Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Citlivé zažívání u psů
Co způsobuje průjem u štěňat?

Jak pomoci štěněti, které trpí průjmem

3 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Má-li vaše štěně průjem, není to nic příjemného, zejména pokud jste právě ve fázi, kdy je učíte nevyprazdňovat se v bytě. Vedle problémů s úklidem je především každý majitel štěněte v takovém případě znepokojen tím, že se jeho štěně necítí dobře. Často také není snadné rozpoznat, jestli je průjem příznakem závažnějších potíží, nebo se jedná jen o nevýznamnou epizodu.

V tomto článku vám nabídneme informace o průjmu u štěňat a přidáme několik tipů, jak jej léčit.

Co způsobuje průjem u štěňat?

Průjem u štěňat může mít celou řadu různých příčin. Většina z nich nepředstavuje závažný problém a je možné je snadno vyřešit s cílem štěněti ulevit.

Stres
Po příchodu do nového domova bude štěně pravděpodobně ve stresu. Důvodem je úplně nové prostředí a fakt, že se okolo štěněte pohybují lidé, které nezná. Štěně se během několika dní v novém prostředí zabydlí a stres odezní.

Nové krmivo
Štěně, které trpí průjmem, může mít potíže přizpůsobit se nové stravě, kterou mu dáváte. Po dovršení prvního roku života by štěně mělo přejít z krmiva pro štěňata na krmivo pro dospělé psy. Zároveň je třeba si uvědomit, že tato změna může vyvolat průjem, což je zcela normální. Během několika dní si štěně na novou stravu zvykne a průjem by měl ustat. Pokud ne, poraďte se s veterinářem, zda je vhodné vyzkoušet jiné krmivo.

Paraziti
Malá štěňata se mohou snadno nakazit parazity, kteří vyvolávají průjem. Paraziti se často vyskytují ve znečištěném prostředí, což byste měli mít na paměti, když si vybíráte štěně, které si chcete vzít domů. Parazity může také přenést na štěně jeho matka, což je jeden z důvodů, proč je před pořízením štěněte důležité mít možnost si matku prohlédnout. Máte-li podezření, že důvodem průjmu jsou paraziti, vezměte štěně k veterináři.

To jsou jen některé z nejčastějších příčin průjmu. Ve skutečnosti existuje celá řada dalších příčin, včetně virových infekcí nebo změny kvality vody.

Kdy je třeba vzít štěně s průjmem k veterináři?

Má-li vaše štěně průjem, není snadné rozhodnout, zda je třeba s ním zajít k veterináři nebo ne. Pomoci vám může zjištění výskytu následujících příznaků.

Nejprve ověřte, zda ve stolici není krev. Krev ve stolici nikdy není dobrým znamením a je třeba ji brát opravdu vážně. Má-li štěně ve stolici krev, vezměte je co nejdříve ke svému veterinárnímu lékaři.

Má štěně černou a dehtovitou stolici? Pokud ano, může to být příznak závažnějšího problému, neboť to poukazuje na přítomnost natrávené krve ve střevech. Může to znamenat, že štěně má nějaký druh vnitřního krvácení.

Mezi další příznaky, které je třeba sledovat, patří ztráta chuti k jídlu a časté zvracení.

Nemá-li štěně žádný z uvedených příznaků, nebude pravděpodobně nutné brát je k veterináři – pokud ovšem není průjem častý nebo netrvá-li více než dva až tři dny.

Jak léčit průjem u psa?

Primární a zřejmě i nejúčinnější léčbou je podávání nedráždivé diety po dobu několika dnů. Začněte tím, že budete štěněti dávat malé porce vařené bílé rýže. Pokud se stav zlepší, můžete při dalším krmení přidat trochu vařeného kuřecího masa. Tato dieta by měla pomoci zklidnit žaludek a asi za den by štěně mělo mít opět stolici normální konzistence.

Jestliže se stav štěněte nezlepší nebo se dokonce zhorší, vezměte je co nejdříve k veterináři. Veterinární lékař může štěněti předepsat léky, které by mu měly pomoci.

Štěňatům, která trpí průjmem pravidelně, může pomoci speciální krmivo. Krmivo PURINA® PRO PLAN® Puppy Sensitive Digestion se směsí živin OPTIDIGEST obsahuje speciální kombinaci živin, která podporuje zažívání. Jedná se o mimořádně stravitelné přísady (např. vejce), které usnadňují trávení, a bentonit (přírodní jíl), který zlepšuje kvalitu stolice.

Krmiva pro citlivé trávení najdete ZDE.