Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Teaser How to teach a dog to play dead

Jak naučit psa hrát mrtvého v 11 snadných krocích

5 min. čtení

"Hra na mrtvého" je jedním z nejklasičtějších psích triků. Je to sice především zábavný trik, kterým můžete pobavit své přátele a ukázat jim, jak šikovného máte psa, ale zároveň je velmi užitečné naučit psa lehnout si na bok, aniž byste ho tam museli tlačit (což způsobí odpor a stres)  při ošetřování a také u veterináře. 

Kromě zábavné a praktické část stejně jako u jiných triků i učení povelu "mrtvola" přináší vice času pohromadě, což může pomoci posílit váš vztah. Chcete zjistit, jak naučit psa hrát mrtvého? Pak se podívejte na náš jednoduchý návod krok za krokem níže a užijte si celý proces!

 

Proč učit svého psa triky?

Mít psa je báječná věc a učit ho triky je skvělý způsob, jak trávit společný čas a zároveň se sbližovat. Psi nevidí rozdíl mezi cviky zaměřenými na poslušnost a povely, které mohou bavit mnohem víc vás. Tím, že jim poskytnete sociální interakci, kterou potřebují, aby zůstali šťastní, uděláte z procesu učení obohacující a pozitivní zážitek pro vás oba.

Pes, který je dobře vycvičen pozitivními metodami a který může trávit čas se svým člověkem, je šťastný pes. Stačí sledovat, jak si váš chlupatý přítel užívá podnětů a je stále nadšenější, jak rozšiřuje své schopnosti a sbírku triků. Učení také pomůže zvýšit jejich koncentraci, rovnováhu, vytrvalost a flexibilitu. Na seznam můžete přidat i zvýšení celkové poslušnosti. Čím více času strávíte společným cvičením, tím více se naučí poslouchat vás a řídit se vašimi pokyny s vědomím, že odměna za dobře vykonanou práci vždy přijde.

 

Co potřebujete

 • Klidnou místnost, která je prostá jakýchkoli rušivých vlivů. Při učení psa novým trikům je vždy nejlepší klidný prostor v interiéru bez přítomnosti dalších lidí nebo psů. Ujistěte se, že v okolí nejsou žádné hračky ani jídlo, protože ty mohou odvádět pozornost.
 • Pamlsky – vyberte buď jejich oblíbené pamlsky koupené v obchodě, nebo něco, co mají rádi, ale obvykle nedostávají, například kousky vařeného masa. Ty budou sloužit jako pozitivní motivace, která je povzbudí správným směrem a pak odmění jejich úspěchy.
 • Měkký koberec nebo podložka – případně podlaha s kobercem – Udělejte proces učení co nejpohodlnější. To se bude hodit zejména při triku "hraní si na mrtvého", protože váš pes bude ležet a válet se na boku, což může poškodit jeho klouby, pokud je to na tvrdé podlaze. Tvrdá podlaha může být také kluzká, což může ztížit změnu polohy nebo ho dokonce vyděsit, pokud si pes myslí, že by mohl ztratit rovnováhu.

 

Jak naučit psa hrát mrtvého

Pokud si nejste jisti, jak naučit psa hrát mrtvého brouka, poradíme vám. Postupujte podle těchto jedenácti jednoduchých kroků a začněte se svým čtyřnohým přítelem cvičit co nejdříve!

