Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Small dog barking at home

Nadměrné štěkání psů: Příčiny a způsoby, jak ho zastavit

7 min. čtení

Psi se nespoléhají na hlasovou komunikaci tolik jako lidé, ale ta přesto tvoří důležitou část způsobu, jakým vyjadřují své emoce ostatním psům a své lidské rodině.

I když někteří psi vydávají více hluku než jiní, štěkají všichni. Ať už máte malou čivavu nebo dospělého alsaského psa, pravděpodobně jste je slyšeli štěkat v nejrůznějších situacích. Mohou však nastat případy, kdy je toho na vás příliš a vy se přistihnete, že přemýšlíte, proč se tak děje a jak štěkání psa zastavit, ať už v domě, nebo v jiném prostředí. Zde je to, co byste měli vědět:

Proč psi štěkají?

Ať už pes štěká z jakéhokoli důvodu, má to jediný účel: sdělit, co cítí.

Pokud zjistíte, že pes štěká nadměrně, je nejlepší pokusit se zjistit příčinu, která může zahrnovat některou z následujících věcí:

1. Trpí separační úzkostí

Zdánlivě nadměrné štěkání může být způsobeno problémem souvisejícím s odloučením. Pokud je vaše štěně úzkostné, když zůstane samo, určitě si přečtěte našeho přehledného průvodce příznaky a řešení separační úzkosti u psů.

2. Snaží se vás upozornit

Možná se vám snaží sdělit, že je někdo za dveřmi.

3. Prostě se jen baví

Pokud jste uprostřed hry, mohou štěkat, aby dali najevo, že se dobře baví.

4. Napodobují chování jiného psa

Domácnost s více domácími zvířaty může být velmi hlučná. Pokud máte více než jednoho psa, nemusí vždy stačit mnoho, aby jeden z nich vyburcoval druhého.

5. Jsou neustále příliš vzrušení

Někteří psi však mohou být příliš vzrušení a mohou štěkat ještě dlouho poté, co například odešel pošťák nebo jste skončili s aportováním, i když jste jim řekli, aby byli zticha. To může být nepříjemné, zejména pokud máte v blízkosti sousedy.

Jak zastavit štěkot psa v domě

Existuje několik věcí, které můžete zařadit do své každodenní rutiny, abyste se pokusili minimalizovat nebo kontrolovat štěkání vašeho psa v domě. Zde je jen několik způsobů, jak můžete štěkání psa doma zastavit.

Zařaďte do psího režimu více pohybu

Jedním z nejlepších přístupů, jak zastavit štěkání psa v domě, je zajistit mu dostatek pohybu – vždyť unavený pes je obvykle tichý pes! Procházky se psem můžete zpestřit hrami, jako je aportování nebo přetahování lanem. Existuje spousta psích sportů, které si můžete se svým mazlíčkem užít, a občasné společné plavání je skvělým cvičením, které vám oběma pomůže upustit páru a vytvořit silnější pouto. Pokud chcete štěkání svého psa zastavit tím, že zajistíte, aby měl váš mazlíček dostatek pohybu, přečtěte si naše nejlepší tipy pro cvičení psů.

Omezte přístup k oknům a plotům

Majitelé domácích zvířat si možná ani nevšimnou projíždějících aut, malých zvířat na zahradě nebo každého kolemjdoucího. Je však pravděpodobné, že váš pes si je plně vědom všeho, co se děje mimo jeho domov, a s nadšením o tom dává vědět i všem členům rodiny. Proto může odstranění podnětů zvenčí pomoci zastavit nadměrné štěkání vašeho psa. Zkuste zatahovat závěsy, umístit zvíře do místnosti, která nemá výhled na hlavní silnici, nebo omezit jeho přístup k oknům, plotům a skleněným dveřím, aby se nemohl rozčilovat nad ničím, co venku vidí, i kdyby to bylo jen projíždějící auto.

Naučte svého psa techniku "mluv a pšššt"

Jinak výcvik psů, aby neštěkali, zejména v domě, obvykle zahrnuje techniku "mluv a pšššt", která se možná matoucím způsobem nejlépe provádí tak, že se pes nejprve naučí štěkat na povel.

Zde je návod, jak na to:

  • Požádejte o pomoc partnera pro výcvik a požádejte ho, aby stál před vchodovými dveřmi, zatímco vy a váš pes budete uvnitř domu.
  • Požádejte svého psa, aby se "ozval", a v tu chvíli by měl váš přítel zazvonit nebo zaklepat na dveře.
  • To by mělo vašeho psa přimět ke štěkání, a když se tak stane, dejte mu pamlsek a hodně chvály.
  • Cvičte to málo a často na různých místech a brzy by váš pes měl na povel "mluv" štěkat, ať už je někdo za dveřmi, nebo ne.

Teď, když jste svého chlupatého kamaráda naučili mluvit, je čas naučit ho pššt!

