MÁ MOJE KOČKA ALERGII NA KRMIVO?

MÁ MOJE KOČKA ALERGII NA KRMIVO?

MÁ MOJE KOČKA ALERGII NA KRMIVO?

MÁ MOJE KOČKA ALERGII NA KRMIVO?

MÁ MOJE KOČKA ALERGII NA KRMIVO?

MÁ MOJE KOČKA ALERGII NA KRMIVO?

MÁ MOJE KOČKA ALERGII NA KRMIVO?

Případy alergie na krmivo jsou u koček vzácné. Alergie na krmivo u koček obvykle spočívají v reakci na jeden zdroj proteinu v konkrétní potravině, který spouští alergickou zánětlivou odpověď organismu. Alergii na stravu nesmíme zaměňovat s častější "nesnášenlivostí potravin", která je méně závažná a vyvolává naprosto odlišný fyziologický proces.

Typické symptomy alergie na krmivo:

  • Kožní potíže – svědění a zarudlá kůže, lysiny nebo dokonce oděrky
  • Recidivující ušní infekce
  • Častější tvorba trichobezoárů (smotky chlupů)
  • Gastrointestinální potíže včetně zvracení a průjmu
  • Vzácně potíže s dýcháním

Máte-li podezření, že by vaše kočka mohla mít alergii na krmivo, poraďte se svým veterinárním lékařem. Nikdy neprovádějte pokus s vyloučením některých složek stravy z vlastní iniciativy, neboť to může vyvolat výživové potíže nebo karenci – kočka také může mít jiný zdravotní problém, který vyžaduje odlišnou léčbu.

Diagnostika alergie na krmivo

Diagnostika alergie na krmivo
 

Nejúčinnější metodou testování alergie na krmivo u koček je tzv. eliminační pokus s vyloučením některých složek stravy. Zkuste začít kočce dávat speciální hydrolyzované krmivo (např. PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline HA St/Ox Hypoallergenic), které obsahuje tak malé částice proteinů, že téměř nemohou vyvolat alergickou reakci. Další možností průkazu nesnášenlivosti potravin je podávat kočce stravu obsahující proteiny a sacharidy, které nikdy předtím nedostávala.

Pokud při podávání nového krmiva příznaky vymizí nebo se radikálně zlepší, je možné s jistotou potvrdit alergii na krmivo.

Doba trvání eliminačního pokusu závisí na typu potíží. Obecně platí, že například při kožních potížích je třeba speciální dietu podávat po dobu 4 až 12 týdnů. Kočka v tomto období musí konzumovat výhradně tuto speciální stravu a nesmí dostávat žádné pamlsky. Dodržovat takovou dietu je velmi obtížné, zejména pokud máte více koček. Pokud se vám striktní dodržování diety vymkne z rukou nebo kočka nové krmivo odmítá, otevřeně se svěřte veterinárnímu lékaři.

Po pokusném období
 

Po skončení pokusu veterinář přehodnotí stav zvířete. Nezaznamená-li zlepšení, bude zvažovat přítomnost dalších onemocnění. Jestliže ke zlepšení došlo, veterinář může doporučit postupně vracet zdroje proteinů do stravy a monitorovat reakce zvířete.

Pokud se po znovuzavedení původní stravy příznaky vrátí, pravděpodobně byla nalezena příčina potíží – vždy je ovšem možné, že problémy způsobuje více typů potravy.

 

Vyberte pro svoji kočku ten nejvhodnější výrobek
 

Jakmile jsou identifikovány přísady, které způsobují potíže, můžete se s veterinářem poradit, jaké krmivo je z dlouhodobého zdravotního hlediska pro vaši kočku optimální. Měla-li kočka těžké příznaky a změna stravy přinesla zlepšení, můžete se po poradě s veterinářem rozhodnout podávat speciální hydrolyzované krmivo dlouhodobě.

 

Podělte se o to se svými přáteli

ShareEmailtwitterFB