Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Adopting a Farm or Barn Cat

Adopce kočky z farmy nebo ze stodoly? Zde se dozvíte, co můžete očekávat

5 min. čtení

Některým kočkám vyhovuje péče v domácím prostředí, jiné vyžadují neustálou pozornost a pak jsou tu kočky chované na farmě. Ty patří k nejsamostatnějším a nejnezávislejším typům domácích zvířat. Dejte jim láskyplný domov a volnou ruku na dvorku, ve stodole nebo samozřejmě na farmě a budou ve svém živlu.

Pokud uvažujete o adopci venkovní kočky pocházející ze stodoly, připravili jsme pro vás stručného průvodce, co od ní můžete očekávat. Čtěte dále a dozvíte se více o procesu, jak do své domácnosti přibrat venkovní kočku, která miluje nezávislost. 

 

Co je to kočka ze stodoly?

Stodolní, venkovní, farmářské nebo komunitní kočky jsou obvykle kočky smíšených plemen, které žijí volně venku a které si mohou od lidí držet odstup. V některých případech mohou být divoké, což znamená, že se jim vůbec nemusí líbit kontakt s lidmi. 

Nejdůležitější věc, kterou je třeba mít na paměti, když uvažujete o adopci farmářských koček, je, že byste na sebe vzali roli ochránce, a ne roli majitele nebo přítele. I když se kočka ze stáje může stát v blízkosti vás přátelštější a sebevědomější, vaší hlavní úlohou bude poskytovat potravu, přístřeší a péči, a ne nutně takový typ vztahu, kdy jste v těsné blízkosti a užíváte si blízké pouto. 

Kromě toho se nenechte zmást názvem "kočka ze stodoly"; k tomu, abyste si ji mohli adoptovat, ve skutečnosti nepotřebujete mít stodolu nebo farmu. Vhodný by byl jakýkoli typ domova s velkým, neformálním - a hlavně bezpečným - venkovním prostorem, pokud jim lze dopřát volnost a nejlépe nějaké plochy s vegetací, jako je dvůr, zahrada nebo pole, na kterých se mohou pohybovat. Jako vrcholoví predátoři, kteří s velkou pravděpodobností přežijí i bez vás, potřebují také příležitosti k lovu. 

Většina koček ze stodol je vynikajícími a nadšenými lovci, a budou regulovat počet škůdců. Jen pozor, abyste se nedostali do konfliktu se sousedy.

Statkové kočky rozhodně nejsou stejné jako bytové kočky. Mějte to na paměti, pokud si chcete nějakou adoptovat.

 

Jak nejlépe pečovat o kočky na farmě

Celkově lze říci, že farmářské kočky jsou poměrně nenáročné na údržbu a nevyžadují tolik péče a pozornosti jako jiné kočky. Existuje však několik základních věcí, které můžete udělat, abyste se na život s kočkou ze stodoly připravili.

 • Zajistěte přístup ke stálému krytému, teplému a počasí odolnému přístřešku.
 • Zajistěte, aby pro ně bylo okolí bezpečné a nehrozilo jim žádné nebezpečí, jako jsou chemikálie, jedy nebo rušné silnice.
 • Zajistěte denně vodu a potravu a ujistěte se, že jsou misky na místě, kam se nedostanou jiná zvířata, jako jsou lišky, jezevci a ježci.
 • Vyhřívané misky s vodou jsou v zimě nebo v případě, že žijete v chladné oblasti, nezbytností. Pokud to není možné, musíte ji několikrát denně kontrolovat. Totéž platí pro úkryt, který by měl obsahovat speciální podestýlku, aby poskytoval dostatek tepla.
 • Měli byste kočce zajistit přístup k nějakému druhu vegetace, například na zahradu, pole nebo do lesa.
 • Než si s sebou domů přinesete novou kočku, ujistěte se, že prošla důkladnou zdravotní prohlídkou a že má všechna očkování
 • Vykastrujte kočku a ujistěte se, že je očipovaná (a že čip je aktualizovaný s vašimi údaji).
 • Seznamte se s jejich zvyky a věnujte zvýšenou pozornost jejich chování. Protože se tyto kočky více toulají, je u nich větší pravděpodobnost zranění, takže pokud si všimnete něčeho neobvyklého, poraďte se s veterinářem.

 

Na co se musíte připravit při adopci kočky ze stodoly

Jakmile se rozhodnete adoptovat kočku ze stodoly, je čas přivést si ji domů. Zde je několik tipů, které vám i vaší nové kočce usnadní přechod.

