Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Mohou kočky jíst šunku?
Can Cats Eat Avocado

Mohou kočky jíst avokádo?

4 min. čtení

Avokádo, namazané na toastu, s vejci a chilli vločkami, může být jednou z nejchutnějších snídaní a jako ingredience si získalo celosvětovou oblibu. Ale zatímco pro lidi je skvělé, je jeho konzumace zvířaty v pořádku a mohou avokádo jíst kočky?

Je to ovoce plné živin a vitamínů, které jsou pro lidi velmi užitečné, ale zdá se, že pro kočky nemusí být tak skvělé. V tomto článku se do toho ponoříme a probereme některé důvody, proč avokádo není pro kočkovité šelmy tou nejprospěšnější potravinou.

 

Mohou kočky jíst avokádo?

I když má avokádo v lidské stravě mnoho výhod, obsahuje toxin zvaný persin, který může být pro zvířata, kočky i psy, škodlivý. Persin se nachází především ve slupce, listech a jádru avokáda a při konzumaci velkého množství může kočkám způsobit zdravotní problémy.

Pro lidi je avokádový olej považován za "dobrý tuk", ale pokud ho sní kočka, může ovlivnit její trávicí trakt a způsobit zánět slinivky břišní. Avokádo může u některých koček vyvolat také alergii, která může vést ke zvracení, průjmu, horečce, bolestem břicha nebo potížím s dýcháním či příjmem potravy.

Pokud vaše kočka avokádo konzumuje v malém množství, není se čeho obávat. Při rozhodování o stravě pro vaši kočku se však doporučuje držet se krmiva pro kočky, protože komerční krmiva pro kočky poskytnou vašemu zvířeti všechny potřebné živiny a vitamíny.

 

Kolik avokáda může kočka sníst?

Je normální, že vaše kočka chce projevit zájem o vyzkoušení některých potravin, které jíte, a v případě avokáda jí můžete dát kousnout. Ale jen malinký kousek. Vaše kočka si avokádo pravděpodobně oblíbí díky jeho jemné struktuře a bohaté chuti, takže očekávejte, že váš kočičí přítel bude žadonit o víc, jakmile ho ochutná. Důležité je však neustupovat, bez ohledu na to, jak moc vás láká dát jim další sousto. Polévková lžíce nebo 15 gramů stačí.

 

Výhody avokáda pro vaši kočku

Přestože komerční krmivo pro kočky obsahuje nejlepší kombinaci vitamínů a živin pro udržení skvělého zdraví vaší kočky, avokádo má také několik výhod. Podívejte se na ně níže:

  • Má nízký obsah cholesterolu a sodíku. 
  • Obsahuje bílkoviny – v avokádu se nachází 18 aminokyselin, z nichž všechny mohou pomoci posílit imunitu vaší kočky.
  • Avokádo obsahuje zdravé tuky – ty jsou známé svými protizánětlivými účinky.
  • Má antioxidanty, které mohou zabránit růstu rakovinných buněk a vést ke zlepšení zraku.
  • Vláknina – avokádo přispívá ke zdravému pohybu střev.
  • Avokádo obsahuje draslík, který může přispět ke snížení krevního tlaku.

 

Jak krmit kočku avokádem

Avokádo je jedním z nejjednodušších a nejrychleji připravitelných druhů ovoce. Pokud chcete, aby ho vaše kočka ochutnala, můžete dodržet několik jednoduchých kroků, které zajistí, že to bude bezpečné.  

  1. Opatrně oloupejte slupku avokáda, odstraňte jeho pecku a nakrájejte ho na velmi malé kousky. 
  2. Podávejte ji přímo kočce nebo ji dejte na její běžné krmivo.
  3. Avokádo nabízejte kočce pouze ve velmi malém množství a jednou za čas.
  4. Ujistěte se, že vaše kočka nemá přístup k odpadkovému koši nebo jiným místům, kde by mohla najít slupky, pecky nebo listy avokáda, protože jejich konzumace by pro ni mohla být škodlivá.

 

Závěrem: Mohou kočky jíst avokádo? Ano, mohou, pokud to není příliš často a ve velkém množství. I když by pro ně mělo být bezpečné ho jednou za čas vyzkoušet, bylo by nejlepší se předtím obrátit na veterináře, protože ten by vám mohl nabídnout detailnější pokyny a zároveň by měl vzít v úvahu zdravotní historii vaší kočky.

Pokud vás zajímá více informací o tom, čím můžete a čím nemůžete krmit svého chlupatého přítele, zjistěte, zda mohou kočky jíst vepřové maso.