Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Small kitten sitting with dog in long grass

Seznámení nové kočky s ostatními domácími mazlíčky

7 min. čtení

Kočky jsou pověstné svou nezávislostí, což je jeden z důvodů, proč se tak dobře hodí jako domácí mazlíčci, zejména pro ty, kteří nechtějí mít chlupatého přítele, který je příliš náročný.

Tato vlastnost však může mít i odvrácenou stranu, protože může způsobit, že se kočky stanou trochu nespolečenskými a nepředvídatelnými. Pokud vás tedy zajímá, jak seznámit kotě se psem nebo kočkou, v první řadě je třeba vědět, že musíte být trpěliví, chápaví a přistupovat opatrně – po nějaké době by si měli všichni rozumět.

 

Přivedení kotěte domů

Dobrou zprávou je, že dospělé kočky bývají ke koťatům nebo mladým kočkám mnohem vstřícnější než ostatní dospělí jedinci. Pokud jsou obě kočky kastrované, je to ještě lepší (za předpokladu, že váš veterinář uzná, že kotě je dostatečně staré na kastraci).

Než si kotě přinesete domů nebo v prvních dnech po seznámení s kočkou, zvykejte stávající kočku na pach jejího nového společníka. Během prvního týdne vyměňujte jejich podestýlku, a pokud se některá z koček v blízkosti pachu rozčiluje nebo trápí, pokuste se ji uklidnit tím, že jí nový pach spojíte s pozitivním zážitkem, například s chutným pamlskem.

Přestože kočky a psi mohou být skvělými přáteli, nebo spolu mohou žít docela spokojeně, některá zvířata by se měla držet od koček dál. Malá chlupatá zvířata, jako jsou králíci, morčata, myši, potkani, pískomilové a činčily, a také plazi musí být před kočkami vždy chráněni.

 

Nechejte kočku usadit se v novém domově

Prioritou při seznamování nové kočky s vaší stávající kočkou nebo psem je pomoci oběma zvířatům, aby se cítila uvolněně ve společnosti toho druhého. Pro usnadnění celého procesu je tedy důležité, aby se vaše kočka nejprve s novým prostředím sžila.

Před zahájením procesu seznamování je nejlepší držet obě zvířata nějakou dobu odděleně. Poskytněte své nové kočce vlastní pokoj, kde se může na několik dní zabydlet s vlastním jídlem, teplým pelíškem, miskami na vodu a záchůdkem. Používejte po domě jeden nebo dva difuzéry se syntetickými feromony ve spreji a v zásuvce, zejména v místnostech, kde vaše domácí zvířata žijí, protože jim mohou pomoci uvolnit se a přijmout přítomnost ostatních zvířat.

 

Zahájení procesu představení

Jak seznámit novou kočku s vaší stávající kočkou?

Pokud si domů, kde již žije dospělá kočka, přivádíte druhou kočku, řiďte se těmito radami, aby bylo seznamování pro vás všechny bezpečnější a úspěšnější:

 • Zatímco se nová kočka zabydluje ve svém pokoji, začněte ji seznamovat s pachem vaší stávající kočky. Nechte kočku očichat vaše ruce a oblečení. Jemně na ni mluvte a uklidňujte ji hlazením.
 • Jakmile se zdá, že obě kočky jsou s pachem té druhé spokojené, můžete je nechat prozkoumat teritorium té druhé, ale stále je držet odděleně.
 • Až si budete jisti, že se obě ve svém teritoriu cítí uvolněně, můžete začít seznamovat svou kočku s novou kočkou. Jednu kočku držte bezpečně v přepravce a druhou nechte přepravku s kočkou několik minut volně prozkoumávat a očichávat. Zabezpečená kočka bude v bezpečí a přepravka jí zabrání v útěku. Poslední, co v tuto chvíli potřebujete, je bláznivá kočičí honička! Počítejte s tím, že na sebe budou určitou dobu zírat, syčet a hrbit se, než si na sebe zvyknou. Je to naprosto normální chování a přejde to, takže se snažte nereagovat. Pokud se vám však zdá, že seznámení proběhlo příliš brzy a že se snaží útočit jedna na druhou, oddělte je zase na chvíli, než to zkusíte znovu.
 • Toto cvičení budete muset několikrát opakovat v různých místnostech a střídat "zabezpečenou" a "volnou" kočku, dokud na sebe nebudou reagovat klidně.
 • Nenuťte kočky, aby byly blízko sebe. Dejte jim dostatek prostoru a místo, kam mohou utéct, pokud chtějí mít trochu klidu.

