S nadšením pro vaše miláčky.
Owner training dog

Jak naučit psa válet sudy v 9 snadných krocích

5 min. čtení

Učení psa novým kouskům je dobrý způsob, jak ho udržet aktivního a duševně stimulovaného, a také skvělá příležitost pro sblížení vás dvou. Pokud váš pes již zvládl triky "sedni", "lehni" a "zůstaň", dalším krokem může být naučit ho válet sudy.

Bez ohledu na to, zda se jedná o štěňata nebo dospělé psy, je pro ně převalování zábavný a snadný trik, který jim může být navíc užitečný v určitých situacích, například při vyšetření u veterináře. Nemluvě o roztomilosti! Jste tedy připraveni naučit se psa převalovat? Podívejte se na tyto jednoduché a přímočaré kroky, podle kterých můžete své malé (nebo velké) trdlo naučit přetáčení!

Kdy můžete začít učit svého psa triky?

S výukou triků svého chlupatého kamaráda můžete začít, jakmile si ho přinesete domů. Obecně platí, že čím je pes mladší, tím snadněji ho naučíte novým kouskům. Doporučená doba pro zahájení navštěvování výcviku pro štěňata je 12 až 16 týdnů věku, tedy poté, co mají za sebou všechna očkování. V tomto věku jsou jejich reakce a poslušnost vyšší, protože přirozeně hledají vedení. V dospělosti jim může učení trvat déle, ale při správném přístupu a troše trpělivosti by to mělo být snadné.

Výhody výcviku psa

Základní výcvik zahrnující triky může být velmi přínosný, protože pomáhá psovi rozvíjet trpělivost a zvyšuje jeho sebedůvěru. Když se něco nového naučí, pomůže mu to lépe s vámi komunikovat, posílí se vaše pouto a zvýší se jeho poslušnost, což povede ke kvalitnějším společným chvílím.

Výcvik triků je také skvělý pro celkové zdraví vašeho psa, protože udržuje jeho mysl aktivní a pomáhá mu více cvičit, čímž zvyšuje jeho flexibilitu a koncentraci a pomáhá mu budovat více svalů.

Co potřebujete

Trénink triků naštěstí nevyžaduje mnoho úsilí a k tomu, abyste svého psa naučili přetáčet, budete potřebovat jen několik věcí:

 • Klidný prostor bez rušivých vlivů, jako je jídlo, hluk nebo jiní lidé.
 • Koberec nebo podložku pro vašeho mazlíčka, na které by se cítil pohodlně.
 • Chutné pamlsky. Ty by měly být malé a měkké, aby se daly rychle sníst. Nejlepší by také bylo, kdybyste použili pamlsky, které běžně nedostávají, aby měli větší motivaci.
 • Volitelně: klikr, který můžete použít, když pes splní povel.
 • Trpělivost a nadšení.

Jak naučit psa válet sudy

Trik "sudy" zahrnuje více kroků než jiné základní triky, proto je pro úspěšné naučení psa převracet se na povel klíčové dodržovat tyto pokyny.

 1. Nejprve se ujistěte, že pes umí povely "dolů" nebo "lehni", protože bez toho se neobejdete.
 2. Jakmile si pes lehne tak, že se břichem dotýká země a tlapky má položené před sebou, klekněte si před něj a držte mu u nosu pamlsek. Může to být jakýkoli pamlsek, pokud je malý a dá se rychle sníst.
 3. Pomocí pamlsku začněte vykreslovat kruh. Pomalu pohybujte pamlskem směrem k rameni psa, dokud se nepřevalí. Dávejte pozor, aby vám pamlsek nevytrhl z ruky dříve, než trik provede. Pokud se mu na začátku nepodaří úplné válení sudů, můžete mu pomoci jemným postrčením.
 4. Jakmile se pes přetočí, odměňte ho. Když dokončí úplné přetočení, dejte mu pamlsek. Stiskněte klikr (pokud jej používáte) před tím, než psa odměníte.
 5. Tyto kroky několikrát opakujte. Opakování je klíčové. Aby psík na váš povel důsledně sám válel study, musíte to s ním několikrát procvičit. Nebojte se a nenechte se odradit, pokud se mu povede jen poloviční převalení, časem zvládne převalení celé.
 6. Povel "sudy" začněte používat až poté, co trik provede 2-3krát. Je důležité, aby měl váš pejsek slovo, které si s tímto trikem spojí, proto ho začněte zavádět a opakujte ho pokaždé, když se převalí.
 7. Snahu psa odměňujte velkým množstvím pochval a povzbuzení.
 8. Přestaňte používat pamlsek. Jakmile se pro psa převalování stane snadným a provede ho téměř okamžitě po vyslechnutí povelu, můžete pokračovat pouze se slovním pokynem. V této fázi byste měli být schopni cvičit i venku, s rozptýlením a lidmi v okolí. Pokud by měl pejsek s provedením znovu potíže, můžete mu občas podat několik pamlsků.
 9. Cvičte v krátkých časových úsecích maximálně 3-4 minuty jednou nebo dvakrát denně. Při nácviku byste měli dbát na to, abyste ho příliš nevyčerpali. Jejich schopnost udržet pozornost může být velmi krátká, zvláště když jsou mladí, takže jim může výcvik přinést větší užitek, pokud mu věnujete jen několik minut denně.

Čeho se při učení psa trikům vyvarovat

Máte snahu urychlit proces tím, že na ně budete spěchat

Naučit psa přetáčet vyžaduje čas a cvik, a proto byste neměli na psa tlačit, aby dosáhl rychlých výsledků. Pamatujte, že klíčem k úspěchu je trpělivost a důslednost, a pokud cítíte, že ztrácíte trpělivost, je čas udělat si přestávku a zkusit to jindy.

Nejdříve se neporadíte s veterinářem

Někteří psi mohou trpět onemocněními, která jim mohou při provádění určitých triků způsobovat bolest, proto je nejlepší se poradit s jejich veterinářem, zda můžete v tréninku pokračovat.

Používání drsného tónu hlasu

Psi lépe reagují na lehký a pozitivní hlas, proto na ně zkuste mluvit jemně a nabídnout jim povel hravou formou, která jim dá najevo, že jde jen o zábavnou hru.

Pokračujete ve výcviku, i když se váš pes zdá být nesvůj nebo se necítí dobře

Věnujte pozornost jeho chování, a pokud se vám zdá, že něco není v pořádku, přerušte výcvik a dopřejte mu čas na odpočinek.

Nyní, když jste se naučili, jak psa naučit přetáčet, je na čase si užít předvádění nové dovednosti vašeho chlupatého přítele a poplácat se po zádech za dobře odvedenou práci! Nezapomeňte, že učení psa trikům by mělo být zábavou, takže na to jděte pomalu a užívejte si to.