A B Č D G H I J K L M N O P R S T V Z

A

atletický pes (angl. Athletic dog)
Atletičtí psi velkých plemen spotřebovávají více energie, a to i když zrovna necvičí. Vyžadují proto vyšší energetický příjem. Atletická plemena mají „kuželovitý“ trup s dlouhými a silnými končetinami a štíhlé, svalnaté tělo. Typické je pro ně útlé břicho a hluboký hrudník. Mezi atletická plemena řadíme např. greyhoundy, labradorské retrívry či dalmatiny.
antioxidant​
Molekula bránící škodlivé oxidaci, jež může u zvířete vyústit v zánět. Jde o klíčové složky mnoha krmiv PURINA® PRO PLAN®, která podporují obranyschopnost. Silným antioxidantem je např. vitamin E.
aminokyseliny
Stavební kameny bílkovin. Existuje 22 aminokyselin. Zvířata si dovedou neesenciální aminokyseliny vytvářet sama. Esenciální aminokyseliny musí být dodávány v krmivu. U koček je takových aminokyselin 12, u psů 11.

B

biologická dostupnost
U krmiv pro zvířata se biologickou dostupností rozumí podíl absorbovaných živin dostupný pro další využití organismem.
březí (angl. gestating)
U koček trvá březost přibližně 64-67 dnů, u psů 58-68 dnů.

K

kalorie​
Jednotka energie. Zvířata energii přijímají v krmivu a tekutinách. Je využívána při aktivitě a přirozených tělesných pochodech. Nadbytečnou energii tělo skladuje ve formě tuku.
kastrovaný (angl. neutered) 
Kastrace znamená odstranění rozmnožovacích orgánů u kocourů či koček. Kastrované kočky jsou někdy náchylné k určitým neduhům, např. nadváze. Proberte s veterinárním lékařem vhodná krmiva.
kolostrum
Zvláštní živiny z prvního mateřského mléka. Kolostrum obsahuje velké množství protilátek a posiluje tak imunitní systém.
kompletní krmivo
Kompletní krmivo obsahuje všechny složky a živiny nezbytné pro zachování zdraví vašeho mazlíčka – a pro dodání dostatečného množství energie. Kompletní krmiva jsou navržena tak, aby sloužila jako jediný zdroj výživy pro vašeho mazlíčka bez potřeby dalších doplňků.

S

sacharidy​
Obsáhlá skupina potravin, jež zahrnuje např. cukr, škrob či celulózu. Sacharidy obsahují vodík a kyslík ve stejném poměru jako voda (2:1) a tělo je typicky štěpí za účelem získání energie.
střevní flóra
Prospěšné organismy ve zvířecím střevě, zahrnující bakterie, houby a kvasinky. Podporují zdravé zažívání, imunitu a syntézu vitaminů.
středně velký pes (angl. medium dog) 
Hmotnost dospělého psa je 10-25 kg.
Sterilizace (kastrace)
Zákrok prováděný u koček za účelem zabránění množení. Kastrované kočky mají zvláštní nároky na krmení.

Č

čekanka​
Přírodní prebiotikum, jež stimuluje růst prospěšných bakterií ve střevě. Podporuje zdravé zažívání a pomáhá zvládat tvorbu trichobezoárů.

H

hrubá vláknina
Podíl nestravitelné vlákniny v krmivu. Jedná se o vlákninu podporující dobrý stav trávicího ústrojí, ale jen s malou výživnou hodnotou. Její množství se určuje laboratorně.
hydrolyzovaný (angl. hydrolysed)
Sloučeniny jsou rozloženy na fragmenty tak malé, že nepůsobí (či pouze velmi zřídka mohou působit) alergické reakce.
hypoalergenní (angl. hypoallergenic)
Hypoalergenní krmiva neobsahují běžné alergeny, a tudíž minimalizují riziko alergické reakce u koček a psů.
hrubý popel
Podíl minerálních prvků v krmivu uváděný v informační tabulce na balení. Hrubý popel lze získat úplným spálením krmiva. Jde o minerální složku výživy.

O

onemocnění
Onemocnění je narušení zdravotního stavu zvířete či soubor příznaků, které se dají shrnout pod diagnózu. Např. ztuhlé klouby u stárnoucích zvířat bývají známkou artritidy.
obezita
Nadbytek tělesného tuku, který může narušit zdraví vašeho zvířete, jeho pohodu a kvalitu života. Obezita může vést k řadě zdravotních problémů od cukrovky po kardiovaskulární onemocnění. Požádejte veterinárního lékaře o doporučení ohledně obezity.
OPTINUTRITION
Pro každého psa či kočku, pro každou věkovou kategorii i plemeno je zde krmivo PURINA® PRO PLAN® v řadě OPTINUTRITION: Hodnotná výživa s cíleným zdravotním prospěchem. Každé krmivo v řadě je obohaceno o zvlášť vybrané živiny, které mají pro každé období života cílený přínos.
oxaláty (šťavelany)
Složka kalciumoxalátových močových kamenů, které u koček způsobují bolestivost při močení. Krmiva PURINA® PRO PLAN® mají zvláštní složení, jež omezuje tvorbu kalciumoxalátových a struvitových krystalů.

D

dehydratace
Stav způsobený nedostatkem tekutin. Může způsobit mnoho zdravotních potíží.
deriváty (produkty)
Obecně platí, že suroviny živočišného původu (např. kuřecí, hovězí, jehněčí a rybí maso) jsou kvalitním zdrojem bílkovin, esenciálních mastných kyselin, železa a některých vitamínů skupiny B. „Maso a živočišné deriváty/produkty“ je pojem používaný pro označování krmiv pro zvířata a vztahuje se na všechny suroviny živočišného původu. Dle legislativy musí být tyto suroviny shledány jako způsobilé pro lidskou spotřebu a pocházet ze zvířat, jež prošla veterinární prohlídkou. Často jde o přebytky potravinářského průmyslu.

