Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Péče o starší psy
Seniorní věk u psů

Jak pečovat o staršího psa?

5 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

V kolika letech začíná pes stárnout?

Psi se dnes, stejně jako lidé, dožívají vyššího věku, a to díky kvalitní výživě a odborné péči veterinárních lékařů. S přibývajícími lety dochází u psa k mnohým fyzickým a mentálním změnám. Ty mohou značně snižovat kvalitu jeho života. První příznaky stárnutí se u většiny psů objevují kolem sedmého roku věku (u velkých psů je to dříve, u malých psů později). Fyzické změny a změny chování bývají zpočátku nenápadné, ale čím je pes starší, tím jsou zjevnější. Přesto, že se nám pes může v sedmi letech jevit stále jako mladík, nesmíme zapomenout, že pokud bychom jeho věk "přepočítali" do lidských let, bude mu okolo padesáti. A proto je v tomto věku vhodné začít preventivně předcházet projevům stárnutí a tím mu pomoci prožít plnohodnotný život i v seniorském období.

Chcete-li psovi usnadnit stárnutí a dosáhnout toho, že si oba budete naplno užívat společné chvíle co nejdéle, projděte si jednoduché rady uvedené níže.

Jaké změny mohu pozorovat

změny v mozku

Seniorní věk

Stejně jako u lidí, i u psů se mohou příznaky stárnutí projevovat odlišně. U některých psů můžeme tyto projevy sledovat až ve velmi pokročilém věku a naopak. U průměrné délky života psů, která je 13 let, rozlišujeme dvě období seniorského věku. Ve věku od 7 do 11 let, kdy se projevují pouze nepatrné zevní příznaky stárnutí, může například změna krmiva pomoci oddálit nástup dalších příznaků stárnutí. Od věku 11 let jsou projevy stárnutí mnohem viditelnější.

Veterináři a odborníci na výživu psů se shodují na tom, že většina psů přichází do seniorských let kolem 7. roku života v závislosti na velikosti plemene. Obecně platí, že psi velkých plemen začínají stárnout o něco dříve, zatímco malá a trpasličí plemena dosahují seniorského věku až kolem 9. roku. Objektivní vědecké výzkumy potvrdily pozitivní zdravotní přínosy převedení psa na speciální stravu určenou starším psům při dosažení uvedeného věku. Nezapomeňte, že od 7 let věku je vhodné chodit na pravidelné zdravotní prohlídky k veterinárnímu lékaři a to nejméně dvakrát ročně.

věk psa

Jak přepočítat věk psa na lidský věk?

Podle zavedených zvyklostí se uvádí přepočet jednoho roku psího věku na sedm let u člověka. Přesnější výpočet však závisí na velikosti plemene psa a jeho tělesné hmotnosti. V tabulce výše naleznete věk psa a odpovídající věk člověka. Například 10letý labrador o hmotnosti 30 kg odpovídá věku 66 let u člověka.

Podpořte jeho aktivitu a dobrou kondici

Starší pes více času prospí a postupně klesá jeho zájem o každodenní dění. Způsobeno to může být bolestí kloubů, nudou nebo nedostatkem nových podnětů. Fyzická aktivita je však pro starší psy stejně důležitá jako pro mladé. Dopřejete proto svému psovi každý den dostatek pohybu a her. Pomůžete mu tím udržet si dobrou fyzickou i mentální kondici. Má-li váš pes pohybové či jiné zdravotní potíže, poraďte se s veterinářem, jaký druh pohybu by pro něj byl vhodný.

Pes potřebuje i mentální podněty

Pravidelnou zátěž nepotřebuje pouze tělo. Trénovat musíme také mentální dovednosti. Existuje celá řada způsobů, jak staršího psa mentálně a vizuálně stimulovat. Při hraní můžete použít speciální hračky na trénování mozku, anebo se postarejte o to, aby měl pes neustále výhled z okna a mohl pozorovat dění venku. Dalším skvělým způsobem mentálního tréninku je obměňování tras a programu procházek – zkuste například vejít do oblíbeného parku jiným vchodem než obvykle.

