pokud se váš pes zotavuje po operaci, prožíváte nejspíš společně s ním mimořádně stresující období.

Díky vaší láskyplné péči a odborné pomoci veterináře bude váš pes opět brzy ve své kůži. V tomto článku se zaměříme na to, jak můžete svému mazlíčkovi pomoci v období rekonvalescence.

Pooperační rána a stehy

Pokud bylo nutné psa šít, musíte jej po operaci bedlivě sledovat. Některé stehy jsou vnitřní, i tak je třeba veterináře informovat, pokud pozorujete v místě rány zarudnutí, otok, krvácení nebo výtok. Stehy se obvykle vytahují po deseti dnech, i když tato doba se může lišit podle typu operace. Vnitřní stehy jsou skryty pod kůží a přirozeně se po určité době rozpustí. Veterinář vás i tak může požádat, abyste psa přivedli na prohlídku. Přesvědčí se, že hojení probíhá v pořádku.

Obvazy

Obvaz může být psovi nepříjemný. Je velmi důležité, aby obvazy zůstaly suché, jinak by mohlo dojít k poškození kůže. Dávejte pozor, jestli obvaz nezapáchá nebo nemění barvu a zda není okolí rány oteklé.

Pokud něco není v pořádku, poraďte se s veterinářem.

Límce

Límec má psovi bránit v olizování, kousání či škrábání rány a okusování obvazu. Pes by měl mít límec nasazen pokud možno nepřetržitě, zejména v noci, kdy je bez dozoru. Pes si na límec brzy zvykne, může mu však bránit v krmení či pití. V takovém případě mu můžete límec v době krmení na chvíli sundat.

Krmení

Výživa hraje při zotavování zásadní roli. Veterinář vám pravděpodobně doporučí dávat psovi speciální dietní krmivo pro rekonvalescenty. Jelikož řada psů v období rekonvalescence ztrácí chuť k jídlu, je třeba je krmit kalorickou stravou, která v co nejmenším objemu obsahuje maximum energie. Strava s vysokým obsahem proteinů podporuje zotavování a regeneraci a posiluje imunitní systém.