 

Pokud vše půjde dobře, měly by se z vašich dvou koček stát velké kamarádky, které si spolu budou hrát a společně se mýt a ošetřovat, ale buďte trpěliví. Vývoj takového vztahu může trvat delší dobu a nedojde k němu hned při prvním seznámení nového kotěte s vaší kočkou.

Pokud se zdá, že se ve vzájemné společnosti skutečně necítí dobře, a nejsou žádné známky zlepšení, oddělte je a požádejte svého veterináře o další rady. Ten vám může doporučit odborníka na kočičí chování, který vám nabídne odbornou pomoc.

Při snaze o navázání přátelství mezi kočkami je užitečné pravidlo dvou týdnů. Pokud jste se dva týdny řídili výše uvedenými radami, ale přes veškerou snahu jste stále skončili se dvěma kočičími osobnostmi, které se prostě nesnášejí, zeptejte se sami sebe, zda by nová kočka nebyla šťastnější v jiném domově. Možná bude pro obě kočky šetrnější, když zvážíte, zda by se vaše nová kočka neměla přemístit do rodiny, která jí může poskytnout vřelé přijetí od každého člena rodiny.

 

Jak seznámit kotě se psem?

Seznámení potenciálně nervózní kočky s vzrušivým psem je třeba provádět opatrně, aby se obě zvířata cítila dobře. Pokud hledáte odpověď na otázku, jak seznámit kočku se psem, je nejdůležitější mít na paměti bezpečnost – jak psa, tak kočky. Příliš vzrušený pes nebo štěně může kotěti snadno ublížit a vyděšená kočka může svými drápy napáchat mnoho škod. 

Proto postupujte pomalu, soustřeďte se na potřeby obou zvířat a můžete vypěstovat nádherné přátelství založené na vzájemném respektu. 

I když je váš stávající pes na kočky zvyklý – a je nepravděpodobné, že by nad novou kočkou nebo koťátkem pozvedl obočí – je stále důležité věnovat seznamování velkou pozornost. Řiďte se našimi užitečnými radami pro bezproblémové seznámení.  

 • Začněte tím, že novou kočku umístíte do ohrádky nebo přepravky odolné proti psům, a psa přiveďte na vodítku.
 • Odměňte svého psa za klid, a i když opakovaně štěká, sami zůstaňte klidní.
 • Postup opakujte v různých místnostech a pokaždé se ujistěte, že se kočka i pes cítí bezpečně.
 • Jakmile si budete jisti, že jsou klidní a uvolnění, dovolte kočce vyjít z přepravky nebo ohrádky, ale psa držte na vodítku.
 • Zůstaňte klidní – zvířata vnímají váš stres – a dovolte jim, aby se začali navzájem zkoumat. Pokračujte v odměňování dobrého, klidného chování. Opakujte to v co největším počtu místností.
 • Dohlížejte na ně, dokud nebudete vědět, že spolu budou vycházet, a psa pusťte ve společnosti kočky z vodítka, až když si budete jisti, že nebude reagovat nebo se ji snažit pronásledovat.
 • Ujistěte se, že kočka má nějaké vyvýšené místo mimo dosah psa, kam může utéct, pokud se bude cítit nepříjemně.
 • Pokud máte více než jednoho psa, seznamujte kočku vždy jen s jedním psem.

 

Vytvořte individuální prostory pro kočku a psa

Ujistěte se, že váš pes nemá přístup do kočičího záchodku, protože psi jako mrchožrouti pravděpodobně jeho obsah zkonzumují – nic pěkného, ale je to tak! Také by bylo nejlepší oddělit kočky a psy v době jídla, aby mohli oba jíst v pohodlí – můžete zkusit krmit v oddělených místnostech nebo krmit kočku na vyvýšeném povrchu, na který pes nedosáhne.

A nakonec se ujistěte, že vaše kočka má dostatek příležitostí honit, pronásledovat a vrhat se na pohyblivé hračky. Váš pes nejspíš nebude chtít, aby vaše kočka používala jeho ocas jako hračku.

Nejdůležitějším aspektem při seznamování nové kočky se psem je bezpečnost. Pokud je váš pes v blízkosti kočky trvale vzrušivý nebo agresivní (nebo naopak), poraďte se se svým veterinářem a poraďte se o doporučení ke specialistovi na chování domácích zvířat.

Nyní, když už víte, jak seznámit kočku se psem nebo jinou kočkou, stačí trpělivost – uvidíte, že se z nich za chvíli stanou nejlepší přátelé.