5bodový plán PURINA® PRO PLAN® pro mentální zdraví psů

1. TRÉNINK PRO MOZEK

Stimulace mozku psa na každodenní bázi pomáhá udržet jeho mysl aktivní a bystrou. Měňte častěji trasu procházky a noste s sebou jeho oblíbené hračky. Po domě nebo po zahradě můžete rozmístit hračky s pamlskem, které bude moci pes hledat nebo si zahrajte hru "ukryj a hledej". (Kalorie z pamlsků by neměly překročit 10 % z celkového denního příjmu.)

2. SOCIÁLNÍ VAZBY A VZTAHY S LIDMI

Nezapomeňte na kvalitní trávení společného času. Mohou to být procházky, hry, mazlení nebo výcvik. Právě nácvik nových a jednoduchých povelů může obohatit jeho mentální zdraví.

3. SOCIÁLNÍ VAZBY S OSTATNÍMI PSY

Je-li pes zvyklý na společnost jiných psů, vyhledávejte místa, kde s nimi může komunikovat. Čas strávený s ostatními psy podporuje jeho aktivitu i mentální zdraví. Pokud si pes aktivity s jinými psy neužívá, nenuťte ho k tomu.

4. ZRAKOVÉ PODNĚTY

Zrakové podněty jsou pro udržení mozkové aktivity velmi důležité. Nechte ho pozorovat dění z okna, pokud to nejde, tak mu v případě dlouhé nepřítomnosti nechte puštěnou televizi.

5. PESTROST PROTI NUDĚ

Nabízejte psovi nové hračky, které může prozkoumávat. Udržíte jeho mysl aktivní a zažene nudu. 

Speciální výživa pro stárnoucí psy

Nutriční nároky psů se s přibývajícím věkem mění. Přechod na krmivo odpovídající jeho potřebám je jedno z preventivních opatření, které můžete svému psu snadno dopřát. Rozsáhlé studie potvrdily výhody podávání krmiva s obsahem specifických živin při podpoře stárnoucího organismu a při oddálení procesu stárnutí. Vitamíny pro starého psa by také neměly být opomenuty. Patentovaná* kombinace živin obsažených v granulích pro staré psy PURINA® PRO PLAN® Small & Mini Adult Dog 9+ Age Defence prokazatelně zlepšuje jejich mentální zdraví, včetně zlepšení paměti, pozornosti a schopnosti učení.

Mozek psa využívá glukózu jako zdroj energie. Od 7 až 9 věku mozkové buňky ztrácí schopnost využívat glukózu, a to má negativní dopad na jejich funkci. Krmivo vytvořené vědci a veterináři společnosti PURINA® obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem. Jedná se o speciální tuky, které se nachází v rostlinných olejích, např. v kokosovém oleji. Ty mohou být snadno přeměněné na energii přímo využitelnou stárnoucím mozkem. Poskytnutím energie, kterou mozek potřebuje, dochází ke zlepšení pozornosti, hravosti, mentální kondice a všech kognitivních funkcí. 

Pozdní léta života mohou být v životě vašeho psa báječným časem, během kterého spolu můžete prožít nezapomenutelné okamžiky. Když se váš pes dostane do geriatrické fáze života, snažte se mu poskytnout vše, co je ve vašich společných silách, s ohledem na jeho tělesné potřeby, zpomalený životní rytmus a energetické možnosti. Dopřejte mu také pravidelné kontroly u veterináře. Krmiva PURINA® PRO PLAN® Small & Mini Adult Dog 9+ Age Defence mohou hrát velmi významnou roli v udržení kvalitního života a zdraví vašeho psa v pozdním věku. Kompletní a vyvážené receptury pro starší psy obsahují patentovanou* kombinaci živin, která klinicky prokazatelně udržuje vašeho psa čilého, hravého a mentálně v kondici. To vše přináší možnost pro vás i vašeho psa si společně užít báječný život tak dlouho, jak to jen bude možné.

*V patentovém řízení (pro Evropu).