I když se kočky podle různých pramenů dostávají do let zhruba ve věku 7 let, neexistuje důvod, aby se kvalita jejich života po sedmém roce věku jakkoliv snižovala. Délka dožití dnes u koček přesahuje 14 let, což znamená, že kočky prožijí ve starším věku více než polovinu života. V tomto článku se zaměříme na účinky stárnutí u koček – a také na hlavní způsoby, jak můžeme starším kočkám pomoci zůstat co nejdéle v optimální kondici.

Jak je vaše kočka stará v přepočtu na lidský věk?čtu na lidský věk?

Jak je vaše kočka stará v přepočtu na lidský věk?

 

Srovnávací tabulka věku koček a člověka

7 - 44

8 - 48

9 - 52

10 - 56

11 - 60

12 - 64

13 - 68

14 - 72

15 - 76

16 - 80

17 - 84

18 - 88

19 - 92

20 - 96

21 - 100

 

Účinky stárnutí u koček
 

Čím bude vaše kočka starší, tím pravděpodobněji si u ní povšimnete níže uvedených příznaků stárnutí. Stejně jako u lidí jsou tyto příznaky patrnější s přibývajícími léty.

  • Nižší úroveň fyzické aktivity
  • Menší zájem o pobyt venku
  • Kočka déle spí
  • Oslabená imunita
  • Kočka má snížený apetit nebo je vybíravá
  • Je méně hravá
  • Častější hlasové projevy
  • Méně pečuje o srst
Účinky stárnutí u koček

Jak kočce můžeme pomoci, aby si udržela i ve vyšším věku pevné zdraví
 

S přibývajícím věkem se životní tempo koček přirozeně zpomaluje. O to důležitější je, abychom jim umožnili být nadále fyzicky i mentálně aktivní.

Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je pravidelná stimulace pomocí různých her. Díky hračkám, jako jsou myšky naplněné šantou kočičí nebo různé předměty na udičce, můžete procvičovat svaly, klouby a reflexy svého mazlíčka. Hry také pomáhají stimulovat mozek koček, které díky tomu zůstávají i ve vyšším věku mentálně čilé.

Dalším skvělým způsobem, jak kočky fyzicky i mentálně stimulovat, jsou různá interaktivní krmítka (anglicky puzzle feeders). Vzhledem k tomu, že kočka se musí snažit, aby se dostala k pamlsku, udrží si lépe optimální hmotnost – zvláště když uvážíme, že úroveň fyzické aktivity starších koček s věkem klesá.

Jak může pomoci výživa?
 

S věkem se kočkám mění fyzické parametry i způsob života. Stejně tak se mění jejich nutriční nároky. Speciální dietní krmiva, například PURINA® PRO PLAN® ADULT 7+, pomáhají kočkám zvládat nástrahy stárnutí a udržují starší kočky v dokonalé kondici.

Krmivo obsahuje unikátní směs živin s názvem LONGEVIS, která prokazatelně prodlužuje délku dožití koček starších 7 let v průměru o jeden rok, a to při plném zdraví. Směs obsahuje velké množství vitamínů podporujících imunitu, funkci ledvin a zažívání – vyznačuje se také vyváženým obsahem minerálních látek pro zdravý močový trakt.

PURINA® PRO PLAN® nabízí dietní krmivo s obsahem nutriční směsi LONGEVIS. Více se o dozvíte zde: PURINA® PRO PLAN® ADULT 7+

 

 

Podělte se o to se svými přáteli

ShareEmailtwitterFB