  • Začněte tím, že psa požádáte, aby štěknul, a když to udělá, slovně ho odměňte.
  • Poté mu řekněte "pšššt" a odveďte jeho pozornost od štěkání lahodným pamlskem nebo oblíbenou pískací hračkou. Váš pes nemůže štěkat a zároveň zkoumat pamlsek, takže štěkat přestane. Když se tak stane, hodně ho chvalte – a samozřejmě pamlsek!
  • Tuto techniku opakujte často a brzy budete schopni jejich štěkání zbrzdit jednoduchým povelem.

Ignorujte štěkot

Když psi žádají o pozornost, obvykle začnou svou lidskou rodinu obtěžovat štěkáním. Pokud se jedná o takový případ a nic nevyžaduje váš zásah, nejlepším způsobem, jak nadměrné štěkání zastavit, je ignorovat ho. Když psi za své chování nedostanou žádnou odměnu, nakonec se naučí, že to není účinný způsob, jak získat vaši pozornost, a vzdají to.

Požádejte o pomoc odborníky na chování psů

Pokud se zdá, že nadměrné štěkání vašeho psa nic nezastaví a nejedná se o žádný zdravotní problém, může vás váš veterinář odkázat na odborníka na chování psů, který vám může pomoci. Ať už je příčinou separační úzkost, nebo je váš pes jen příliš vzrušený a ještě nenašel vypínač, tito profesionálně vyškolení odborníci přijdou na způsob, jak vašeho psa přimět ke zklidnění a omezení nadměrného štěkání.

Jak zastavit štěkání psa v autě

Štěkání v autě je častým problémem. Psi štěkají, aby si chránili své dočasné teritorium (zejména pokud je auto zaparkované a kolem procházejí lidé), protože jsou frustrovaní z toho, že nemohou pronásledovat všechny rychle se pohybující předměty, které sviští kolem.

Nebo je to jednoduše proto, že vědí, že cesta autem znamená vzrušující výlet do parku nebo možná méně vzrušující cestu k veterináři!

Pokud jste si doma osvojili techniku "mluv a pššt", ale váš pes je v autě stále hlučný, možná budete muset podniknout kroky, aby mu cesta autem připadala normálnější a běžnější, aby nebyla spojena jen se vzrušením. Skvělým přístupem, jak zastavit štěkání psa v autě, je jednoduše ho nechat sedět se žvýkací hračkou. Pro začátek nechte motor vypnutý, pak to samé udělejte se zapnutým motorem. Jakmile pes dokáže v autě se zapnutým motorem klidně sedět, vyjeďte na velmi krátkou projížďku, ale zastavte, jakmile začne štěkat, a pokračujte, až když se uklidní.

Bude to vyžadovat určitý čas a trpělivost, ale vytrvejte! Nakonec to pochopí.

Pokud je váš pes obzvláště vzrušený při pohledu na jiná auta nebo lidi, zkuste mu zakrýt přepravku, pokud je zvyklý v ní cestovat. Případně ho vyzvěte, aby si v autě lehl do zadního prostoru pro nohy. Nezapomeňte však, že bezpečnost je na prvním místě! Vzrušený pes může řidiče velmi rozptylovat, proto dbejte na to, aby byl při jízdě autem řádně zabezpečen.

Časté chyby, kterých se majitelé dopouštějí při řešení nadměrného štěkání psa

Reakcí mnoha majitelů štěkajících psů je křičet o něco hlasitěji a říkat jim, aby byli zticha, ale to může ve vašem psovi vyvolat pocit ohrožení nebo si může myslet, že prostě štěkáte spolu s ním.

Na trhu je spousta výrobků určených speciálně pro nadměrné štěkání psů, jejichž cílem je psa uklidnit a utišit, například obojky proti štěkání, které dávají mírný elektrický šok nebo nepříjemný sprej. Nedoporučujeme je, protože jsou zbytečně agresivní a nepříjemné a potlačují přirozené chování psa a jeho potřebu komunikovat. Navíc obojky s pachovým sprejem trestají vašeho psa i dlouho poté, co přestane štěkat, protože pach přetrvává v jeho velmi citlivém nose.

Tyto trestající typy obojků neřeší základní příčinu štěkání a váš pes si svou frustraci vybíjí jiným způsobem, například žvýkáním nábytku nebo dokonce okusováním sám sebe. Místo toho se snažte zjistit, proč váš pes štěká. Chce vás na něco upozornit? Štěká z frustrace nebo z nudy, nebo aby upoutal vaši pozornost? Štěká proto, že zůstal sám a snaží se vás přivolat zpět? Jakmile zjistíte příčinu, můžete začít pracovat na výcvikových technikách, které vám pomohou tento problém dlouhodobě řešit.

Pokud nadměrný štěkot psa přetrvává

Pokud opravdu nemůžete přijít na to, proč váš pes tolik štěká, nebo pokud se jeho hlasové návyky náhle změní, určitě stojí za to nechat ho prohlédnout veterinářem, abyste se ujistili, že štěkání nemá jinou příčinu.