Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Grey cat sitting on a leather sofa

Jak zabránit kočkám ve škrábání nábytku

5 min. čtení

Pokud máte kočku, která nechce přestat škrábat váš nábytek, pravděpodobně přemýšlíte, jak ji přimět, aby toho nechala. Proto jsme pro vás připravili tento praktický návod, který vám pomůže zabránit tomu, aby vaše kočka zničila vaši pohovku.

Není nic horšího než si pořídit novou pohovku a po příchodu domů zjistit, že ji vaše kočka nebo kotě roztrhalo na cáry, nebo najít hluboké škrábance v čerstvě natřených zárubních. Kočky škrábající nábytek mohou být skutečným problémem, zejména pokud jste hrdí na svou bezchybnou domácnost. Někdy se může zdát, že to vaše kočka snad dělá schválně, aby způsobila potíže, ale je důležité vědět, že škrábání na koberec a nábytek je hluboce zakořeněný instinkt a má řadu výhod pro její zdraví i pohodu.

Čtěte dále a zjistěte, jak zabránit kočkám ve škrábání nábytku a proč se vždycky zdají být zaměřeny speciálně na vaše oblíbená místa.

 

Proč vaše kočka škrábe koberec a nábytek?

I když se může zdát, že vaše kočka jen ráda ničí věci, ve skutečnosti škrábe z mnoha důvodů. Za prvé, škrábání je pro kočku tréninkem celého těla a protahuje svaly a šlachy od drápků až po hřbet.

Pokud se vám stává, že vaše kočka často škrábe koberce, vězte, že to nedělá proto, aby vám lezla na nervy. Kočičí tlapky obsahují pachové žlázy a při škrábání předmětů uvolňují viditelnou a chemickou pachovou značku, která identifikuje jejich teritorium v domácnosti. Nejčastěji se zaměřují na nápadná a často používaná místa, jako jsou koberce nebo pohovky, nebo dokonce vaše oblíbené křeslo. Je to proto, že škrábání těchto míst jim dodá pocit většího bezpečí a zbaví je stresu tím, že na věci přenese svůj pach, takže se budou cítit jako doma.

Kromě toho zvyk kočky škrábat nábytek znamená, že se snaží starat o své drápky a udržovat je ostré tím, že si obrušuje jejich zrohovatělou část, což je udržuje v perfektní kondici. Když k tomu dojde, většina koček dává přednost nábytku, protože je svislý a má hladký povrch, což je pro broušení ideální.

Někdy to kočky mohou dělat jednoduše z nudy, což je běžné zejména u domácích koček, které nemají dostatek duševní stimulace. Teď už víte, co je k tomu vede, ale jak vlastně kočkám zabránit, aby škrábaly nábytek?

Jak zabránit kočkám, aby škrábaly nábytek

Nejlepším způsobem, jak zabránit kočkám v poškrábání nábytku, je poskytnout jim dostatek příležitostí ke škrábání v domácnosti. Kočky venku škrábou stromy a sloupky, takže je dobré simulovat podobné prostředí uvnitř pomocí škrabadel. Tím snížíte riziko škrábání koberců, protože kočky přesunou svou pozornost na něco atraktivnějšího.

Ujistěte se, že kupujete pouze kvalitní škrábací stromy a sloupky, které jsou pevné, takže se nebudou kývat, když na ně vaše kočka škrábe, protože by ji to mohlo odradit. Měli byste se také ujistit, že škrabadla jsou dostatečně vysoká, aby se vaše kočka mohla natáhnout až nahoru a mohla si procvičit tak důležité svaly.

Můžete také zkusit poskytnout odřezky látek, kůrou potažené špalky, zbytky měkkého dřeva nebo sisalová vlákna, abyste jim zajistili dostatek rozmanitosti a zabavili je. Jakmile budou mít tyto zábavné, snadno poškrábatelné předměty, je méně pravděpodobné, že se zaměří na váš nábytek.

Umístění je důležité

Umístěte škrabadla a předměty po celém domě na místa, kde vaše kočka ráda odpočívá, nebo do blízkosti předmětů, které již škrábe (např. područky pohovky). Dobrým nápadem je také umístění v blízkosti míst, kde kočky spí, protože většina koček se ráda protáhne a podrbe, jakmile se probudí.

Pokud vaše kočka nejeví o škrabadlo zájem, můžete zvážit variantu s visící hračkou, která ji povzbudí k jeho prozkoumání, nebo můžete její pozornost upoutat přidáním kočičího dudlíku.

Zastavení opakovaných přešlapů

Pokud se snažíte zabránit kočkám v opakovaném škrábání nábytku, měli byste se ujistit, že jste daný předmět (předměty) vyčistili důkladně, abyste odstranili pachové stopy. Kočky budou s větší pravděpodobností škrábat místa, kde cítí, že jejich pach mizí, a budou ho chtít "doplnit". Doporučujeme použít jemný, netoxický roztok, který je vhodný pro danou oblast, a poté se ujistěte, že se vaše kočka k dané oblasti nepřibližuje, dokud nezaschne.

Zabraňte škrábání z nudy

Pro kočky, které škrábou nábytek z nudy nebo nedostatku pohybu, zvažte nákup hraček pro kočky nebo koťata a zajistěte, abyste si naplánovali tolik potřebné hraní s vámi a vaší kočkou. Na trhu je k dispozici spousta hraček pro kočky, od elektronických myší až po škádlítka, takže určitě existuje možnost, kterou si vaše kočka zamiluje!

Jak zabránit kočkám ve škrábání koberců

Pokud máte kočku, která nejraději škrábe ve vodorovné poloze, váš koberec může vypadat trochu hůře. Nejlepším způsobem, jak zabránit kočkám v jejich škrábání, je opatřit si doma škrábací rohože a povzbuzovat kočku, aby je používala spolu s hračkami.

Mezi další způsoby, jak zabránit kočce v poškrábání koberců, patří postříkání koberců citrusovou vůní nebo jejich vyčištění čpavkem a octem. Kočky mají velmi silný nos a nemají rády některé silné chemické látky nebo vůně, jako jsou citrusy, levandule nebo máta peprná, takže se ukázalo, že tyto prostředky jsou velmi účinné, aby kočku od koberce odradily. Přestože vy je po jejich použití nemusíte cítit déle než několik hodin, vaše kočka je bude cítit několik dní.

Nyní tedy víte, jak zabránit kočkám v poškrábání nábytku a koberců! Vyzkoušejte naše rady a vaše oblíbené křeslo bude v mžiku bez škrábanců. Nezapomeňte jim nikdy nevyčítat, že věci škrábou, protože je to přirozený instinkt koček a dělají to z mnoha prospěšných důvodů!

Pokud se obáváte, že je vaše kočka příliš destruktivní, obraťte se na svého veterináře – vždy vám rád pomůže.