T

tuk
Skupina živin s vyšší energetickou hodnotou, než mají cukry a bílkoviny. Tuky jsou nezbytné pro zdraví zvířat. Problém způsobí ve chvíli, kdy jsou ve větším množství konzumovány např. v odměnách a zbytcích.
trichobezoár (angl. hairball)
Smotek chlupů, které se hromadí v žaludku, když kočka pečuje o srst. Pokud problém není řešen, hrozí ucpání trávicího ústrojí.
triglyceridy
Sloučeniny skládající se z glycerolu a tří mastných kyselin. Jsou hlavní složkou tělesného tuku psů a koček.

M

mastné kyseliny
Esenciální mastné kyseliny (EMK/EFA) jsou ve zdravém krmivu nezbytné. Mnohá krmiva PURINA® PRO PLAN® obsahují mastné kyseliny, jež podporují tělesné pochody od normálního růstu srsti po smyslové funkce.
metabolismus
Chemické procesy v těle, které umožňují získávání energie z krmiva, a tedy i růst.
mikroflóra
Populace střevních bakterií, které za rovnovážného stavu podporují zdravé zažívání. Sortiment PURINA® PRO PLAN® zahrnuje několik krmiv zaměřených na vyváženou mikroflóru.
Malý/mini pes (angl. Small/mini dog)
Hmotnost dospělého psa nepřesahuje 10 kg.

V

vláknina
Složka nezbytná pro zdravé zažívání a střeva. Vláknina omezuje tvorbu trichobezoárů u koček. Je klíčovou složkou mnoha psích a kočičích krmiv PURINA® PRO PLAN®.
velký/XL pes (angl. large/XL dog)
Hmotnost dospělého psa přesahuje 25 kg.

G

gastrointestinální (angl. gastrointestinal)
Vztahuje se k žaludku a střevům. Zdravá krmiva jsou nezbytná pro správné zažívání.
glukóza
Jednoduchý cukr kolující v krvi. Je nezbytný pro hospodaření s energií.
glyceridy
Jsou to sloučeniny jedné či více mastných kyselin a glycerolu. Jsou součástí rostlinných olejů a živočišných tuků.

L

lepek
Zásobní bílkovina obsažená v mnohých obilovinách. Někdy u zvířat způsobuje alergické reakce.
longevis
Směs živin PURINA® PRO PLAN®, která prokazatelně prodlužuje délku dožití koček starších 7 let v průměru o jeden rok, a to při plném zdraví. Obsahuje velké množství vitamínů podporujících imunitu, funkci ledvin a zažívání – vyznačuje se také vyváženým obsahem minerálních látek pro zdravý močový trakt.

J

jaterní (angl. hepatic)
Týkající se jater

I

imunitní systém
Soustava orgánů a buněk, které rozpoznávají cizorodé látky v organismu zvířete a brání jim ve škodlivém působení. Zdravý imunitní systém chrání před patogeny, viry, bakteriemi, plísněmi a parazity.
inzulín
Hormon řídící metabolismus cukrů v těle. Nezbytný pro hospodaření s glukózou, jež zvířatům slouží jako zdroj energie.

N

nutrisavour
Řada krmiv PURINA® PRO PLAN® kombinující výjimečnou výživnou hodnotu a chuťově atraktivní suroviny.
nadváha
Je důležité znát optimální hmotnost zvířete s přihlédnutím k jeho specifickým potřebám. Zvířata trpící nadváhou jsou náchylná k řadě onemocnění, jako je cukrovka či kardiovaskulární onemocnění. Zeptejte se veterinárního lékaře, jaké je ideální váhové rozmezí pro vašeho psa či kočku. Pro orientační posouzení u psů i koček – při pohledu na tělo zvířete shora byste měli rozeznat zúžení linie pasu.

P

paraziti
Organismy žijící uvnitř těla domácího mazlíčka či na něm. Mohou způsobit různá onemocnění, od průjmu po podráždění kůže.
prebiotika
Živiny, které podporují růst prospěšných mikroorganismů především ve střevech. Některé se vyskytují přirozeně, jiné jsou součástí krmiv PURINA® PRO PLAN®.
Probiotika 
Živé bakterie a kvasinky vyskytující se přirozeně ve zdravém trávicím ústrojí zvířat. Přídavek probiotik v krmivu pomáhá zajistit rovnováhu prospěšných organismů ve střevech.
Protein
Živiny obsažené v krmivu. Proteiny/bílkoviny se skládají z řetězců aminokyselin. Jsou nezbytné pro zdravý vývin svalů, kostí, srsti a dalších tkání.

R

Robustní pes (angl. Robust dog)
Tělo psů robustních plemen má „válcovitý“ tvar, je velké, rámec je mohutný a množství břišního tuku je výraznější. Robustní psi velkých plemen mívají obecně vyšší podíl tělesného tuku, takže nižší kalorický příjem jim pomáhá předejít nadváze

Z

Zubní kámen (angl. Tartar)
Neviditelná nebo světlá měkká vrstva, která se na zubech vyskytuje zejména po jídle. Lze ji odstranit čištěním zubů kartáčkem. Jako prevence mohou sloužit k tomu navržená krmiva PURINA® PRO PLAN®.