Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Trpíte, že skončil čas dovolených? Váš pes možná taky!

Trpíte, že skončil čas dovolených? Váš pes možná taky!

3 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Rozvolněnější letní režim skončil, což v mnoha domácnostech může vést k tomu, že mají lidé méně času na své psí přátele. Dospělí na samotu dobře trénovaní a zdraví psi klidných plemen by s přechodem z letního odlehčeného režimu na náročnější školní rok neměli mít závažnější problémy.

Pokud ale doma máte mladičkého divokého chlupáče, který si teprve zvyká na chvíle bez svého páníčka, mohly by se vám hodit některé rady, jak mu usnadnit čekání na to, až budete moci spolu konečně zase vyrazit na procházku.

Může vám zpočátku trhat srdce, když štěňátko nechápavě kňučí za dveřmi, výcvik k samostatnosti je naprosto zásadní pro klid vás, jeho i vašich sousedů. Poradíme vám, jak ve čtyřech krocích naučit pejska užívat si samoty, když jste pryč.

  1. Naučte psa, že se má zabavit sám. Nevěnujte se mu nepřetržitě, ani když hodně prosí.
  2. Unavte ho. Před odchodem se hodí procházka s hrou, aby si rád na chvilku odpočinul a netrpěl přebytkem energie. Pozor, všeho s mírou, není dobré psa ani přestimulovat.
  3. Naučte ho odpočívat na pelíšku. Spojte pobyt na pelíšku s pozitivními emocemi za pomoci pamlsků a tréninku. Naučte ho povel „místo“.
  4. Odcházejte na zkoušku. Proveďte všechny úkony potřebné k odchodu, ale venku zůstaňte zpočátku jen pár minut. Postupně interval prodlužujte, až pes pochopí, že se vždycky nakonec vrátíte.

Ať už se pes hlasitě projevuje ve vaší přítomnosti, nebo je to smutkem z osamění, nezoufejte. Nežádoucí štěkání se dá do určité míry odnaučit. Poradíme vám, jak.

  1. Zůstaňte klidní. Hlasité okřikování může v psovi vyvolat dojem, že se přidáváte k jeho zastrašování pošťáka nebo stížnosti na nedostatek aktivity. Většinou ho stejně nepřekřiknete, výborné je proto naučit ho mlčet na gesto.
  2. Naučte pejska mlčet na povel a gesto. Může se to zdát zvláštní, ale tento trénink začíná naučením povelu „štěkej“. Za každé štěknutí na povel dostane pes odměnu. Až si tento povel upevní, můžete začít s povelem „klid“. A zase je potřeba odměňovat.
  3. 3. Snažte se přijít na důvod štěkání. Ať už je to pohyb za dveřmi, setkání s jinými psy nebo nuda, odhalení podstaty psího sdělení může pomoci určit, na co se v tréninku máte soustředit.

U psa se projevuje lehká separační úzkost

V případě, že pes ničí věci, kálí po bytě, štěká, vyje, má stereotypní chování, při kterém například chodí v kruzích nebo škrábe na dveře, a vám se nedaří ho těchto projevů zbavit, zbystřete. Pokud je navíc váš odchod doprovázen zvýšeným sliněním a extrémní nervozitou psa, může se skutečně jednat o separační úzkost.

 

Důvody mohou být různé. Od změny majitele, traumat v mladém věku, změn v časovém harmonogramu, stěhování nebo výrazné změny ve „smečce“.

V případě počínající lehčí separační úzkosti je zásadní spojit pro psa stresující prožitek s něčím pozitivním a postupně ho naučit, že se nic vážného neděje. Výbornou pomůckou jsou například psí koberečky plné důkladně skrytých dobrot nebo hračky, které se dají naplnit pamlsky či psími paštičkami.

S odbouráváním příznaků stresu mohou pomoci i probiotika Pro Plan FortiFlora. Jsou vhodná pro všechny věkové kategorie psů, obsahují antioxidanty, živé bakterie mléčného kvašení a vitaminy A, E a C, které mohou pomoci podpořit imunitní systém. Pro dlouhodobou podporu střevní mikroflóry vyzkoušejte také krmivo s prebiotiky PURINA® PRO PLAN® Medium Adult Dog Sensitive Digestion.

Při závažnějších potížích je vhodné postup zkonzultovat s odborníky na psí chování.

Užijte si barevný podzim se spokojeným psem!