S nadšením pro vaše miláčky.
Sphynx

Sphynx

Plemeno sphynx zaručeně poznáte, jeho příslušníci totiž vypadají holí. Tyto kočky ale nejsou dokonale bezsrsté, mají jemné chloupky jako třeba broskev. Nemají však žádné vousy, ani řasy. Hlava se podobá plemenu devon rex. Oči jsou hluboké a mají tvar citronu. Tělo je subtilní, ale zároveň svalnaté, s mohutným hrudníkem. Dlouhé a štíhlé nohy vypadají jako prohnuté, za to může tvar hrudníku. Ocas je dlouhý, zužující se a na dotek tvrdý. Jelikož sphynx hřejí a jsou hebké na dotek, dostaly přezdívku "semišový termofor". Kůže je na částech hlavy, těla a nohou vrásčitá, všude jinde by ale měla být napnutá. Na kůži je jasně viditelná pigmentace. Přípustné jsou všechny kresby a barvy kůže.

Co je třeba vědět
  • Velmi aktivní a zvídavá kočka
  • Společenská a závislá kočka
  • Velmi upovídaná kočka
  • Štíhlá a elegantní kočka
  • Jednou týdně
  • Ano
  • Kočka žijící v domě
  • Mohou potřebovat seznámení před tím, než budou žít s dětmi

Osobnost

Sphynx je společenská, rozverná kočka, která miluje pozornost. Často hlasitě vítá svého majitele, když se vrátí domů. Jsou vysoce inteligentní, hravé, upovídané a mazlivé. Považovat je můžeme za šampiony ve vrnění. Rády spí se svými páníčky pod přikrývkou. Mají o jeden nebo dva stupně vyšší tělesnou teplotu než běžné kočky, a tak neustále potřebují kompenzovat tepelné ztráty. Vzhledem k tomu, že nejsou srstí chráněné proti povětrnostním vlivům, nesmí být v chladu. Nerady sedí na studených površích a milují ústřední topení. Pokud chodí ven, je potřeba chránit kůži před sluncem.

Původ

Země původu: Kanada

Ostatní jména: Kanadská bezsrstá kočka

Bezsrsté kočky jsou známy po staletí. Říká se, že je chovali už Aztékové. Kočka sphynx ale je první plemeno, které bylo cíleně vyšlechtěno, aby mělo právě tuto vlastnost. Chovný program začal v roce 1966 v kanadském Ontariu, kde se narodil bezsrstý kocour. Většina dnešních koček sphynx jsou pak potomci tří bezsrstých koťat nalezených v Torontu v roce 1978.

Zdraví

Výživa

Péče o srst

Plemena koček nejvhodnější pro děti