 1. Naučte ho, jak si lehnout na povel. Pokud to již umí, můžete začít tím, že ho pomocí tohoto povelu dostanete do polohy ležmo. 
 2. Požádejte psa, aby si lehl, a sledujte, zda naklání bok na jednu stranu. Většina psů to dělá – a tak si všimněte, na kterou stranu budou nejraději dělat mrtvého brouka.
 3. Z polohy vleže mu ukažte pamlsek. Zaujměte ho tím, že ho podržíte před čumákem, a pak pomocí pamlsku přibližte jeho čumák ke kyčli, na které neleží – držte ho blízko jeho těla. Aby mohl pamlsek sledovat, bude se muset přetočit na jeden bok. Až to udělá, dejte mu pamlsek. To je první zvládnutý krok, protože už přenesl svou váhu – což mu umožní další přetočení na bok.
 4. Cvičte to tak dlouho, dokud se váš pes nepřevrátí na jeden bok, jakmile ho nalákáte čumákem k jeho boku. Nyní jste připraveni na další krok.  
 5. Odtud ho pomocí pamlsku přimějte lehnout sin a záda. To může vyžadovat trochu času a jistoty, takže mějte trpělivost. Pro psa je to zranitelná pozice (a pro kostnatější psy ne vždy pohodlná). Jakmile je hlava na zemi, řekněte potvrzující slovo ("dobře", "OK"... cokoli, co používáte pro ocenění úspěchu) a dejte pamlsek.
 6. Hodně to cvičte, dokud to nezvládnete jedním plynulým pohybem.
 7. Jakmile víte, že váš pes daný pohyb zvládne (tedy přejít z lehu do hry na mrtvého brouka), můžete přidat pokynové slovo, které chcete použít. Může to být "bouchnout" "plácnout"... opět podle toho, co si vyberete). Tím se akce spojí s daným slovem.
 8. Dalším krokem je odstranění pamlsku z ruky. To je třeba provádět postupně a vaším konečným cílem je, aby si váš pes lehl na bok, když použijete pouze signál rukou (například ukážete na jeho bok způsobem, jakým jste to dělali, když jste používali pamlsek). Vždy ho odměňte, když to udělá.
 9. Povelové slovo nedávejte, dokud danou činnost nedokáže provést. Je třeba, abyste si povel spojili s daným chováním – abyste v budoucnu mohli použít jen toto slovo. Nebo můžete dát přednost signálu rukou (například předstírat, že ho zastřelíte!).
 10. Jakmile tento trik opravdu zvládne, můžete přejít k tomu, že ho požádáte, aby "hrál mrtvé" i ze stoje. 
 11. Teď už zbývá jen trénovat. A to hodně. Ve výuce "hraní na mrtvého" můžete pokračovat i na jiných místech, kde vás bude více rozptylovat (pokud je tam měkká podlaha). Nedělejte to v blízkosti jiných psů, pokud si váš pes není velmi jistý.

 

Pět věcí, kterých se při výcviku psa vyvarujte

Než začnete se psem trénovat, je důležité si uvědomit, co nedělat. Výcvik je zábavná činnost, kterou můžete se svým psem sdílet, ale aby zůstal zábavný, je třeba mít na paměti několik věcí.

1. Trénink v přeplněném nebo nevhodném prostoru

Výběr nejlepšího místa pro trénink je stejně důležitý jako samotný trénink. Klidná místnost nabídne psovi možnost lépe se na vás soustředit a nenechat se rozptylovat. 

2. Dlouhé tréninky

Psi mají krátkou dobu pozornosti, někteří kratší než jiní, a proto byste měli tréninky příliš neprodlužovat. Několik minut denně by mělo stačit, ale věnujte pozornost chování svého psa. Zkraťte trénink, kdykoli si všimnete, že je unavený, vystresovaný, přetažený nebo prostě nemá zájem – vždy ale trénink ukončete úspěchem (i kdybyste místo toho měli udělat něco, co zvládne opravdu snadno).

3. Nepoužíváte správné pamlsky

Pamlsky jsou kouzelným klíčem k cestě učení vašeho psa. Pamlsky, které jsou pravděpodobně nejoblíbenější věcí vašeho psa na světě (samozřejmě kromě času stráveného s vámi), jsou nejdůležitějším podnětem k učení. Vybírejte je pečlivě a ujistěte se, že je váš pes miluje a chce pro ně opravdu pracovat. Někteří psi jsou naopak natolik orientovaní na jídlo, že by je "ty nejlepší pamlsky" mohly natolik rozrušit, že se nebudou moci soustředit vůbec na nic! 

4. Načasování

Vzhledem k tomu, že k výcviku používáte pamlsky, je nejlepší neplánovat tréninky bezprostředně po jídle. Trénink take vyžaduje energii, takže cvičení bezprostředně po dlouhé únavné procházce není dobrý nápad.

5. Ztráta trpělivosti

Některým psům trvá déle, než se naučí nové triky, takže někdy se výcvik může protáhnout na týdny místo dnů. Buďte trpěliví a nabízejte jim povzbuzení a ocenění, a přesto zaznamenáte zlepšení.

Pokud zjistíte, že váš pes tento trik nezvládá, zeptejte se sami sebe, zda je pro něj pohodlný, zda je pro něj pohyb náročný, nebo zda prostě ještě není připraven se tento trik naučit. Zkontrolujte také, jak tento trik trénujete. Člověk se snadno může nad psa při vábení na pamlsek nevhodně naklonit a vyvolat v něm pocit pasti nebo strachu.

Většina psů se ráda učí novým věcem a je to pro ně také příležitost trávit s vámi více času, takže trénink využijte jako způsob, jak posílit vaše pouto a užít si při tom zábavu. 

Nyní, když víte, jak naučit psa hrát mrtvého brouka, můžete přejít k dalším trikům. Příště se dozvíte, jak naučit psa dávat pac!