S nadšením pro vaše miláčky.
Dog giving paw

Naučte svého psa dávat pac v 6 krocích

5 min. čtení

Ať už chcete svému štěněti přidat do sbírky další skvělý trik na párty, nebo jen posílit vaše pouto, naučit psa dávat pac je skvělý způsob, jak dosáhnout obojího. Je to také jeden z nejjednodušších triků, které je lze naučit, takže se při něm určitě skvěle pobavíte, a vaše štěně přitom bude moci předvést své "tlapkové" dovednosti!

V tomto článku si projdeme postup, jak psa naučit trik "podání tlapky", a pomůžeme vám, aby ho váš pejsek zvládl během chvilky. Přečtěte si, co všechno se o tomto skvělém triku na párty dozvíte.

Kdy můžete začít učit svého psa triky?

S výukou psích triků jako je například pac, můžete začít hned po příchodu domů nebo po absolvování všech očkování, tedy zhruba ve věku 12 nebo 16 týdnů. Nikdy však není pozdě na to, aby si osvojil povely nebo triky, takže pokud je váš pes starší, ani to nebude problém. Jediný rozdíl je v tom, že štěňata mají tendenci osvojovat si nové návyky snadněji a rychleji ve srovnání se staršími psy, kteří obvykle vyžadují vice trpělivosti, času a úsilí z vaší strany.

Co potřebujete

Protože se jedná o velmi snadný trik, který se dá naučit, je potřeba jen pár věcí. Zde je jejich úplný seznam:

 • Klidný prostor bez rušivých vlivů – to pomůže vašemu štěněti lépe se soustředit a plnit vaše pokyny. Jakmile se mu podaří trik zvládnout, můžete zvýšit jeho obtížnost tím, že ho budete cvičit na frekventovanějších místech.
 • Pamlsky – vyberte oblíbené pamlsky vašeho psa, ale dbejte na to, abyste jich nepoužili příliš mnoho, abyste neovlivnili jeho denní dávku krmiva. Bylo by dobré používat malé pamlsky, například malé kousky sýra nebo něco jiného, o čem víte, že jim chutná.
 • Slovní povel – vyberte takový, který je opravdu krátký a výstižný (např. "dej pac", "tlapka" nebo "pac").
 • Dobře odpočaté štěně, které se chce učit.
 • Nadšený a povzbuzující učitel.

Jak naučit psa dávat pac v 6 jednoduchých krocích

Postupujte podle těchto 6 jednoduchých kroků a zajistěte, aby se váš pejsek stal během chvilky "mistr pac".

 1. Požádejte psa, aby si sedl, a jakmile tento povel splní, ukažte mu pamlsek, ale nezapomeňte ho schovat v pěsti. Dávejte pozor, aby vám ho z ruky nevzal, je úžasné, jak záludní někteří psi dokáží být, když něco chtějí! Jakmile máte pamlsek v pěsti, můžete ho nechat, aby si k němu přičichl.
 2. Natáhněte druhou ruku těsně k jeho hrudi a počkejte, po chvíli se jí bude snažit dotknout. Pokud se zdá být zmaten a nereaguje, můžete mu zvednout nebo lechtat tlapku, dokud s ní nepohne.
 3. Jakmile položí tlapku na vaši ruku, okamžitě ho slovně pochvalte a předložte mu pamlsek. Po nějaké době si začne pohyb spojovat s pamlskem a bude motivován k tomu, aby předložil tlapku pokaždé, když bude vědět, že máte v ruce pamlsek.
 4. Začněte zavádět slovní pokyn. Až si všimnete, že váš pes pochytil, že po podání packy dostane pamlsek, můžete začít cvičit se slovním povelem.
 5. Odnaučte je dostávat pamlsek. Jednou z nejdůležitějších věcí při učení psa dávat pac je vědět, kdy přestat používat pamlsky jako pobídku. Pokud je váš pes odměňován pamlsky příliš dlouho, může se stát, že jakmile přestanou přicházet pamlsky, přestane na povel reagovat. Proto byste je měli od pamlsků postupně odnaučovat, ale nadále používat slovní pokyn i slovní pochvalu pokaždé, když povel úspěšně splní.
 6. Zvyšte obtížnost výcviku a ještě chvíli cvičte. Nyní, když si váš psík trik osvojil a dokáže ho dokonale provést, je čas přejít do přeplněnějších a hlučnějších prostor, abyste otestovali jeho soustředění a pomohli mu vyniknout. Bez ohledu na trik, který je učíte, nezapomeňte, že cvičení dělá mistra, takže se ho snažte provádět co nejčastěji.

Čeho se vyvarovat při výcviku psa

Aby byl výcvik příjemnější a dokonce zábavnější, dbejte na to, aby byl jednoduchý a abyste na své štěně, nebo dokonce na sebe, nevyvíjeli příliš velký tlak. Zde je několik věcí, kterým byste se měli při zahájení výcviku, jak naučit psa dávat pac, vyhnout.

Dlouhá cvičení

Pokud jsou vaše cvičení příliš dlouhá, je velká pravděpodobnost, že váš pes bude frustrovaný. Jeho pozornost může být velmi krátká, když musí dělat opakující se věci, takže je nejlepší udržet cvičení na méně než 5 minutách. Můžete však uspořádat více cvičení v jeden den.

Trénink, když je pes unavený nebo nemocný

Před zahájením výcviku je dobré se ujistit, že je váš pes v dobré fyzické i psychické kondici. Je také lepší, když trénujete ráno nebo odpoledne, než večer, kdy by mohl být příliš unavený. Kdykoli zaznamenáte změnu v jeho chování, jako je apatie nebo prostě nezájem, je nejlepší trénink přerušit a pokračovat v něm další den.

Používání příliš velkého množství pamlsků

Vyvarujte se používání většího množství pamlsků, než jaké jim běžně dáváte za den. Změna stravy vašeho psa může mít za následek přibývání na váze nebo zažívací problémy, proto se ujistěte, že nejí více, než by měl. K udržení hmotnosti psa pod kontrolou můžete použít nástroj pro kontrolu kondice psa.

Celkově lze říci, že klíčem k učení vašeho štěněte novým trikům je udržet ho zábavné. S dostatkem trpělivosti a nadšení si váš psík rychle osvojí "pac" a všechny další triky, které po něm budete chtít. Pokud chcete své štěně naučit jednodušší triky, přečtěte si naše články o tricích, které naučíte svého psa příště.