Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Dog clicker training

Jak trénovat psa s klikrem v 8 snadných krocích

5 min. čtení

Psi se nejlépe učí a opakují chování, pokud za něj dostanou nějakou odměnu – ať už pochvalu, pamlsek nebo prostě vaši pozornost. Pokud psa odměníte například při učení povelu sedni, splní jej proto, aby dostal, co chce. Výcvik – i ten založený na odměnách – však obvykle vyžaduje určitý čas a úsilí. Chcete-li si ho usnadnit a zefektivnit, můžete zvážit použití výcviku psů pomocí klikru. Je to skvělý způsob, jak zlepšit komunikaci při práci na rozšiřování repertoáru triků vašeho štěněte.

 

Co je to výcvik psů klikrem?

Výcvik psů klikrem je oblíbená technika, která zahrnuje malé zařízení známé jako klikr, které, jak název napovídá, vydává po stisknutí zvuk kliknutí. Zvuk klikru je indikátorem pozitivního posílení, který se vaše štěně naučí spolu s odměnami spojovat s prováděním určitých činností a se svým dobrým chováním.

 

Kdy byste měli začít s výcvikem klikrem?

S výcvikem psů pomocí klikru můžete začít již ve štěněcím věku. Ve podstatě se doporučuje seznámit štěně s klikrem hned. Jakmile se naučí spojovat správné chování se zvukem kliknutí, bude pro vás mnohem snazší s ním komunikovat a učit ho novým trikům nebo chování. 

Dospělým psům může trvat déle, než si na tento přístup zvyknou, ale ani to není nemožné. Pokud je tedy váš chlupatý přítel o něco starší, nebojte se, i on je stále schopný se učit.

 

Proč používat výcvik psů klikrem?

Při výcviku psů klikrem se vaše štěně naučí, že za dobré chování je odměněno, protože zvuk kliknutí signalizuje, že přijde odměna, například pamlsek. Tím je zajištěna jeho motivace k rychlejšímu a snadnějšímu učení se novým trikům. Na rozdíl od pouhého používání pamlsků umožní výcvik psů s klikrem vašemu psovi pochopit, co se od něj požaduje, a to jak prostřednictvím zvukového posílení, tak i pamlsků.

Klikr trénink štěněte posiluje vaši komunikaci a důvěru. Díky důslednému tréninku se naučí, jak se řídit vašimi pokyny, a přesně určí chování, které se od něj očekává. S klikrem můžete také provádět tolik opakování, kolik je potřeba, aniž byste ztratili jejich pozornost nebo motivaci.

 

Kroky pro výcvik psa pomocí klikru

Podívejte se na tento postup, jak krok za krokem seznámit svého psa s výcvikem klikrem.

1. Seznamte svého psa s klikrem

Nejprve se musíte ujistit, že váš pes ví, k čemu klikr slouží. Proto s několika pamlsky po ruce klikněte na klikr a okamžitě dejte psovi pamlsek. Udělejte to několikrát a pozorujte jeho chování, abyste se ujistili, že to pochopil. Je také dobré uvědomit si, jakým způsobem klikr při držíte, abyste psa nezastrašili. Nedržte ho přímo před nimi jako dálkový ovladač, ale raději ho držte přirozeným způsobem v ruce po straně svého těla,.

Již po několika opakováních se váš pes naučí spojovat pamlsek s kliknutím a bude pamlsek očekávat pokaždé, když uslyší tento zvuk.

2. Vyberte si klidné místo

Místo pro výcvik psa klikrem je velmi důležité, protože váš psík by při výcviku neměl být rušen. Pokud je v okolí neustálý hluk a lidé, mohlo by pro ně být obtížné se soustředit. Abyste se také vyhnuli používání velkého množství pamlsků, můžete začít před psí večeří a během tréninku použít část jejich dávky krmiva.

3. Pro základní povely používejte klikr

Pokud váš pes již plní základní povely, jako je "sedni" nebo "lehni", můžete začít s jejich nácvikem za použití klikru. Pokud ne, začněte ho nejprve učit tyto jednoduché triky. Dejte povel, počkejte, až zareaguje, a jakmile trik provede, klikněte na klikr a následně dejte pamlsek nejpozději 3 sekundy po zvuku kliknutí. Načasování je velmi důležité, aby si pes kliknutí spojil s odměnou.

4. Začněte ho učit pokročilejší triky

Nyní, když zvládl jednoduché triky, je čas na něco pokročilejšího. Chcete-li psa naučit sudy, použijte pamlsek jako návnadu a zatímco ho držíte blízko čumáku, začněte ho posouvat směrem k rameni psa, dokud se úplně nepřetočí. Jakmile trik provede, klikněte na klikr a poté mu dejte pamlsek. Po několika opakováních můžete přidat také slovní pokyn, na který bude časem reagovat.

5. Buďte při nácviku důslední

Cvičení dělá mistra, takže klíčem k úspěšnému výcviku psa klikrem je důslednost. Pravidelný a důsledný trénink pomůže vašemu psovi lépe pochopit příčinu a následek kliknutí a povede k rychlejším výsledkům. 

6. Používejte hodně pochval

Psi milují povzbuzení a následná pochvala za úspěšný výkon udělá při budování jejich sebedůvěry divy. Nezapomeňte proto během cvičení použít několik vět typu "skvělá práce!" nebo "hodný pes!".

7. Postupně vyřaďte klikr a pamlsky

Poté, co váš pes zvládne všechny triky, můžete pomalu vyřadit klikr a pamlsky a pokračovat v nácviku pouze pomocí slovních pokynů. Stále byste ho však měli za jeho snahu chválit. 

8. Udržujte krátké tréninky

Nezapomeňte, že tréninky by měly být krátké, doporučujeme přibližně 10–15 minut. Můžete jich absolvovat několik denně, ale dávejte pozor, abyste psa nepřetěžovali. Pokud máte pocit, že ztrácí zájem, je lepší trénink ukončit.

Učení štěněte novým trikům by mělo být zábavné a snadné a díky výcviku psů na klikr budete mít brzy velmi šikovného chlupatého nejlepšího přítele, kterého budete moci předvést přátelům a rodině, až k vám příště přijdou.