1. Připravte jí pelíšek. 

2. Prvních několik týdnů je nejlepší držet ji v uzavřeném prostoru, dokud si nezvykne na nový domov. Může to být garáž, kůlna nebo stodola. Pokud ji hned pustíte na svobodu, mohla by utéct a snažit se najít svůj starý domov.

3. Poskytněte jí dostatek chutné potravy, aby se naučila, že se jedná o místo, kde bude mít vždy jídla dosytosti, a proto se jí vyplatí zůstat poblíž.

4. Dejte jí čas, aby se usadila. Nejlepší způsob, jak to udělat, zcela závisí na její osobnosti a zázemí. Pokud je divoká a/nebo nervózní, nebude vaši pozornost vítat a mnohem lépe se zabydlí, když ji necháte, aby se s novým prostředím sžila sami, bez stresu z vašeho zasahování. Pokud je sebevědomější nebo se v minulosti pohybovala mezi lidmi a je přátelská nebo se jich alespoň nebojí, můžete trávit čas v její blízkosti, ale nepokoušejte se s ní komunikovat, pokud to sama aktivně nevyžaduje.

5. Udržujte v čistotě prostor, ve kterém se nachází. Pokuste se zajistit, aby prostor, ve kterém je zavřená, byl dostatečně velký, aby mohla jako toaletu používat místo daleko od místa, kde spí a jí. Většina volně se pohybujících koček si najde vlastní prostor pro toaletu, ale když je pohyb kočky omezen, musí mít možnost oddělit toaletu od místa, kde pobývá.

6. Zajistěte jim denní světlo a dostatek čerstvého vzduchu a vytvořte jim příjemné prostředí, ve kterém budou kočky rády.

7. Zařaďte do prostředí spoustu obohacujících prvků, které simulují možnosti lovu, věci k pozorování, různé výšky, věci k lezení a spoustu míst k úkrytu, spánku a odpočinku. Tyto kočky se často cítí mnohem bezpečněji, pokud mají místa, kde se mohou schovat.

8. Dopřejte jim dostatek volnosti. 

Až si zvyknou na nové prostředí (a na vás, pokud mají rády lidskou společnost), nechte je volně se pohybovat, ale ujistěte se, že mají v případě potřeby vždy snadný přístup k úkrytu, potravě a vodě. To obvykle trvá přibližně čtyři týdny.

 

Proč se kočky na farmách liší od ostatních koček

Farmářské kočky mohou být skvělým společníkem, a přestože nejsou tak přátelské jako kočky domácí, mohou si lidi kolem sebe oblíbit. Navíc mají spoustu vlastností, které kompenzují jejich nezávislejší povahu.

 • Jsou to vynikající lovci zvyklí lovit drobné hlodavce, jako jsou myši. Pokud žijete na farmě, mohou být skvělým pomocníkem při hubení škůdců.
 • Milují svou nezávislost, díky níž jsou nenároční na údržbu. 
 • Dokážou se dobře sžít s ostatními zvířaty, a tak jsou z nich často skvělé stájové kočky. 
 • Rozhodně nejsou dobrými bytovými mazlíčky, protože mnohem raději tráví čas venku, zkoumají a jsou samy - a těsná blízkost člověka je často silně stresuje. Jakmile se však vaše volně pobíhající kočka v novém domově zabydlí, může si občas užít domácí pohodlí, pokud necháte otevřené dveře nebo okno!
 • Farmářské kočky jsou často nadšenými lovci, což vás může přivést do konfliktu s blízkými sousedy - pokud nemají dobré příležitosti k lovu, chytají zpěvné ptactvo, malé králíčky a dokonce si dopřávají i trochu okrasného rybolovu v jezírku.

 

Adopce kočky, bez ohledu na to, zda se jedná o kočku domácí nebo tu ze stodoly, může být úžasným zážitkem. Všechny kočky si zaslouží bezpečný a láskyplný domov, takže doufáme, že vám tento článek pomohl zodpovědět všechny otázky, které vás k tomuto tématu mohly napadnout. 

Pokud si nejste jisti, jaký typ kočky by nejlépe vyhovoval vašemu životnímu stylu, vyzkoušejte náš kvíz pro výběr plemen a zjistěte, jaké další kočky by pro vás mohly být nejvhodnější. 

Chcete se o kočkách dozvědět více? Dále si přečtěte tento článek o porozumění řeči těla vaší kočky.